bugün

teist birine sorulacak bir sorudur ?
Iyiliği, güzelliği emrettiği için inanıyorum gibi cevaplar kabul edilemez.Çünkü iyiliği , güzelliği emreden bir dini dedem de oluşturur. Anne - babadan görme ile olmasını zaten cevap olarak kabul edemeyiz. Dininin doğru olduğunu nerden biliyorsun ? Anlat da ben de bileyim, öğreneyim kardeşim.
"çünkü benden çok daha güçlü ve büyük bir varlığın desteğini hissetmek çok huzurlu bir his.

koca evrende yıldızların gezegenlerin gök cisimlerinin birbirleri ile çarpışmaması mucizesinin arkasındaki gücün, beni de zor durumlardan kurtaracağına inandığımda sorunlar ile daha kolay baş ediyorum.

yorulup çıkmaza girdiğimde intihar etmek yerine dua ediyorum, beni yarattığına inandığım tanrıma sığınıyorum. bana bir çıkar yol göstereceğine inanıyorum."

şeklinde yanıtlanabilecek soru.

mevlanaya göre inanmak kalp ile olur, ikna olmak veya ikna etmek esas değildir. bir an gelir, inanmaya başlarsın. ya da bir an gelir, inancın tükenir.
Klasik ateistcan sorusudur.
Çünkü huzuru kuran'da buldum.

Annem ve babam inançsızdı.
Kendi irademle islamı seçtim.
Milletleri toplumları bir arada tutan dinlerdir, belki dinleri birileri de çıkarmış olabilir insanların bir arada yaşayabilmesi için ama maneviyat ruhun ihtiyacıdır bunu da din ile çözüyoruz maddesel alem ve mana alemide var olduğu bilimsel bir gerçek dine mensub olmak güzel bir şey.
Huzur islam'da oldugu icin.
nankör olmamak için.

elhamdulillah.
her insanın kendine sorması gereken ikinci soru. ilki tanrı var mı sorudur. ilk soruya yanıtınız olumsuzsa zaten ikinci soruya gerek yoktur. yok, yanıt olumluysa o zaman bu soru ortaya çıkar.

din denen şey kafanıza göre "bunlara inanıyorum, bunlara inanmıyorum" diyebileceğiniz bir şey değildir. ya tümüyle inanır ya da tümüyle reddedersiniz. bir dinin bir kuralını kabûl etmeniz siz o dine bağlı kılmaz ama bir kuralınız kabûl etmemeniz sizi o dinden çıkartır.

örneğin eski ahit'te bir ton kural var. yok efendim iki farklı renk iplikten üretilen giysiler giymemekten tutun da domuz derisine çıplak elle domuz derisine dokunmamak... eski ahit'e bağlı olduğunuzu söyleyip de bu kuralları kabûl etmezlik edemezsiniz. ama domuz derisine dokunmak istememeniz sizi eski ahit'e inanır kılmaz.

hâl böyleyken kölelik karşıtıysanız müslüman olamazsınız çünkü islam'da kölelik diye bir kurum vardır. cariye diye bir şey de vardır. aynı biçimde, çok eşlilik karşıtıysanız gene müslüman olamazsınız çünkü o kuran ı kerim içinde bulunan bir şeydir. ya da irtidad konusunda "canım kendi bilir" gibi bir yorumunuz da varsa sizden müslüman olmaz. mürtedlerin görüldükleri yerde boyunlarının vurulmasını emreden kutsal kitabınız.

kezâ hristiyan olup da dünyanın 5000 yıldan daha yaşlı olduğunu da iddia edemezsiniz.

haaa, diyelim ki bu din size göre değil. e çıkın! din ırk gibi değildir ki değiştirilemez olsun. çıktığınız her din size mürted diyecek ama girdiğiniz her din de "doğru yolu buldu" diyecek. hatta islam size göreyse türk televizyonlarına haber bile olabilirsiniz.

din tüm benliğinizle benimseyebileceğiniz yapıdır. bunlar kafama yattı, bunlar yatmadı diyerek inanacağınız tek şey kendi öznel inancınız olur ancak.
yaptığım çıkarımlar doğrultusunda bir rabbin olduğunu farkettim ancak kafamda hala soru işaretleri vardı bu sorulara dinlerden cevap buldum(evet bir tanrı var ama nasıl bir tanrı bu ?). dinleri biraz araştırınca da islamı seçtim.
birbirinden ala cevaplar verilen soru. çok güldüm okurken. "içim bir hoş oluyor" mu dersin, "beynim bilimi kaldırmıyor, hayal dünyasına dalmak daha kolay" mı dersin, "futbolda takım tutmuyor muyuz, he din de öyle işte" mantığı mı dersin her türlü cevap var. evren iyiliğinizi versin, emi!
keşke bir de gerçekten sorulan soruya cevap verseydiniz. "Neden müslümansınız?" diye sormuyor, "Neden bir dine mensupsun?" diye soruyor. Yani neden hristiyan, yahudi, budist, şu, bu, o değil de islam. "Huzur buldum" diyorsun, huzur bulan budist getirsem o dine mi geçeceksin? Bu geçerli bir yanıt değil. "Gezegenler nasıl çarpışmıyor yaw?" diyorsun, gökcisimleri birbiriyle oldukça sık çarpıştığı için bu daha en baştan geçerli bir argüman bile değil. Konuyla alakasız. "intihar etmemek için" diyorsun, yine diğer dinler ile arasındaki farkı söylemiyorsun. Üstelik intihar eylemcilerini nasıl açıklıyorsun? intiharvari niyetlerle otu boku düşman ilan edip "kahramanca" ölüme giden müminleri nasıl açıklıyorsun? islamda intihar vardır. sadece intihar yoktur süsü verilmiştir. hatta tam tersine intiharı engelleyen en büyük şey tanrı ve öteki dünya inancı olmamasıdır. Ölümden sonra hayat olmadığını bilen insan bu dünyaya en çok önem veren insandır. Sizin gibi bu dünyaya bir "oyun", bir "test" gözüyle bakmazlar. Bu hayat onların mutlu olmak için tek şansıdır. şimdilik bu kadar yeter. saçma sebepleriniz açıkla açıkla bitmiyor.
(bkz: tanrı nın varlığına ve dine dair sorular)

dudağın uçuklayacak...

bilge adamdır mempisadamsin