bugün

dinlediğini bir bütün almak yerine tüm sesleri ayrı ayrıı kafasında birleştirebilen insan kulağı.
Ben de bulunan özelliktir. Canım kulaklarım benim.
sol anahtarı şeklindedir. sonradan taktıralabilir. silikon gibi düşün. östaki ye. monte.
küçük yaşlardan itibaren bilinçli olarak geliştirilmesi gereken yetenek.. benim gibi "do" dendiğinde akla bir külah dondurma getiren insanlar çoktan siki tutmuş demektir, "re"^nin ne olduğunu tahmin edebiliyorsunuz..
bende olmayan yetenektir. varsa da ben keşfedemedim anlaşılan. olsa çok güzel olurdu.
müziğe elverişlilik, müziği içinde hissedebilme, müzikle uğraşan kişide bulunması gereken, müziği algılayabilme yeteneği, duyduğu şarkının notalarını, özelliklerini hemen anlayabilme durumu.
müzik yapmak için öncelikli gereken şey. ister amatör ister profesyonel olsun kişi müzik kulağı yoksa bu işe kalkışmasın. ritim duygusu, ses bilgisi, müzik ruhu da olmalı insanın.
Öyle 10000 kişide bir bulunan yetenek değildir, nadir değildir. 10 kişiden 5inde vardır.her yetenek gibi çocukken gelişir, doğuştan gelmez. (Yazan bir müzikolog)
Olsa bile, doktor mühendis olma uğruna feda edilir.
yan dairede olanları ayan beyan duyamıyorsanız, boşuna uğraşmayın müzik kulağınız yok sizin. hatta normal bir kulağınız bile yok. en kısa sürede bir muayene ettirin.
ince bir ruha melodi takibi ustalığının katılmasıyla kazanılandır.
at kafasıyla alakası olmayan hede.
sonradan kazanilmayan, ancak gelistirilen yetenektir.muzisyenin olmazsa olmazidir.
daha önceden hiç müzikle uğraşmadığınız halde bir parçanın bas gitarlarını ya da davul vuruşlarını ayrı ayrı duyabiliyorsanız muhtemelen sahip olduğunuz şey.
Bu yeteneğe sahip tarihte yaşamış en iyi müzisyenlerden biri için ;

(bkz: Frank zappa)

Steve Vai: '' Zaten çalınması çok zor melodileri çalmaya çalışıyorduk. Frank bunları nasıl yazıyordu bir türlü anlayamadım. Ayrıca konsere çıkıyoruz grup yaklaşık 10 kişi ve her defasında, herkese şu şarkının şu kısmında yanlış nota bastın diye uyarılarda bulunuyordu. Sanırım sihirli kulaklara sahipti ''. * *