bugün

görsel
dağıttın gece gece be müslüm baba. kafa zaten dumanlıydı iyice estirdin. mekanın cennet olsun, şarkıların bizlere emanet.
Goruyorum ki meyve cayi icen entel abiler de babaya sahip cikmaya calisiyorlar. Sizin ne haddinizelan. Hayatinizda kaportaci ciragi gormemissinizlan siz daha. Daha siz kahvede ocakciyla futbol konusmamissiniz. Hey yavrum be. Sonrada cok degerli biriydi bilmem ne.
görsel
görsel
Allah tarafından kendisine bütün şarkıları okuma yeteneği verilen ses ustasıdır.

Kendisini diğer arabeskçilerden ayıran en büyük özellik, babanın müziğin tüm alanlarına olan yeteneği idi. baba arabeskin yanında türkü, sanat müziği, rock, pop vs. türleri de başarılı bir şekilde söyleyebilmekteydi. Hatta "baba söyler" denilmesinin en önemli sebebi budur.

türkü http://www.youtube.com/watch?v=cU3DUshgSPs

sanat müziği http://www.youtube.com/watch?v=h_DFc9t1qMc
müslüm gürses namı baba urfa doğumlu fakat gençliği adana da geçmiş bir insan. çocukluğu çileler içinde geçmiş çay bahçelerinde şarkılar söylemiş bir insan. 1969 yılında adana dan istanbul a gelen baba ilk 45 liği olan sevda yüklü kervanlar ile o yıl satış rekorları kırmıştır.

o dönemlerin en popüler plakçıları olan istanbul plak çin çin plak da bir çok 45 lik çıkarmış olan müslüm babanın asıl patlama yaptığı seneler 1980 li yıllara dayanıyor.

o yıllar çıkardığı ilk long play (anlatamadım ) ardından bağrıyanık peşinden, çıkarmış olduğu dünya ne hale gelmiş plakları ile çok tanındı.

fakat asıl patlamayı 1984 yılında çıkarmış olduğu yıkıla yıkıla albümü ile baba sıfatı yapıştırıldı. bu albümün içinde özellikle köşe kapmaca. yıkıla yıkıla. hatıralar. parçaları ile milyonlar barajına kadar çıkmıştı.

kitleleri peşinde sürükleyen müslüm baba 1985 yıllarında üst üste çıkarmış olduğu iki plak türk arabesk müziğe damga vurmuştu güldür yüzümü. küskünüm. plakları o kadar çok sattı ki insanlar kendini jiletler hale gelmişti gerçekten bu iki albümde çalınan parçalar o nesilde yaşayan insanlar çok iyi bilir türk insanının dertlerini anlatıyordu.

bu parçalardan bazıları güldür yüzümü albümünde kalleş dünya. maziden biri. unutamazsın. ibadet.

bu albümden sonra çıkarmış olduğu küskünüm albümü türk arabesk müzik tarihinin gelmiş geçmiş en çok satan albümüdür. bir milyon, barajının çok üstünde satmış ve bir o kadar da korsanı piyasaya sürülmüştü. öyle bir albümdü ki dinleyen kendini kaybediyor kitleleri peşinden sürüklüyordu.

seni yazdım. hasret rüzgarları. bir anda. küskünüm. seni kalbime gömdüm. ne yapsın. sahte dostlar.

bu parçalar o döneme öyle bir damga vurmuştu ki alemciler, tabir edilen kişilerin fakirlerin isyancıların ezilmiş insanların, parçalarıydı gülhane konserleri öyle kalabalık olurdu ki içeride adım atacak yer kalmazdı.

1985 yılında çıkardığı gitme albümü gerçekten olağan üstü idi son dönemlerinin en kaliteli albümlerinden biri olan gitme albümünde. haberimiz yok. bir mana var gözlerinde. aklı yok. bir kadın tanıdım. gitme. tüm zamanların, en nadide ve başyapıt parçalarından sadece bir kaç tanesiydi. şimdiki genç takımı bu olayları pek bilmez. bu dönemi yaşamış olan insanlar başka müzik tarzı yabancı müzik dahil pek dinlenmezdi. müslüm baba bazı kesim insanların adeta yaşam tarzı olmuştu.

