bugün

girdileri minimumda tutarak, maximum çıktıyı elde etmektir.
her şeyde uygulanabilitesi olandır. günlük yaşamınızda evinizden çıkarken, bir yere giderken, sevgilinle ayrılırken, eve dönerken, işte çalışırken. her yerde bir şeylerden en az verip, en az zararla en çok faydayı sağlamaktır. yani aslında hayatın kendisi olmak zorunda olandır. yavan görülüp mühendis zırvası diye kenara atmayın bu bilimsel gerçeği. yiğit bulut'a bağlamayın şimdi beni.
en iyileştirme anlamına gelmektedir. elde edilecek bir ürün için belli başlı üretim parametreleri vardır. bu parametreler kontrol edilebilen ve kontrol edilemeyen parametreler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. kontrol edilebilen parametreleri kullanarak kontrol edilemeyen parametrelerin üretim üzerindeki negatif unsurlarını en aza indirgemek için kullanılır. belli başlı yöntem ve teknikleri vardır. örnek olarak; taguchi metodolojisi.
programlamada sıkça karşılaşılan kavramlardan biridir. kaynak kullanımını ve iş gücünü minimuma indirerek performansı artırmayı amaçlar. misal playstation 3 ün sahip olduğu 256 mb ram crysis 2 oyununu çalıştırmak için yetersizdi. 2 seçenek var, ya ea games crysis 2 yi playstation 3 için çıkarmayacak ve ciddi bir mali kayıba uğrayacak ya da yazılımcılara gaz verip optimize edersiniz çocuklar diyecek. 2. seçeneği seçerek ciddi anlamda optimizasyona gidilmiş ve crysis 2 nin playstation 3 sürümü çıkmıştır.

son olarak şu unutulmamalıdır;
(bkz: az kod çok iş)
en iyi, en yararlıyı bulma disiplinidir. maksimizasyon ve minimizasyon optimizyon enstrümanlarıdır. yani, giderleri minimize etmek yahut gelirleri maksimize etmek dışında da birçok alandaki problemlerin çözüm sistematiğidir. her zaman tek sonucu olmakla birlikte birden fazla çözüm yolu olabilir.
türkiye deki işletmeler çok az üzerine düşse çin in işçi maliyetindeki avantajını anlamsız hale getirebilirler.
şimdi türkiye deki işletmeler yapsa dedik ya birileri hemen işçi ücretlerini kısmak, geciktirmek ve hatta ödememek olarak algılayacaklardır.
ben onu kastetmedim. kafa çalıştırmaktan bahsettim.
doğrusu "iyimseme" değil "eniyileme"dir.
bilgisayarda en iyi sonucu en kısa zamanda alma işi.
mühendisin yegane hedefidir..

(bkz: eniyileme)