bugün

sen göçerken bu alemden sessizce,
gemiler kalkar yüreğimizden sessizce.

mekanın cennet olsun güzel insan.
gemiler klibiyle türk müzik tarihinin belki de en iyi klibini çekmiş sanatçı.
son gemiye binip gitti asit orhan abi. bir kişi daha eksildik.
gemiler adlı parçasına çekilen kliple, mtv'de gösterilen ilk türk klibi olma ayrıcalığını tadan ender, yeri doldurulamayacak sanatçıdır. nur içinde yatsın.
sezen aksu'nun da "söylüyor" adlı albümünde yorumladığı "gamsız" adlı şarkısıyla dinleyen insanı gamdan kederden arındıran adam.

kendisi öyle bir gamsız söylemiş ki. karşı koyamıyorsunuz şarkının bohem havasına.

mekanı cennet olsun..
Güzel şarkıları vardı Orhan Atasoy'un. Ama tek albümünün dışında elime başka albümü de geçmemişti. "Gemiler" klibi ile de olay yaratmıştı zamanında. Motor aşkı, isimli şarkısı da iyiydi. Huzur içinde yatsın.
teoman söylediği ve herkesin teomanın şarkısı sandığı o meşhur şarkının asıl sahibi olan şarkıcı.
(bkz: gemiler)
o da gitti binip gemilere. john hopkins üniversitesi hastanesinde bağlı olduğu yaşam destek ünitesi kapatılmış. karaciğer kanseri olduğundan bile haberim olmadı. "gemiler"ini denizimize bırakıp gitmişti yıllar önce. hep uzakta olup yanıbaşımızda olan şarkılar gibi.

nadide olan bütün insanlar gibi, bu topraklarda değerin bilinmedi.

http://www.youtube.com/watch?v=0gFUiaDU2p0
gemileri teomandan kat kat daha güzel ve içten yorumlayan , asit orhan lakabıyla bilinen ve gemiler şarkısının gerçek sahibi olan sanatçı. motor tutkusundan dolayı kendisini bir kez daha taktir etmekteyim.
müziğinin yanı sıra; heykeltıraştır ve motor tutkunu birisidir.
klibini umur turagay çekmiştir gemileri teoman dan kat be kat daha iyi söylemiştir. mütevazı birisidir. klibinde hiç görünmez. sesi ve şarkı yorumu muhteşem kişidir.
gemiler adlı şarkısına 1992 yılında çektiği klibi o zamanlar mtv'De gösterilmişti. tabii bu yıllar henüz mtv'nin sapıtmadığı ve türkiye'De kliplerin çok abuk olduğu yıllardı. belki de bu şarkının klibi için, mtv'de çalan ilk türkçe şarkı diyebiliriz.
gemiler şarkısının yegane sahibidir. teoman da, özcan deniz de onun gibi derinden, buğulu, hisli söyleyememiştir. şarkının sözleri orhan atasoy'a, müziği ise ercüment vural'a aittir.
bu güzel abilere neler oluyor böyle.. daha patrick'in ölümüne alışamamışken orhan abi'nin de gitmesi daha ansız olmadı mı?
sana olan duygularım,
satırlara sığmadı
düşündüm ki anlatmanın
bir başka yolu daha var

sana çaldım seni çaldım
sana daldım beni çaldım ...

sessiz ve sedasız gidiveren tıpkı gemiler gibi.
güle güle asit orhan.