1988 yılında çıkarmış olduğu mahsun kul. albümüde babanın, başyapıt albümlerinden biriydi.

unutulmak. zalimsin yar. çile. yıllar utansın. mahsun kul. kafa yapan parçalardı fanatikleri bazı hit parçaları o dönem kaset dolum yapan yerlere giderek tek şarkı doldurulur ve aynı parça biter tekrar çalmaya başlardı.

müslüm baba gerçekten, çok klas türk insanının duygularına yüreklerine tercüman olmuş bir baş yapıt sanatçıydı. o dönemlerde yetişmeyen ve babanın parçalarını dinlemeyen nesil ne kadar büyük bir sanatçıyı kaybettiğimizin farkında değiller. 1985 yıllarında evlendiği muhterem nur, ile çok uzun yıllar evli kaldı fakat babanın bu dünyada neslinden gelen bir evladı olmadı.

lakin her daim bizlerin devamlı kalbinde yaşayacak. cenaze namazının ne kadar kalabalık olduğu kendisine duyulan sevgiden ve saygıdan belliydi son dönemlerinde pop müzik parçalarını da çok güzel okuyan müslüm baba özellikle teoman ın parçası olan paramparça adlı şarkıyı gerçekten çok kalite söylemişti. teoman çok kaliteli bir insan, olup üst düzey bir şahsiyettir. aynı zamanda müslüm baba hayranıdır.

genç yaşta hayata veda eden, müslüm babanın ölümüne hayranları gerçekten çok üzülmüşlerdir. kendisine allah tan rahmet sevenlerine başsağlığı diliyorum. http://www.youtube.com/watch?v=RjK_SJ7uqwU
''kör ölünce badem gözlü olurmuş'' diye sınıflandırılan ünlüler arasında değildir. sanırım bir sanatçının huzurla ölmemesi için başka bir sebep yok.

http://fizy.com/#s/1lqf9b
Son zamanlarda vefatıyla hayranlarını üzüntüye boğan şahsiyet.Müzikleri arabesk tarzın ta kendisi olup genel itibariyle iyidirler.
http://www.youtube.com/watch?v=EoO8c68Ns0s

akıttın gözümüzden yaşı dediğimiz, arabeskin tanımı olan baba.
hayranı fazla olmayan öldükten sonra nedense herkes tarafından sevilen bir "sanatçımız" olan kişidir. anlam vermek çok zor gerçekten.
karakter olarak tanımazdım rahmetliyi ama her konser öncesi kafayı bulmadan sahneye çıkmazmış diyorlar.
ama şarkıları bir başkaydı bu adamın, çokça söylenmiştir belki ama kendisi bir efsaneydi ve öylece aramızdan ayrıldı. ilk şarkılarını da dinledim müthiş yorumları ve sesi, sonradan seslendirdiği* şarkılarda da kendi imzasını atmıştı.
allah rahmet eylesin.
var mıydı senin kadar güzel başka bir insan ya, keşke seni tanıma fırsatı bulabilseydim be baba.

http://www.youtube.com/watch?v=1FZs751kBOQ
sadece bir gün için hatırlandı koskoca adam...ha dinlermiydim bilakis gıcık kapardım..ama her kim olursa olsun..smokiniyle tuvaletini yapan burjuvaların bile hayatını bir şekilde etkilemiş önemli bir kişiydi........

şöyle de bir anım vardır:

ilkokul 4. sınıftayım ve babalar günü gelmiş çatmıştı...babam genelde bizim ıyykk bu ne ya bööğğ dediğimiz sanat müziği şarkıları dinliyordu..tabi o zaman sanat müziği arabesk pop müzik ayırımı yapamadığımdan gidip babalar günü hediyesi olarak müslüm gürses kaseti almıştım....

hatta okulun önündeki simitçi o kasedi ver bütün tezgahtaki simitleri sana vereyim diye sıkı pazarlığa girmişti ..tabi çocuk aklı , oralı olmamıştım..neyse efendim kasedi verdim babama...:) babam bir hışımla bu ne be diyip bir köşeye fırlattığını hatırlıyorum * ))))))
büyük üstad.

