bugün

"Gerek yok!" cumlesindeki hircinligi azaltici soru cumlesi. Yine de ses tonuna gore vurguda degisiklik olabilir.
kızgınlık ifadesi.
bezgin insan cümlesi. iç anadolu yöresinde " ne gereeaa var" şeklinde söylendiği de görülmüştür. üşengeçliğin olmazsa olmaz kalıbı.

(bkz: boşver)
can acıtandır bazen, konuşursun konuşursun baktın ki devam edemeyeceksin yaran kanıyor öööff dersin "ne gerek var... "
günlerce düşünüp bir kurgu yada hayal yada herhangi birşey büyütmüşsündür içinde derken anlatmaya karar verirsin birisine ve dallamadır. anlatırsın uzun uzun. bitince umursamazca bakar ve ne gerek var der. o umursamaz ama sen umarsızsındır. hüzünlüdür.

- abi geçenlerde düşündüm, taşındım karar verdim....hede hede hödö hödö.....(15 dk sonra...) nasıl ama?
+ ne gerek var?
hiç gerek yok demenin bir başka yolu. hepsi aynı kapıya çıkar. en güzel verilesi cevabı da '' çünkü ben öyle istiyorum' dur.
çoğu başlığı okurken aklımdan geçen soru cümlesi. ama hakkaten.
ne gerek var? sevdim seni de başım göğe mi yükseldi. aksine yerin dibinde sadece karanlığımla boğuşuyorum bir de sevgini kalbimden atmakla. ne gerek var dı seni görmeye?
fena bozan, karşısındakine bozulduğunu belli etme imkanı bile sunmayan o küçük o minik söz dizimidir.
ev arkadaşım sınıf arkadaşım aynı zamanda. o da böyle diyor tam deli eden cümlemsi

yazılımcı olma hayalini kuruyor. 7 yıldan azcık fazla bir zamandır bu meslekteyim. herife tecrübelerimi aktarayım diyorum. şunları öğren diyorum bi anda "ne gerek var"

bir de 3 ihtimalli sıfır var. -0, 0, +0 öğren diyorum. ne gerek var diyor.

sınıfta bahsedince ben o matematiksel değildir ama diyor. takıldığı noktaya bak bambaşka bir yer. bir de azarlıyor beni.

öğren bunu işe yarar diyorum ne gerek var diyor. deliriyorum abi o cümleyi görünce.

kendisi için uğraştığım kadar kimseyle iyi niyetlice uğraşmadım.

bi insan her boka ne gerek var der mi? neye yarayacak der mi? o cümleyi kuracak kadar üşenececeğine aç internetten araştır.

ama olur mu yine diyor ki "ne gerek var" aynı mesleği yapacağız bunla. böyleleri o kadar şanslı ki. bi bok bilmeden önüne geçerler.
hayatı 2. kademede yaşayan insan söylemi.
Ne gerek var diyemediğim herşeye tamam olur dedim.
Ne gerek var diyemediğim herşeye tamam olur dedim.