bugün

dünyanın en göreceli kavramlarından birisidir.
iki bacak arasında olduğunu düşünen insanların yaşama sebebidir..

yanlış yerde arayanların yaşama sebebidir..

uğruna kızlarını kadınlarını öldürmeyi göze alması gerektiğini öğreten ve adına ahlak dedikleri saçma sapan bir yaşam formunda yetiştirilen içi helyum gazıyla doldurulmuş errrkek mi errrkeklerimizin yaşama sebebidir..

evet, yazık!*
(bkz: namus bacak arasinda degildir diyene odunla dalmak)
kadınlarda iki bacak arasındadır. erkekler de şeref olarak nükseder.
şaşırma sebebidir. uğruna can alacak kadar değer verilen bir ülkede bu kadar namussuzluk yapılması ve de prim görmesi. hayat sen ne ironik şeysin be.
özdeğerlerine sahip çıkma, doğru, dürüst, sadakat, sözünde duran, yalandan ve hiyakardan sakınan v.b. kavramların topluca kısa anlatımı.
(bkz: namussavar)
(bkz: namusmatik)
günümüzde olmaması, olmasından daha iyi duruma getirilmiş kavram.
altından daha da değerli sayılabiecek bir kavram.
ülkemizde yeri bacak arası olan toplum içinde insana sözde sıfat veren et parçasıdır.
şimdilerde insanların şerefi, haysiyet, gururu, dürüstlüğü tek sebebe bağladığı cahillik saçması bişeydir. bunun yanı sıra insanlara bir şeyleri yükleyebilmek için bulunacak muhtemel bir bahanedir.
namus;
eylemler ve söylemler arasındaki uyumdur,
başkalarının arkasından kötü konuşmamaktır,
saygılı olmaktır,
bir engel çıkınca yoldaşlarını, fikirdaşlarını ve fikrini satmamaktır,
emeğe değer vermektir,
bakmakla yükümlü olduklarına en iyi şekilde bakmaktır,
kendinden acize zulüm uygulamamaktır,
paylaşmaktır,
değerlere sahip çıkmaktır,
emanete, emanet edenden daha iyi bakmaktır,
hak yememektir,
..
.

vb. şekilde uzayandır namus.
namusu bir özelliğe indirgemek gafletliktir.
namus adına işlenen cinayetler 2003 Raporu'na göre ''namus nedir'' sorusuna çoktan aza verilen yanıtlar:

1. karım, bacım, annem, ailem

2. kadınların iffeti

3. kadının cinselliği,bekareti

4. kadınların toplumsal kurallara itaatı

5. erkeğin şerefi haysiyeti

6. kadınların erkeklere itaatı

7. dinin emrettiği...

insanların bildiği(yada bilmediği)ni bir tarafa bırakırsak türkçede 2 alamı vardır:

1. bir toplum içinde ahlak kurallarına karşı beslenen bağlılık

2. doğruluk, dürüstlük

bir insanın zekası, eğitim seviyesi, sağlam karakterliliği arttıkça namus kavramını algılayışı türkçedeki 1. anlamından 2. anlamına kayacaktır.
iki bacak arasında olmadığına inandığım kavram.
iki bacak arasında olmadığına inandığım kavram.
Winston M. Estes tarafından kaleme alınan kitapta Andy adında zeki, içe kapanık, duygusal, sorunlu ve genelevde doğmuş bir çocuğun iç dünyası anlatılmaktadır...
kişinin kendine yakışanı giymesidir.
kibar insan için çok bilindik bir tanım vardır, tek başınayken bile esnerken ağzını kapar diye.

namus'da böyle bir şeydir işte. kimse bilmezken de, görmezken de doğru davranabilmektir.
şimdiler de sadece iki bacak arasına inmiş unsur.
(bkz: namus iki bacak arasında değil mars tadır)
daha bu gece, bir oğul annesini kurşunlamış. annesi, ölmeyince de annesinden helallik alıp 8 yerinden bıçaklayarak öldürmüş.

neden mi? dul olan annesi başka bir erkekle görüştüğü için. neden mi? namus yüzünden? neden mi? namussuzlar yüzünden..

lanet olsun.

etleriniz kokuyor.
ve ağızlarınız,
etleriniz gibi.

etleriniz gibi ucuz,
cümleleriniz.
ve cümleniz..

zamanında napolyon ispanya kralını yenmiştir.

ispanya kralı; biz şerefimiz ve namusumuz için savaşırız. sizse ün ve para için savaşırsınız.

napolyon: doğru herkes kendinde olmayan şey için savaşır.

(bkz: tarihi ayarlar)

kim agzından namus lafını düşünmüyorsa. o insanlara bir bakın onlarda kesin bir gariplik bir ahlaksızlık vardır.
genellemelere sıkça kurban edilen, yalnız dini olmayıp bir ulusun gelenek ve göreneklerine göre de anlam kazanan kavram.
tamamen gereksiz, aptalca bir takıntıdır. bireysel olarak değil sosyal bir şekilde yaratılır. bu namus takıntısı içgüdüsel değildir. doğuştan gelen bir özellik değil. insan namusunu kaybetmekten çok, elalemin "namusunu kaybetti" demesinden korkar.

şimdi bir örnek ile açıklamam gerekirse. abd'deyken yakın bir amerikalı arkadaşım olmuştu ve bazen geceleri içmeye falan onun evine gidiyordum. arada bir kız kardeşi de bize katılıyordu. bir gün bunun evdeyiz. kız kardeşi üzerinde ince bir havlu ile duştan çıktı ve önümüzden geçti. ben kardeşinin çok sinirleneceğini düşünürek "oh i'm sorry" diyerek kafayı çevirdim. kız durdu, eleman da bana şaşkın şaşkın bakıyor. ne oldu diye. sonunda bizimkinin jeton bastı müslüman bir ülkeden geldiğime. bunlar başladı gülmeye. ben de biraz utandım ama benim de zihnim açıldı. ulan gördüysem noldu amk. nedir yani? etrafta kimse "bak orospuya" demediği için eleman da kız da hiçbir rahatsızlık duymuyor.

işte namus böyle salakça bir şeydir. bu ülkede bu salaklık uğruna cinayetler işleniyor, bir kız diri diri gömülüyor. eğer herkes bıraksa şu dedikoduyu, ayıplamayı falan, gül gibi yaşayacağız işte.
hadi yandan, hadi hadi yandan nidalarıyla göbek attıran sezen aksu şarkısı.