bugün

cahilliğin dinin arkasına saklanmaması gerekir.

(bkz: eğitim)

not: arkadaşlar başlığı ben açmadim. (bkz: bu ne şiddet bu ne celal)
cahilliğin dinle alakası yoktur.
cahilliğini kabul edebilen kişiler, ne kadar az şey bildiklerinin farkında olanlardır. bu az bilme seviyesine ulaşmak içinde kişinin hakikaten çok şey bilmesi gerekir.
müslümanların bilgiye ayıracak zamanını ibadete ayırması ve her şeyi allah'tan bekleyerek hırsın bilgi yönünü elemesi,

müslümanların kafasına takılanları "allah bilir" diye kesip atması. gayrimüslimlerin bunu araştırması,

müslümanların sorgulamaktan yoksun olması. ateist ve agnostiklerin sorgulaması. yahudilerinde araştırmacılığı ve ticaretinin kuvvetli olması.

müslüman erkeğinin 4 karı alması ve ya 3ten fazla çocuk yapması. "allah rızkını verir" demesi fakat allah'ın rızk vermemesi sonucunda geçim sıkıntısına düşmesi,

müslüman kadınının kapanması ve daralması. kocanın dediğini allah'ın emri olarak algılaması,

müslüman ülkelerdeki kız çocuklarının okula gönderilmemesi ve ya eğitime destek verilmemesi, küçücük yaşta evlendirilmesi ve ev hanımlığına terfi ettirilmesi. kocasının emrinden başka türlü hareket etmemesi,

müslüman ülkelerdeki abazan erkek sayısının fazla olması,

islamiyette zorlama olmadığını sanmaları,

islamiyetin bilim ve sanat ile alakası olduğunu sanmaları ve islamiyetin bilim ve sanata faydalı şeyler katmadığını bilmemeleri,

cahilliğin din ile alakası olmadığını söylemeleri ve ahlakın din ile alakalı olduğunu zannetmeleri,

ama bu müslüman zeki diyerek müslümanları göğe çıkartmaları ve "zekiyiz biz işte yaa" diyerek en fazla 5 tane şahıs söylemeleri, *

saçma nedenlerden dolayı insanların üstün varlık olduğunu iddia etmeleri,

her şeyi bilmek istememeleri, sorgulamamaları, sanat ve bilimle ilgilenememeleri ve "yaratıcımızı bilelim, ona ibadet edelim, ondan korkalım en sonunda cennete gidelim cehenneme aman gitmeyelim" demeleri,

mucizelere inanmaları,

ve bunları kabul etmemeleri küçük bir örnektir.

başka bir küçük örnek;

(bkz: eğitim şart)
(bkz: avrupalıları sapık iğrenç insanlar zanneden dinci)
bu kabul edilemez. ibni sinâ'dan habersiz miyiz? hani akılı sorgulayan ve niteleğini araştıran. buluşlara gelince, farabi değil midir ilimleri; fizik, matematik, metafizik ilimler diye üçe ayıran? bu sınıflandırmayı tüm avrupa bilginleri kabul etmedi mi? mimar sinan'ı düşünelim birde... hangi cahil inşa edebilirdi o görkemli süleymaniye camii'sini? bunlar saydıklarım, sayamakdılarımı siz düşünün. müslüman cahil değil, müslüman aklını başına devşirmiş insandır.
her şey hakkında bilgi sahibi olmaktansa yaratıcımı bilmeyi tercih ederim. en büyük bilgi de kültür de yaratılanı bilmek, ona boyun eğmektir, diğer hiçbir şeyin bir anlamı yoktur. *
müslümanlar modern toplumda bilmin temelini atan insanlardır. islam ise bilmi ve eğitimi ön plana çıkarır, ilk emri oku olan bu din her zaman cehaletin karanlığın karşısındadır.

bunu bilmiyormuydun bilgin gayrimüslüm.

şimdi (bkz: bi siktir git çay koy)
bağnazlıkla müslümanlığı birbirine karıştırınca böyle absürd tezler ortaya çıkabiliyor. dünyada mizah konusu olan amerikan halkının cahilliğine ne diyeceksiniz o zaman? hıristiyan cahilliği mi? cahilliğin inançla bir alakası yok. fakat beynini söylentiler, hurafeler, üfürükçü zırvalarıyla doldurmuş insanlar söz konusu ise bu da üçüncü dünya ülkelerinin genel kaderi.
(bkz: müslüman ülkelerin gelişememe sorunsalı)
(bkz: basın eksiyi pezevenge)
cahilliği islamiyetle, müslümanlarla bağdaştırmak ancak bir islam cahilinin işi olabilir. Böyle birşeyi düşünebildiğine göre islamiyetten bihaber demektir ki bu durumda ne vahim...
bu düşüncede olan insanın cahil olduğunun farkında olmaması daha vahimdir. ayrıca, ülkede bu zihniyette olan bir yapının bulunması beni çok ürküten bir durumdur. cahil insan çoktur. yani eğitimsiz eğitim alamamış insan çoktur. bunun hiç bir köşesinde din yoktur.
elhamdülillah, müslümanım ve cahil değilim. denemek ister misin?
okuyacak bir kitabı dahi olmayanların, yaradan tarafından lutfedilmiş bir kitaba sahip olan müslümanlara çamur atma çabasıdır.

sözde aydınlar, siz kendinizi okumuş sanıyorsunuz fakat biliniz ki; okumak cehalet alır eşekliğiniz baki kalır.
bu başlığı kullanan şahsın bariz cahil olduğunun delilidir. şayet müslümanları kafa kesen, haraç toplayan, kadınları kesen ve diri diri mezara atan olarak algılayanların islam'ın ilanından önce arabistan adasındaki cahiliye ve islam'dan sonra asr-ı saadet dönemini iyi araştırmasını ayrıca orta çağda batı ile doğu'yu kıyaslama yöntemiyle analiz etmesini gerektiren durumdur...