bugün

bu oluşumun içinde bulunan hiçkimse bir tarikat içinde bulunduğunu kabul etmemiştir. ama birileri insanlara kendi istediği şekilde hitap etmeyi alışkanlık haline getirmiştir. bu hareketin en önde giden insanı said nursi zaman tarikat zamanı deği hakikat zamanıdır demiştir. fethullah gülen in hiçbir zaman ağzından tarikat diye bir kelime çıkmamıştır. peki kimdir bu lafın sahibi. uzaklara gitmeyelim dün dindar insanlara şeriatçı kelimesini kim yakıştırmışsa bu yakıştırma da aynı zihniyetin çürük meyvesidir.
(bkz: zan özgürlüğü)
doğru bir zandır. zira tarikat kelimesinin lafzi manasının gidilen yol, tutulan yol olduğu düsünüldüğünde nurcular bir tarikattir. bir yol üzerindedirler ama isin üzücü yanı yanlıs yol üzerindedirler, tali yol üzerindedirler.
nur cemaati ve onların hurisi ve nurisi olan kişiler kabul etmese de bu oluşum bir tarikattır. ve kelime anlamı olarak Allah'a giden yol manasında değil, mustafa kemal'in yasa çıkartarak kapattığı iran tarzı bir yönetime özenenlerin oluşturduğu bir tarikattır.
tarikatcilik günümüzde yanlış anlaşılmaktadır.zamanında aczimendi vakası yüzünden insanlar tarikatlerde deli gibi kafa salladıklarını sanmaktadırlar.ancak olay böyle değildir.tarikat liderinin peşinden gidilmesidir anlamı aslında.ama günümüzde öyle çirkef insanlar vardır ki peşlerinden gelen insanları kullanmaktadırlar.dini duygularıyla oynamaktadırlar.devir gerçekten tarikat devri değildir.insanlara güven kalmamıştır.nur cemaati de söylendiği üzere bir cemaattir.insan topluluğudur.ancak tarikatin kelime anlamına bakıldığı zaman bu cemaatteki insanlar fetullah gülen ve said nursi'nin izlerinden gitmektedirler.ancak yaptıkları yanlış ise fetullah gülen ve said nursiyi putlaştırmıştırlar.onların yanlış yapma şansları yoktur ve ağızlarından çıkan herşey doğru sayılmaktadır.zamanında bu insanlarla muhattap olduğumdan dolayı biliyorum ve bana yanlış geldiği için bu olay içlerine hiç bir zaman girmedim.ancak bakılacak olursa bu insanlarda allah korkusu vardır.evlerine misafir ettikleri kişilerden karşılık beklemeksizin yardım ederler.yukarda da söylendiği üzere kelime anlamına bakılınca tarikat , hakikate bakılınca cemaat.
(#665300)
(bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)