bugün

mühendisin kişisel kalitesine göre 2 bin liradan başlayıp 50 bin hatta daha fazlasına ulaşan miktardır. tecrübe en önemli etkendir.
Mühendisliğinden mühendisliğine, adamından adamına değişir. Birebir tanıdığım, 7bin maaşa başlayanı da var asgari ücrete başlayanı da. Kendini geliştirmekle alakalı bir durum.
Asgari ücret. O da iş bulabilirsen. Ülkenin amına koydular. Yakın zamanda tıp da bitecek
2 duruma göre bakman gerekir.

1. türkiyenin en iyi 10 üniversitesinden mezun olduysan 4000 ₺ iste. vermezlerse ver kariyer.com'a cv'ni, kapış kapış alırlar.

2. ama o üniversitelerden mezun değilsen 2000 ₺ 'ye şükret. bi 100 ₺'lik zam iste. zaten anca o kadar hak edersin.
Haketmedikleri kadar yüksektir.
2 bin lira verirler. Beş sene her işi yaptırır sürünürsun. Amele gibi kullanırlar. işi bilmiyorsan sen bitmişsin. Bu yüzden okumaktan kıl payı kurtuldum.
konuyu en iyi halen çalışmakta olan mühendisler bilir.
branşına göre yer yer iyi olan mayışlardır. özel sektörde iseniz ve makina mühendisi iseniz çok da mutlu olunamıyor. kesin bilgi yayalım *
ilk işimdeyim askerlik yok diye girdik, tecrübe edilenim hesabı. 2017 aralık ayında 2.000 liraya anlaştım 1 seneyi geçti asgari ücret 2000 oldu aq şubat zammıyla beraber 3500 vermeslerse istifa mektubum hazır. ( vereceklerini sanmıyorum) bakalım, 1 yıl plc, otomasyon, makina elektriği alanında çalıştım buluruz inşallah daha iyi bi yer.
*sölemeyi unuttum askerliği bedelli olarak halledecem işverenlere duyrulur
Suudi Arabistan da çölde çalışan bir arkadaşım 5.000$ maaş alıyor. Ne kadar emek o kadar ekmek. Sonra ağlayıp duruyorlar yok 2.500 lira felan diye. Ne bekliyordun e geri zekalı.
en fazla çatlasa 5 bin tl. daha fazla alan yalan söylüyordur.
yeni mezunlar için asgari ücret ile 2500 arasıdır ama çoğu zaman 2k civarıdır. kendini geliştirmiş yıllarca çalışmış 15 20 yıllık mühendis iyi kazanır.

amerikada yeni mezun olmuş bir mühendis en düşük yıllık 60 bin dolar ile işe başlamaktadır o da azdır normalde yıllık 80 bin dolar ile işe başlarlar.

(bkz: canım ülkem ne çok öpüyor bizi)
Çoğu miyendize değil de onu sağan karısına giden paradır.
Insanlar o kadar dereceye girip kendilerini disipline edip matematik fizik ve türevleri gibi kafa gerektiren alanlarda uzmanlasiyor mühendis oluyor ve sonucunda 5k TL aliyor.

ama köyden çıkmış ya da normal bir okul bitirmiş milletvekili 15k TL aliyor ki muhtemelen fazlası vardır.

Şimdi sorarım mühendis ne yapar üretir tasarlar halka somut bir hizmet sunar ve bunları yaparken gerçekten yipranir.

Milletvekilleriyse gördüğümüz kadarıyla konuşup kavga edip birbirlerine laf atıyorlar ve siyaset ayağına sahte düşmanlıklar gösterip bundan para kazaniyorlar.sonucunda da bir değer uretmiyorlar normal bir kapasitede vatandaşın yapabilecegi isler yani anlayacaginiz.

Peki bu adam 15 aliyor zenginliğine zenginlik katıp mercedesle villalarla yaşıyor da diğer üreten garibanin suçu ne o neden Renault fiat opele binip yarın ne harciyacagini düşünüyor o insan değil mi
instagram'da satış yapanlardan daha az maaş aldıkları kesindir.
Sütçü imam üniversitesinden mezun olursanız 1000₺ alırsınız. iyi bir üniversiteden mezun olursanız 3000 ile başlarsınız.
edit: eksileyen sütçü imam mezunu.
Turkiye de muhendis olmayı o kadar kolay yaptılar ki. Artik en sikko universitede bir bolum bitir muhendissin. Hal boyle olunca piyasada cok muhendis oluyor. Ee piyasada bir şeyden cok varsa degeride o kadar düşüyor, arz talep meselesi. Asgari ücretle başlar 2500 e devam eder. Ancak kendinizi geliştirirseniz iyi maaşlar alabilirsiniz.
Calistigi yere gore, tecrubeye gore farklilik gosterir. 2bin alan muhendis de var 50bin alan da. Boyle konularda kesin rakam veremezsin.
avukat maaşının yanında ezik kalır.
gemi inşa için;
başlangıç 2250-2750 tl civarlarında
3 yıllık mühendis ortalama 4000 tl.
1000 tl + yol.
Sigorta yok.
4 yıl sonra alacağım maaş miktarıdır. yaşarsak.
asgari ücretle başlayan maaştır. dramdır.
Mühendis kafası olmadan mühendislik fakültesi bitirmişleri saymazsak minimum 4 bin lira olması gereken maaştır.
6.000 $ falandır herhalde. Yani ben şimdilik böyle alıyorum. Lmao.