bugün

arkadaşlarla, saate bakmadan vakit geçirecek kadar.
Aksam 5 e kadar.
akşam ezanı okununcaya kadardı eskiden. ve sanırım daha mutluyduk, semtimizin toprak sahasındaki mahalle maçları'nı oynayip ezanla eve giderken.
Gözlerini kapadığında gördüğün siyah kadar,

Yağmurun altında ıslanabildiğin kadar,

Yaşayabildiğin kadar özgürsün.
insan esareti kadar özgürdür.
sorumluluklarımın ne kadar bilincindeysem o kadar òzgùrüm.
Bir zindan ın duvarındaki kedi götü kadar olan bir delikten dışarıdaki ışığı görebildiğim kadar özgürüm.
ya da sadece duyu organlarımızın kullanımına kendimiz karar verdiğimiz; bunun dışında diğer her şeyin, bir başkasının bahşetmesiyle mümkün olduğu kadar.
kendi istediklerimi kimseye yük olmadan yapabildiğim sürece.
özgürlük izin almaksa izin alacağım kimse yok .
sadece arayıp şuradayım yada şu saatte geleceğim yemeğe beklemeyin derim .
Ölümün olduğu bu dünya da bana göre kimse özgür değil.
tamamen ozgurum. londra'da yasiyorum. tek basina bir hayat geciriyorum. ne istersem yapabiliyorum. tabii ozgurluk dedigimiz sey baskalarinin ozgurlugunu kisitlamadikca ve baskalarini uzmedikce keyfi cikarilabilecek bir durumdur. o yuzden oldukca ozgur hissediyorum. yalnizlik kismi nasil? kotu. alistim desem de biliyorum kendime yalan soyluyorum. alisilacak bir sey degil, tercih edilecek bir sey.
tüm kutsal kitapların üzerine işeyip karşına geçip bir sigara yakıp dumanı havaya üfleyecek kadar özgürüm.
Cevabı;
‘işe git, evlen, çocuk yap, faturalarını öde, vergilerini öde, tv izle, modayı takip et, normal davran, kanunlara itaat et, ve tekrarla… ben özgürüm.’
Olan soru cümlesi.

-alıntı : v for vendetta
sabah 8'den akşam 6'ya kadar kesinlikle özgür değiliz. akşam 6'dan sabah 8'e kadar da bir yere kadar. çevredekilerin beklentileri var yapılması gereken.
Sadece ama sadece param kadar.
" Kişinin özgürlüğü, başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter. "
bence herkez herkez gibi özgürdür. yani özgürlük tanımı özgür insandır: açıklamam gerekirse herkez herkeze karışmamalı. bir insanın özgürlüg alanı darlaşırsa bu puroblem yaratabilir: ben bir başkasının alanını kızıtlarsam oda gelir başkalarının özgürlüküne tecavüz edebilir; ozaman sorun olur kimse kimseye saygı duymaz.
çok çekindiğin biri tarafından; özgür bırakıldığın kadar, belki de.
işten çıktığımda kısmen özgür.
parayı umursamayacak,
saati ve günü önemsemeyecek,
insan ilişkilerini kale almayacak kadar özgürüm.
bu bana yetiyor.
Özgürlük göreli bir kavramdır, istekleriniz haddinizden fazlaysa kendinizi özgür hissedemezsiniz. Ancak isteklerinizin bastırılması ile de özgür olamayacağınıza göre bu durumda oluşacak ince çizginin dengesi kadar özgürsünüz. isteklerinizi bastırmakta sınırları genişletmekte sizin elinizde.
(bkz: lidıl bit)
tam şu anda aklından geçeni yapamıyor ya da hayalindekiler için uğraşmak yerine bir fabrikada ya da plazada bilgisayar başında çalışıyorsan, özgür değilsin demektir. özgürlüğün seviyesi olmaz, ya özgürsündür ya da değilsindir. ya paran yoktur, işverene bağımlısındır. ya hastasındır, doktora ve ilaçlara bağımlısındır ya da aklındakileri yapmana engel olacak herhangi bir durum. özgür değililm, özgür değiliz arkadaşlar. günde birkaç saat sokağa çıkmakla, insan arasına karışmakla ya da bisiklet, motosiklet falan sürmekle, üzgünüm ama, özgür olunmuyor. hepimiz köleyiz.
Annem geç oldu diye arayana kadar.