bugün

bir bayram türküsü . ruhu şad olsun ;
https://www.youtube.com/watch?v=vD0n2LYtmp4
Mesela bu adam karısını falan aldatmış.
Ama toplum önünde sanki örnek biriymiş gibi şişirilir durur.

Garip gerçekten.
neşet ertaş:- insanın derdi ne kadar büyük olursa gülüşü o kadar sıcak olurmuş, o dert güzelleştirirmiş onun yüreğini.
eski bir türk türkücü.
kendisine ait türkülerin son kıtasında hep "garip" mahlasını kullanmıştır. sazı ile başka sanatçılara eşlik etmez, tek çalıp söylemeyi tercih etmiştir. belki de böyle yalnız geldik ve yalnız gideriz mesajını vermek istemiştir.
Türkülerinden birinde "insandan doğanlar insan olurlar, hayvandan doğanlar hayvan olurlar" diye inceden inceye diss attığını işittim bu amcanın.

Saygısızlık olmazsa cekedimi çıkarabilir miyim efendim noktasına nasıl geldi acaba.

Reis zamanında söyleyeceğini söyleyip sonrası işi akışına bırakmış herhalde.
telefoncu ekrem bozuntusu , neset ertas'a hakaret etmek sana mi kaldi anasinin amina kodumun gotveren evladi.
Türkiyenin kültürel çöküşünün bir nişanesi olaraktır belki de ölümüne yakın ve sonrasında yıldızı parlatılmış alt-kültür müzisyeni. Ha türünde iyi midir; Sözü, sazı, sanatı, eyvallah. Ama şunu da söyleyim; çocukluğu bozkır kasabalarında, bozkırın küçük illerinde ve bozkırın babası ankaranın banliyölerinde yani neşet ertaş müziğinin hinterlandında geçmiş bir ferd olarak diyebilirim ki hiç bir zaman popüler olamamış, çok dinlenilmemiştir. En azından 90larin ilk yarısı için böyleydi bu. Hiç bir komşumuzu neşet ertaş kaseti dinlerken görmedim. Belki memleketi istisnadır. Benim doğduğum köylerde, bahsettiğim yıllarda en popüler adam neşet ertaş değil oğuz yılmaZ'dı, oyun havası ve arabesk söylerdi o da. Böyleyken böyle. Ayrıca türkiyenin en çileli yıllarında kendisi yurtdışındaydı ve parçalarında hiç toplumsal olay yoktur. Geçelim.
https://youtu.be/sB3Vf6_YQoM
(bkz: Baba).
Ne yaptıysa yapmış; özel hayatıdır. Ancak; "yolcu" türküsünü hoparlörle tüm dünyaya dinletesim var, öyle bir eser.
leyla bir pavyon kadını değil. sevdiği bir kızdı ve evlere temizliğe giderdi. neşet usta'dan ayrıldıktan sonra organizatörler bu kadının eline saz verip gazinolarda türkü söylettiler.
bu doğruları yazmağa kendimi mecbur hissettim . usta'ya olan saygımdan.
bu bilgiler : iş bankası kültür yayınları " bozkırın tezenesi " kitabından alındı.
şu parçası pek duyulmamıştı. bir dinleyelim ;

https://www.youtube.com/watch?v=rVBWa5Ie40c
Hayatını anlatan garip bülbül Neşet Ertaş filmi 23 Aralık'ta vizyona giriyor. Neşet Ertaş'ın filmimi yapmayın diye vasiyeti var, ailesi şiddetle karşı çıkıyor ama film vizyona giriyor. En azından Neşet Ertaş sevenlerin bu filmi izlemek için sinemaya gitmemesi gerekiyor.
mekanin cennet olsun adam gibi adammmmmm.
Çalıyor şu an baba.
Tatlı dile, güler yüze
Doyulur mu, doyulur mu?
Aşkınan bakışan göze
Doyulur mu, doyulur mu?
büyük üstadı saygı, rahmet ve sevgiyle anıyoruz. ışıklar içinde uyusun.
https://youtu.be/5B3MK5roYco

Ah yalan dünyada,
yalan dünyada,
Yalandan yüzüme gülen dünyada..

Saygıyla ve rahmetle anıyoruz.
vefatının onuncu sene i devriyesinde; saygı, özlem, sevgi ve minnetle anıyoruz. mekânı cennet ül firdevs, kâbri nur u gülistan olsun...

şu yalan dünya'dan bir neşet baba geçti; garibanlığı, efendiliği ve sanat câmiasına kazındığı altın harflerle..
beni eller gibi görme sen benimsin ben seninim

datlı dillim güler yüzlüm ey ceylan gozlüm
göynüm hep seni arıyor neredesin sen..

ah be neşet baba..
çok özledik çok. iyi vardın, hala da varsın. nurlar içinde yat büyük insan.
25 eylül, ölüm yıldönümü.
mekanı cennet olsun..

karadır şu bahtım kara,
ah yalan dünya,
neredesin sen,
yolcu,
sen benimsin ben seninim,
gönül dağı,
yazımı kışa çevirdin,
şu garip halimden daha nicesi..

kendi halindedir neşet ertaş, zengin değildir.
garip, garibandır.
garip olup sonra bunu arabeske yorarak asi de olmamıştır, bir o kadar da efendidir. gönlü güzel, yüreği zengindir.

bu hayat bize göre değil.
bu sabah seninle başladık güne yine neşet abi, sen durumumuzu anlamışsındır.

ali ercan abi'nin sözleri gibi; "ne yar verdin ne mal dünya, kötülerinsin sen dünya, iyileri öldüren dünya.." modundayız..
sanırım bu hayat bizim lehimize hiç dönmeyecek.

böyle geceleri sabah etme de senden başka dert ortağımız yok, iyi ki söylemişsin o güzel türküleri..

not: 26 eylül 2012'de ise kırşehir'de defnedilmiştir.
görsel
Duyma engelli vatandaşlarımıza yönelik çalışmalar yapan müzisyen.

Duyabilen sağlıklı insanlara tasviye edilmez.
Evet.
Efsane sanatçımız.
görsel