bugün

Çok beğendim, mükemmelsin anlamına gelen ve kanka nasılım sorusuna verilen cevaptır.
http://fuleliadimlar.blogspot.com/

on numara denince aklına kim gelirin cevabını arıyor bu blog.
efendim öncelikle tamamen zorunluluktan dolayı, tanımı üfürükten yapıyorum: istanbul galata köprüsünde bulunan, uzunca bir alanı parsellemiş bir cafemtrak.

evet formaliteyi geçtikten sonra içimdeki nefret dolu sözcükleri direk kusmak isterdim buraya lakin, o boktan mekan için çaylak olmaya kesinlikle değmez.

varan 1 : isterseniz oturup oranın en pahalı mamülünü alın, içecek almak zorundasınız. böyle işletmecilik mantığına....

varan 2 : bir çalışanları var, onlar insan değil bacım afedersin. adam bildiğin mağra adamı. allahın dümbükleri. ukela gavatlar. tursite ''are you holiday?'' diye soran bir dangalağa hakaret etmek istemem ingilizce bilmek zorunda değil elbette ama bu ne yavşaklıktır arkadaş. nargile közü bitiyor, ''köz getirir misin?'' diye insan gibi istiyorsunuz, adam pişkin pişkin ''köz bitti'' diyor. bu ne lan? bu ne adilik? madem niyet müşteri kalksın istiyorsun, çok oturmasın baştan delikanlı gibi söyle. o köz getirdiğin kap varya, ha onun sapı var bi de, anladın sen onu, hadi canım.

varan 3 : fiyatlar yağsız kazık. gitmeyin arkadaşım. burdan herkesi uyarıyorum. burayı okumayan insanlara da anlatın bilgilensinler. kalkarken oturan bir kaç kişiyi de bu beladan uyarmak suretiyle kurtardım, sizler daha fazla kurbanı kurtarın. ulan 250 cc lik şişe kola 5 ytl olur mu? vicdansızlar.

herneyse fiyata yine katlanılır da azizim, o adi, o yavşak, o laubali tavırlar ne? o aşşağılık herifleri orda çalıştıran zihniyetin ben.. neyse. çok sinirliyim sözlük. daha fazla yazamayacağım.kal sağlıcakla.
Artık herkesin diline pelesenk olan harikulade, muhteşem gibi kavramların halk dilinde ete kemiğe bürünmüş halidir.
80 numara içinden 20 numara seçmenizle oynanan oyundur. seçtiğiniz numaralardan 10 tanesi şanslı numaraysa büyük ikramiyeyi kazanırsınız. 9,8,7,6 için de dolmuş parası kazanabilirsiniz. hiç tutturmadığınız takdirde de yine teselli ikramiyesi olarak dolmuş parası veriyorlar. arz talep olayına vurursak milli piyangonun iyi para kazandığını düşünüyorum.
hiç kullanmadığım ve kullanılması artık bunaltan yeni nesil övgü sözcüğüdür.
futbolu bilen bilmeyen herkesin diline pelesenk olmuş kavram.

-bizim takımda 10 numara yok abi
+yok abi bizim takımın gerisi sağlam da bize iyi bir 10 numara lazım
.

10 numara 80-90'lar döneminden gelen, takımın beyni olarak görülen ve pas trafiğini orta sahanın ilerisinden yöneten ayağına hakim futbolculara verilmiş zamanında bu nedenden ötürü bu klasikleşen kavram günümüzde de hala aynı şekilde algılanıyor. herkes bir maradona, hagi,pele arıyor takımına.

1980'lerde atak futbol gündemdeydi. takımların çoğu 3'lü defans üzerine kuruluyken orta saha bu on numaralı beyne teslim edilip takım 5-6 kişi ile hücum yapılıyordu. italya'nın bu işe çelme koymasıyla futbol yavaş yavaş geri hata kaydı. önce defanslar dörtlendi, sonr yetmedi kanatlar biraz geri çekildi. atak 3 -4 kişi ile yapılır hale geldi. böyle olunca da oyunu daha geriden kurma ihtiyacı doğdu. 10 numaralı futbolcular daha önce amc olarak oynarken önce doğrudan orta saha oldular ama bu da yeterli olmadı. sonra kimi teknik direktörler defanstan oyun kurma kavramını oluşturdular. ellerindeki yetenkli defans oyuncuları ile bu işi başaranlar zaten zirvede yerini aldı. * *
peki ya bu tarz defan oyuncularına sahip olamayanlar? onların kurt hocaları yeni bir mevki geliştirdi işte. topu ayağında tutabilen, oyunu okuyup pas yapan ve aynı zamanda defansif özellikleri gelişmiş oyuncuları orta saha ile defans arasıdnaki hatta koyup oyunu buradan kurmaya başladılar.
işte burada da ortaya davids, vieira gibi dünya harikası topçular çıktı. bu büyük görevi tek başına kaldıracak futbolcu bulamayan kulüpler şimdilerde bu işi iki defansif orta saha, dmc ile yapmaktalar. bu anlayış da artık eskimekte. zira euro 2004 ile zirve yapan defansif futbol anlayışı artık seyirciyi sıkmaya başlamıştı. euro 2008'de görüldü ki defansif hattı iyi kurup defansıfıyla bile atak yapabilern takımlar başarılı oluyor. artık bu anlayış gündemde. bunun içinde orta sahayı kalabalık tutup forveti tek yapanlar ve orta sahadaki yetenekli oyuncuları ile sonuca giden takımlar başarılı olmakta. ve aynı zamanda göze hoş gelen bir futbol sergilemekteler.

