bugün

oyunu hala kime vereceğni bilemeyen yada mevcut siyasal düzen içersinde oyunu hak eden parti bulamayan biri için bir önermedir.

hiç olmazsa orduya nerde durması gerektiğini göstererek özgürlüğümüzü garanti altına almıştır.

edit: bu durum akp nin faşist ve satılmış bir zihniyeti temsil etmediğini göstermez.
pkk sempatizanı ve şakirt tayfası için geçerli olan konu.
yanlış tespit ,sadece ordu ile uzlaşmıştır akp . demokratik hamlelerden , ab projesinden , kürt açılımından vazgeçme temelinde uzlaşmışlardır.
oy verip meclise gönderdiği insanların, anayasaya göre emirleri altında olmasa gereken üç beş tane generalden korkup kaçmasına alışmış milletin, cuntadan korkmayıp dik durabildiği için ak partiye oy vererek yaptığı tercihtir. bazı dostlara göre omzunda üç beş tane apolet varsa o kişi asla hata yapmaz, asla yanılmaz, siyasiler kaypak, dönek, işe yaramazın tekidir, ama general öyle mi ya, o hep bizi düşünür, hiç ailesini çoluğunu çocuğunu alıp askeri helikopterle pikniğe gitmez, güneydoğuda 15 er şehit olmuşken, öğleden sonra antalya.larda golf filan oynamaz, haşa. sümme haşaaaaa.
imamın ordusunun tezgahlarıyla orduya had bildirmenin dayanılmaz kolaycılığını ifade eden başlık. portekiz ve ispanya örneklerinde, demokratik güçler hep birlikte ve hukuk devleti kuralları içinde, ciddi, dürüst, kararlı ve ülkeye zarar vermeyecek tarzda davranarak, orduya olması gereken yeri göstermişlerdir. demokrasiye inanmayan sivillerin tezgahlarıyla bir ülkenin demokratikleştiği görülmüş ve görülecek şey değildir.
vakti zamanında ordu göreve diye pankart açanlar, ordu gelse de bunları tepelese diyenler, şimdi de orduya güzelce hukuka uygun şekilde yerini gösterelim demeye başlamışlar, nerden nereyeee. ispanyada o işler öyle kolay değil, bildiğin kanlı şekilde gerçekleşti, öyle çiçekli böcekli değil.
bir orduya hat bildirirken, yeni bir ordu (cemaat ordusu) yaratmaya çalıştığı için çürüyecek olan önerme. (bkz: Yemezler)
ordu türkiyenin ordusu fakat kişilerin kendi siyasi zevklerini tatmin etmek için demokrasiye muhtıra vb. engellemelerle ambargo koymalarına neden olabilecek bir kurum değildir.ordu göreve pankartını açanlar için söylüyorum ordu artık kendi görev yerine dönmüştür.en basitinden artık her gün tv.lerde komutanların paşaların basit siyasi konuşmalarını görmüyoruz.
şakirtlerin (bkz: sivil darbe) olayını kılıflayıp allayıp pullayıp önümüze sürmeye çalıştıkları önermedir. sallamayınız, aç tavukla buğday ambarı melesidir.
(bkz: chp yi atatürk kurdu diye hala ona oy vermek)
orduya haddini bildirmek bilmem kaç senedir kimseye mümkün olmamıştır. Olmayacaktır da. Dışarıdaki düşmanlarımızdan daha fazlası içerimizde olduğu için utanıyorum. Onlarda bizim milletimizin çocukları. Atalarımız bir. Ama bunu görmeyecek kadar andaval insanlar mevcut ki, ordunun halen yanlış yerde olduğunu söylüyorlar.

Ordunun haddini bildirmek kimseye düşmemişken size mi düşüyor? Askerlerini haksız yere içeri atmakla haddini bildirebilir misiniz siz bu ordunun? Her bir neferine milyonlarca şey borçluyken, klavyenizin başında, elinizde kahvenizle klavye delikanlılığı yapmak bu olsa gerek. Lanetlemek de yetmiyor.

Yetmiyor, kafi değil. Ama lanet olsun sizi doğuran annelere, tohumunu size veren babalara. Lanet olsun size.

Kafanız öylesine çürümüş ve küflenmiş ki, halen ordumuzun, cumhuriyetmizin yegane bekçileri olduğunu göremez vaziyettesiniz. Ordu ve anayasa olmadan yaşamak gerekir siz örümcek beyinli ahmaklara göre.

Şehit haberi duyduğunuzda seviniyorsunuz değil mi içten içe. "işte! Orduya bok atmak için bir neden daha."

