bugün

(bkz: orhun yazıtları)
Bunu yazdıran Bilge Kağan 683-734 yılları arasında yaşamış bir atamız ve adam bildiğin içerlenmiş, bir ülkenin başında olmanın getirdiği sorumluluğu dayanamayıp orhun abidelerine yansıtmış , okuyunca ben de içerlendim.

"Küçük kardeşim Kül Tigin vefat etti. Kendim düşünceye daldım. Görür gözüm görmez gibi, bilir aklım bilmez gibi oldu. Kendim düşünceye daldım. Zamanı Tanrı yaşar. insan oğlu hep ölmek için türemiş. Öyle düşünceye daldım. Gözden yaş gelse mani olarak, gönülden ağlamak gelse geri çevirerek düşünceye daldım. Müthiş düşünceye daldım. iki şadın ve küçük kardeş yeğenimin, oğlumun, beylerimin, milletimin gözü kaşı kötü olacak deyip düşünceye daldım."
Türkler için büyük önemi vardır

Görmek istiyorum ama orospu çocuğu Moğolistan a para yedirmek de işime gelmiyor bilmiyorum sözlük bilmiyorum.
Dünden beri içim sızlayarak tekrar ettiğim, hatta sevgi beslediğim bir kadına mesaj olarak gönderdiğim bir cümleye sahip kutlu yazıtlardır.

"Zamanı Tanrı yaşar, insanoğlu hep ölmek için türemiş."
Çok eski yazılardan ibarettir. Evet.
Göktürk kağan isimlerini çince değil de direk Türkçe olarak biliyorsak sebebi bu anıtlardır

Hiung-nu gibi tabgaç gibi türk devletlerinin yönetici isimlerini hep çince biliyoruz.
Türk tarihinin en önemli metinlerindendir.

Atalarımızın ne zorluklarla mücadele ettiği, bugünlere nasıl geldiğimiz, bize verdiği öğütler ve daha nicesi bu yazıtlarda mevcuttur.

"Türk Oğuz beyleri, halkı işitin ! Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe, Türk halkı senin devletini, yasalarını kim yıkıp bozabilir"

Sırf bu abideleri görmek için Moğolistan'a gideceğim.
19. yy da danimarka lı thompson tarafından okunmuştur.
19. yy da danimarka lı thompson tarafından okunmuştur.