bugün

profesör doktor.
an itibarıyla tarihin arka odasında.
arkeolog ve sanat tarihçilerinin manifaturacılık ve kabzımallık yaptığı ülkemizde ısrarla sanat tarihçisi yetiştiren usta hoca. tarihin arka odası ekibi geyik muhabbeti yapmayı azıtmazsa program çok verimli olacak demektir.
tarihin arka odası vesilesiyle ekranda tanınırlığı artmış olan değerli sanat tarihi profesörü hanfendi. sohbet tarzı, neşesi ve birikimiyle tarihin arka odası 'na -murat bardakçı 'nın lüzumsuz lüzumsuz topa giren bazı geyiklerine rağmen- bambaşka bir seyir zevki katmıştır.
(bkz: Sevil Atasoy)
(bkz: Özlenen Özkan) ilk aklıma gelenler.
büyük türk bilim insanı. *

sanat tarihine merakı olan herkesin takip etmesi gereken bilge kişi.
hatta merakınız olmasa da takip edin.
ışığından feyz alırsınız illaha.
geçtiğimiz hafta sonu itibariyle tarihin arka odası'nın üçüncü yüzü olarak programda çıkmaya başlamış olan değerli akademisyenimiz.
80 yaşında bile, kendinin bilmediği yeni şeyler dinlerken duyduğu sevinci ve hazzı ekrandan bile görmek mümkün olan güzel insan.
yumuşacık osmanlı ipeği gibi nadide.

çok yaşayınız.
murat bardakçı'nın sabrını sınadığını canlı canlı izlediğimiz nazik insan.

bu kadar olur yahu. saat 3'te bırakacağım deyip, saati gevezeliklerle 4 etmek nedir bilemedim.
(#18506248)
muhteşem yüzyıl dizisindeki kıyafetlere feci şekilde verip veriştirmekte olan bilim insanı.
esefle izlemekte imiş kostümleri.
bazen öyle fuzuli işlerle uğraştığını düşündürtüyor ki, murat bardakçı ve erhan afyoncu üzülmesin diye kendisine pek belli etmiyor, dinliyormuş gibi yapıyorlar. alakasız konularda sanat tarihiyle ilgisi olduğunu düşündüğü yerlere öyle hevesle dalıyor kii ilgi görmediğinde küsüyor teyzem. bir de profesörmüş, hocaymış. başını kitaplardan kaldırmamış gençliğinde. saygılar.
murat bardakçınn terbiyesizliklerine, terbiyesiyle, susarak cevap veren profesör. nasıl tatlı, yumuşacık, ipek gibi. o konuşsun sabahlara kadar ben dinleyeyim. umarım bir gün bir yerlerde karşlaşmak nasip olur.
murat bardakçı ve erhan Afyoncu'ya karşı gösterdiği sabıra hayran olunası bilim insanı.

ben onu ellerinden öpeyim, oda beni yanağımdan ve anlımdan öpsün.
sanat tarihçisidir.

tez zamanda tanışmak isteyip elini öpmek istediğim bir hanfendi. gerçekten yakışıyor bu kadına hanfendi kelimesi. öperim onun ellerini ben.
bir fotoğrafımız olsa fena mı olur?
çok tontiş ve minnoş bir insan. şu an programda çok şık bir elbiseyle gayet güzel ve modern duran sanat tarihçisi.
Tonton nine olan proftur.
inanılmaz tatlı bir kadın. anneme de benziyor biraz. ayrıca soyunun hz.muhammed(sav) dayandığı söyleniyor. dedesi seyyid'miş yani.

inşallah ellerini öpme imkanını bulurum.
bu haftaki tarihin arka odası'nda murat bardakçı'nın ısrarları sonucu plevne marşı'nı seslendirmiş sevimli sanat tarihçisi hocamız.
an itibariyle tarihin arka odası adlı programda tatlı tatlı naz yapan sanat tarihçisi, profesör doktor.
(bkz: Şeb-i teessüf)
bu haftaki tarihin arka odası'nda bilim konusundaki şevkini bir başka anekdotla bir kez daha takdir ettiğimiz biliminsanı. şöyle ki, osmanlı döneminden kalan bir eserde minyatürde gördüğü kırmızı sütunların varlığını teyit edebilmek için saraya yüksek ve uygun bir açıdan bakması gerektiği sonucuna vardığından savcılığa dilekçe verip adliyenin çatısına çıkmış, üstelik de bunu yapabilmek için erkekler tuvaletinden geçmesi gerekmiş. ancak bu çabası sonucunda istediği tespiti yapmış. biliminsanı bir hanım için takdire değer bir çaba.
murat bardakçının durmadan şahı anlat, evlenme teklifini anlat, minyatür sanat değildir diyerek tiye aldığı gerçek bir sanat tarihçisi. Ters tarafını defalarca gördük korkutur. Tatlı haki de oldukça tatlıdır.

https://www.youtube.com/watch?v=9CPh_jA-OEM
https://www.youtube.com/watch?v=sVkOU4QSdU4
her hafta bir şey söylese de bir şeyler öğrenebilsek dediğim insan. o tombul teyze tavrı,duruşu beni kendisine bir adım daha iteliyor. yanaklarını sıkasınız geliyor o anlattıkça.

keşke böyle hocalar artsa memlekette.
bu hafta tarihin arka odası'nda hakkında bol bol kösem sultan temalı caps yayınlanan hanımefendi. kendisi bunları gayet olgunlukla karşılamış, hatta kendi de gülüp eğlenmiştir vesileyle.
bilgilidir, dolu doludur, hanımefendidir, sevimlidir, şen şakraktır, modern türk kadınına örnek teşkil edecek bal gibi bir kadındır.