Öylesine çirkefleşmişsiniz ki artık, dünyadaki bütün bilgiler bile içinizdeki cehaletin karanlığını söküp atmaya yetmez. Yetmiyor.

Yetmiyor!

Yetmiyor sizlere verilen özgürlükler. Bunları ordumuza söylemek gibi harika bir özgürlüğünüz var devlet tarafından korunan. Ordumuz nerede duracağını bilmeseydi şuan kim bilir kimin çocuğu olurdunuz esir olarak. Sömürülerek. Sömürülmeye öyle açıksınzı ki, varsa bile kullanmıyorsunuz o beyninizi.

Ordu nerede duracağını gayet iyi bilmektedir. Ordumuz laik, sosyal, hukuk devleti olan Türkiye cumhuriyetinin korunmasında taraftır, taraf olacaktır. Bu vazifesi doğrultusunda kayıplar vermiştir. Askerlerimiz bu vazife uğruna gerek şehit olmuşlardır gerekse hapislerde suçsuz yere, kumpasa getirilerek yatmışlardır. Yatarız. Ben de yatarım, o da yatar, biz de yatarız.

Ama sen ey cahillerin cahili. Senin için durum çok daha yaş.

Gün gelip hesap döndüğünde kıçını sokacak delik ararsın da başka birşeye sokarsın. işte o gün paçaların tutuşarak orduyu ararsın.
demokrasinin bir uzlaşma rejimi olduğunun henüz farkına varamamış despotizm yanlılarının provokasyonları, halk nazarında artık itibar görmüyor. bu durum, seçim sandıklarından çıkan sonuçlarla da ayan-beyan ortada.

buna mukabil,

orduyu karalamanın ve kurumu rencide edici sözler sarf etmenin de kimseye bir yarar sağlamayacağı açık. bazı yazarların ifade ettikleri gibi bu ordu kimin ordusu? senin ordun, benim ordum, bu ülkenin ordusu. bu tür yanlış ve öngörüden yoksun eylemler sonucu itibarı zedelenmiş, halkın nezdinde yıpratılmış kurumlara, gelecekte, asli kuruluş amaçları doğrultusunda ve gerçekten ihtiyaç duyduğumuzda ne yapacağız.

dolayısı ile,

kişilere evet! ama ordu'ya haddini bildirmek, kimsenin haddi olmamalı.
(bkz: olan askere oluyor)
orduya haddini bildirdiği için pkk yı savunmak'la eşdeğerdir.
ordumuz olmasaydı ne halde olurduk geyiğini acaba bi ingiliz bir alman yapıyor mudur, o ülkelerde halk vergi ödüyor, ordusunu o vergilerle besliyor, ordu profesyonel olarak işini yapıyor, durması gereken çizgide duruyor, kimse kimseye minnet duymuyor, ki türkiye kadar da orduya para akıttıklarını sanmıyorum, kimsenin ordu düşmanı olduğu yok, hepimiz askere bir yakınımızı davul zurnayla gönderiyoruz hala, askerlikle ilgili şeylerde tüylerimiz diken diken oluyor, ama askerin bir çizgide durmasını, siyaset yapmamasını da istiyoruz, cumhurbaşkanlığı seçiminden tut da yök kanununa kadar her konuda ahkam kesen bir genelkurmay herhalde hiç bir çağdaş ülkede yoktur, haa ruanda.da filan vardır bilemedim şimdi. o yüzden ordu olmasaydı şöyle olurdu böyle olurdu diye kaçak güreşmeyin, bu ülkede ordu ihtilal yapıp başbakan astı, daha ne çizgisi ne mesafesi, işte o günden beri ordu durması gereken yerde değil, işini yapmak yerine siyasetle meşgul, ama böyle postal yalayıcısı adam çokken, bu memleket daha 100 sene ilerleyemez, halk seçsin, ordu tepelesin, bunlar bundan zevk alıyor, nasıl bi zevk anlamadım gitti.
tam bir zırvalıktır. garanti altına alınan özgürlükler teker teker giderken bu ne garantisidir ben onu merak ediyorum.
konuşmak suç,düşünmek suç,okumak suç paylaşmak suç,eeee özgürlük nedir?

hadi bi bok yedin anladık git bari ağzını sil.
postal yalamayı seven chp zihniyetinin asla gerçekleştirmeyeceği eylem.
Orduya had bildirmek şöyle dursun, alenen ordunun "iç temizliği" için kullandığı "temizlikçi kadın" rolünü oynamıştır.
ordu ya haddini bildirdiği için akp ye oy verenler, yarın öbür gün bir savaş çıktığında yine o beğenmedikleri orduya muhtaç kalacaklardır.
hayata 2-0 yenik başlayan yazar önerisi,

(bkz: abilere giden kürt)