dizilişle anlatırsak olayı

eski futbol anlayışı
-----d-d--d------
o----o-----o----o
-------10---------
------f---f--------

90'ların ikinci yarısında gelişen sistem

d-----d---d-----d
o----o-----10----o
-------f--f------

2000 sonrası durum

d-----d--d-----d
-------do-------
o----o---------o
----------10----
---f----f------- *
günümüzde yerleşmeye başlayan sistem

d----d----d----d
----do-----do----
oo----oo-----oo
---------f----------

son dizilişte 10 numara yok dikkat ederseniz çünkü bu dizlişte o yükü defansif orta saha ve ortadaki ofasif orta saha olarak 3 kişi birden yüklenmekte. kanatlar artık forvet görevi görmekte ve bu nedenle defanasın iki yanındaki oyuncular daha çok koşan ve geri dönüşü iyi olan futbolcular olmak zorunda.
son dizilişin en iyi örneği barcelona kadrosudur. * orta sahalarındaki üç futbolcu da oyunu çift yönlü oynaya bilen oyuncular.*
bu yüzden bırakın artık bu 10 numara arayışlarını. artık herkes oyunu iki yönlü oynamak zorunda. bitti artık ileride top bekleyen futbolcu devri. 10 kişi birden koşmak zorundalar.
Güzel bir cafe haliç köprüsü altında ama biraz pahalı
1990'larda fransa'nın ünlü futbolcusu michel platini'nin giydiği formanın numarası.
türkçe'de "süper", "daha iyisi şam'da kayısı" anlamında kullanılan söz. * * *
4 kolonluk oynadığım oyunun bugünkü çekilişinde 4 kolonda da 0 bilen ben 6tl kazanmış bulunmaktayım. eh bi plaket gönderirler herhalde, eşşek değiller ya!

(bkz: bahtsız bedevi)
bir katrilyon 15 trilyon 45 milyar 38 milyon 777 bin 814 den değerli numara.
-Abi ortam 10 numaraydı , ot var abi.
+Nasıl 10 numara lağnn.Ortam iyise 1 numaradır.
-kızlar da yanımızda , kafa bi milyon olmuş...
+te aq . Nasıl bi karmaşanın içindesin yavrum sen.
-Abi 10 numaraydı.
On Numara Galata - On Numara Junior (galata köprüsü altı) - On Numara Maçka ve On Numara izmit
En Güzel mekanı Maçka'da olan nezih bir ortam sunan cafe. Leziz mönüleri ve dj eşliğinde çalan müziği ile çok güzel vakit geçirilebilir. Ayrıca hizmet mükemmeledir. Halkla ilişkilercisi değiştiği zaman bile ilgi alaka aynıdır birebir yakından ilgilenirler. Organizasyon düşünceniz olursa çok memnun kalacağınızı söyleyebilirim çünkü konseptleri ve müşteri memnuniyeti çok iyi.
göz ucuyla bakıyorsun bir şey yok gibi, en azından hiç sayı tutmaz 1,5 lirayı alırız diye düşünüyorsun, dokuz sayıya bakıyorsun tutmamış,onuncuya geliyorsun 20 lik arasında orada duruyor haydaaa ne biçim moralin bozuluyor sanki milyonları tutturamamışsın. sonra o sayıyı geçici bir süre uğursuz kabul ediyorsun,halbuki ne suçu var sayının... bu bakımdan acayip bir şans oyunu.
(bkz: ibrahim kutluay)
22 mart tarihli çekilişte 9 bilerek yine bir rakamla kaçırdığım şans oyunudur.**
(#7242609)
futbolda bir mevki..2000 li yıllarla beraber başarının anahtarı haline gelen takım savunması, yüksek kondisyon, güçlü fiziki yapı ve topsuz oyun bu mevkideki adamların saltanatına son vermiştir..80 lerde 90 larda efsane olmuş futbolcuların çoğu bu mevkide oynamıştır..yaratıcıdır, top tekniği yüksektir, rahat adam geçer, kısa pas- uzun pas-ara pas kısacası pasın her türlüsünü mükemmele yakın icra eder, ceza sahası dışından jeneriklik gollere imza atar, sıklıkla frikikleri gole çevirir, ancak topsuz oyunu zayıftır, savunmaya pek bulaşmaz, top ayağında değilse koştuğunu göremezsiniz...pivot santrafor ile birlikte kendisini özleten adamlardır bunlar.
milli piyango'nun düzenlediği şans oyunlarından biridir.
ikramiye yüksek olmadığından , sayısal loto ve süper loto oyunlarının altında ezilmektedir.
hep direkten dönüyorum, dokuzda kalıyorum ama bir gün tutturcam oğlum seni.
bu haftanın şanslı rakamları; 3, 7, 17, 18, 22, 24, 25, 28, 32, 36, 38, 39, 40, 42, 43, 44, 50, 51, 60, 69, 70 ve 79 olarak belirlenmiştir.
galata da çok güzel bir cafe dir.
Mükemmel.
jine'nın konuk olduğu programdır.

eğlencelidir an itibarı ile efendim.
kafayı sıyırttıran şans oyunu. her hafta 50 - 60 verse razıyım.