"Kaç kadeh kırıldı sarhoş gönlümde
Bir türlü kendimi avutamadım
Kaç gece ağladım böyle gizlice
Ne yaptımsa seni unutamadım

Kim bilir kimler var şimdi kalbinde
Sen beni unuttun çoktan belki de
Ben hala yaşarım eski günlerde
Herşeyde sen varsın unutamadım

Her sevgi zamanla bitermiş derler
Benim ki bitmedi anlayamadım
Bu aşktan hayır yok unut dediler
Ne yaptımsa seni unutamadım..."
adam dediğin herşeyin tanımı, adam gibi adam. biz onu çok yaşıyamadıık ama onun şarkılarıyla büyüdük, müslüm baba nolur ya gitmeseydin iyidi be baba, boynumuz önümüze düştü, olmadık be sensiz....
arabeskin yeri asla dolmayacak babası.
aramızdan zamansız ayrılan büyük üstad.. mekanın cennet olsun müslüm baba..
kendini beğenmeyen pop yıldızlarının olduğu insan.

müslüm ne demiş:bir karıncayı bile incitme sakın evlat.

sen ne dedin: bombok şeyler.
özlüyoruz...

çok fena hem de.

elimizden, dilimizden geldiğince eş dost ortamındaki muhabbetlerde adını anıyoruz... anarken adını zikretmeden önce başına "rahmetli" sıfatını koyduğumuzda yine cız ediyor içimiz...

bir de şöyle çok eski bir kaydı mevcuttur kendisinin. sesi falan çok değişik. ama güzel. başka bir kaydı daha var bu şarkının ama güzel olan bu bence.

https://soundcloud.com/ba...m-gurses-her-sey-gonlunce
(bkz: affet beni), (bkz: son pişmanlık neye yarar), (bkz: usta), (bkz: sensiz olmaz) vesaire hit parçaya imzasını atmış, seslendirmiş olan (bkz: adana) doğumlu (bkz: urfa) lı yorumcu, sanatçı
tüm bunların dışında sanatçı son zamanlarında (bkz: enbe orkestrası) ile performans göstermiştir.
kendi makamına uygun bir şekilde seslendirdiği parçalarıyla tüm müzik otaritelerinin saygısını kazanmıştır. sanatçı kişiliğinin dışında son derece yalın, doğal, halk tabiriyle babacan tavırlarıyla yediden yetmişe tüm türkiye nin sevgisini kazanmıştır. geçirdiği (bkz: by pass) ameliyatı sonrası üç ay yoğun bakımda tutulan sevilen sanatçı sonrasında hakkı rahmetine kavuşarak tüm türkiye yi yasa boğmuştur. sevenleri tarafından (bkz: müslüm baba) diye anılan sanatçı epey bir süre daha belleklerde sevgiyle yerini alacaktır.
unutulmayandır. özlenendir.
sensiz olmaz.
adam ciddi ciddi ölmü$.

not: mağaraki resim çalı$malarımı tamamlayıp yeni çıktım.
"arabesk mi? o ne lan öyle, kıro musunuz" diyenlerin en az 5 şarkısını ezbere bildiği , Türk arabesk'inin en iyisi, türk müziğinin de en iyi 3 sanatçısından biri sayabilecegimiz büyük adamdır.

kendisine "şarkılarınızın umutsuzluğa, intihara sürüklediği söyleniyor, ne diyorsunuz bu duruma?" diyen gazeteciye;

"hayatta sevincin eğlencenin yeri olduğu kadar, hüznün kederin de yeri vardır.
Hem ne demişiz biz? Bugün batarsa güneş, yarın yeniden doğar!"
allah Rahmet eylesin.
dün başlamadım seni dinlemeye. 20 yıldır dinliyorum. hala bıkmadan yapabildiğim tek şey. ruhun şad olsun.