bugün

türk hava yollari'nin neredeyse uctugu tüm havaalanlari icin uyguladigi güzel sey. bu sayede ucustan bir gün önce koltugunuzu secebiliyorsunuz. bagajiniz da yoksa havaalaninda isiniz cok kolaylasiyor. bagaj varsa yine erken gitmekte fayda var.
uçuşların 24 saat öncesinde başlayarak, uçuşa 90 dakika kalıncaya dek faydalanılabilecek bir thy hizmeti. uçuş ya da rezervasyon kodu girilerek işlem gerçekleştirilebilir.

http://www.thy.com/tr-TR/#tab2
süper olay. insanı, "ben klostrofobik bi insanım, lütfen acil çıkış ve pencere kenarı olsun." yalanlarından kurtaran bi şey.

(bkz: klostrofobi/#1121315)
hele ki bagajınız yoksa ve hele ki online boarding pass hizmetinin verildiği havaalanlarından birini kullanıyorsanız, işte o zaman tadına doyum olmaz. uluslararası uçuşa bile uçuştan 30 dakika önce gelirsiniz, terminale girer girmez dosdoğru pasaport kontrolüne girersiniz. nefistir.
avrupa'da ucuz uçuşlar yapan havayolu ryanair'ın check-in olayını tamamen buna çevirdiği ama bundan ekstra ücret aldığı check-in türü.
faydalı bir hizmettir. koltuğunuzu seçme ve havaalanına check in telaşına düşmeden ve biraz daha geç * gidebilmenizi sağlar.
Uçakta sizi beklemeyecekleri check-in.

Normal check-in beklemesi 'Adam gelmiş ki check-in yapmış, demek ki havaalanında, şimdi aprona gelmek üzeredir' mantığı ile yapılır. Ama online check-in sizin orada olduğunuzu kanıtlamadığı için uçağı bekletmez.
anlayamadığım bir amerikancı olaydır. lan ben biletimi almışım, parasını ödemişim. saati de belli, o saatte gelirsem binerim uçağa, yetişemezsem de binemem. Beni ne uğraştıyorsun çekin mekin diye. Hayır uçak şirketleri uyanık ya, sen çekin yapmazsan yerini başkasına satacak ibneler, onun peşindeler... Yani senin para ödediğin ama yetişemediğin yerin biletini başka birine daha satacak sahtekar. işte kapitalizmin yüzü...
Gozumu kapayip koltuk sectim. Hayirlisi...

Koltuk secmekten baska bir boka yaramaz.