bugün

müslümanların durup düşünmesi gereken sorudur.
"oldun mu"yu mu "öldün mü"yü mü düşünmem konusunda karar veremediğim bir sorudur.
cevabini, okuma ogrendiginiz zaman, nufus cuzdaninizin din hanesinde yazani okudugunuz an bulabiliyorsunuz, oyle de cicili bicili sorulu morulu bir ba$liktir.
(bkz: nufus cuzdani ndaki din hanesi)
(bkz: devletin dayattigi tek tipli insan modeli)
insanların dinlerini seçemediklerinin bir göstergesidir. çok okusan da yazsanda bilsende şu an hiristiyan veya musevi bir ülkede doğmuş olsaydın müslümanlığı seçermiydin? sorusunu devamında sorabileceğimiz durumdur.
(bkz: kelime i sehadet)
(bkz: salavat)
neden müslümansın? sorusuna verilecek kritik cevaptır. eğerki cevap annem yüzünden ise, durum kritiktir. ailen yada çevrendeki çoğunluk müslüman diye, yahudi diye, hristiyan diye o dini seçtiysen, koyundan bir farkın yoktur. çevrendekiler uçurumdan atlasa sende onlarla birlikte atlarsın*. ama sorunun cevabı "doğru olanın bu olduğunu düşünüyorum" ise, helal sana. müslüman doğman, müslüman olman yada müslüman ölmen önemli değildir. neden müslüman olduğun önemlidir.
dini bir inanışa göre her insan müslüman doğar ama bunu kanıtlayamayacağımız için üzerinde durmaya gerek yok. şayet hiç kimse islamın ne olduğunu bilmeden müslüman olmuş belki başka şansı olmadığı için belki de önüne başka seçenekler konmadığı için. ne kadar adil olduğu ise tartışılır.
insanların dinlerinin neden bu kadar sorgulandığını anlayamadığım başlık.
tanımlanmak istenen söz öbeği,müslümanlığın genelliği açısındansa evet inanışa göre her müslüman ailenin çocuğu müslüman doğar ancak bunu kendi aklıyla değiştirmek istediğinde kapısı açıktır,dinimiz hoşgörülüdür.

aldığım eksi oylara göre: evet arkadaşlar müslümanlık bizim müslümanlarımıza göre hoşgörülü bir din değilmiş.hatam için sözlükten özür diliyorum...
sanane soruya verilebilecek en güzel cevaptır. *
müslüman oldum demek daha doğrusudur.

akılla bilinir yaradan ve akılla girilir dine.