bugün

kendin için en iyisi olduğuna kanaat ettiğindir. ya en iyisi bu değilse?
ideal olan, yadırganmayan.
DOĞRU YADA YANLIŞTIR BAZEN. AMA ZORUNLULUKLARDIR.
(bkz: iyilik)

--spoiler--
olması gereken şeylerin adını iyilik yapmak koymuşlar.
--spoiler--
Kime göre neye göre olması gereken. (bkz: herkesin kendi bildiğini okuması)
Olanın aksine doğrusu budur şeklinde olması beklenen şeydir. Evet.
birbirini seven iki insanın her zaman yan yana kalması.
Birbirini seven iki insanın birbirinden olabildiğince uzak durması.

Size ateşle barut yan yana durmaz demediler mi?

Ya zaten aşk sevip de kavuşamamakmış falan diyeceğim de sevmiş ama sevilmemiş biri olduğum meydana çıkacak. Olsun, böylesi en hayırlısı. Allah'a bunun için dua etme utanmazlığı beni aşar.
uyuyor olmam.
Şımarık bir bakış açısını yansıtan söz öbeği. Güzel şeylerin zaten var olması gerektiği gibi (bkz: take
for granted) anlamsız bir sanrıya dayanır. Bu sakat düşünce sistemini kabul edenler gördükleri güzel şeyler hakkında "uff bunun zaten böyle olması gerekiyor" diye düşünürler, güzel şeylerin değerini bilmezler.

Oysaki güzel şeyler olması gereken falan değildir, genellikle "olması gereken" diyip doğal karşıladığınız, değerini yeterince takdir etmediğiniz güzel şeyler, uğruna önemli mücadeleler verilerek kazanılırlar.

Demem o ki olması gerektiği falan yok, gereken şu:

o güzel olduğu için mutlu olman; Onun kıymetini bilip onu çoğaltmaya, yaygınlaştırmaya çalışman gerekiyor.
benim bilmediğim olması gereken benim için iyiyse neden başkası için kötü ? eğer onun için kötüyse çıkarlarım doğrultusunda düşünmüyorsam ikimizde insansak neden benim için olması gerekenin başkası için olmaması gerekir.

(bkz: sorgusuz feylesof)