bugün

pentagram'ın vokalisti, türkiye'nin en iyi seslerindendir. cem köksal'ın just set me free albümünde de kendisi vokaldir.
türkiye'nin en iyi heavy metal vokalisti, buraların bruce dickinson'u; huzur veren ve yeri geldiğinde gaza getiren bir ses rengi var ki o ses rengine ailecek taparız.

şöyle bir de resmi sitesi var bu çalışkan abimizin;
http://www.muratilkan.com/
sıfat olarak corey taylor'ı andıran abimiz.
konserlerde fazla diyaloğa girmeyen röpotajlarda fazla konuşmayan bir şahıs öyleki yanına gittiğimde bile kısık sesle konuşmuştu yüzünde henüz gülümseme ifadesi görmedim ama bütün bunların yanında oldukça mütevazı bir şahsiyet.
Eski Sawdust vokalisti.
cem köksal'la yollarını tekrar kesiştirse pek de bir memnun olduracak kişidir.
O mükemmel sesine göre biraz da seyirciyi coşturabilse, sahnede dolaşsa dediğimiz Vokalist.
headbang yaparken bacağını yumruklayan insan.
Hakan Utangaç'la yan yana geldiklerinde son derece espirili bir ikili oluşturuyorlar. ve Murat ilkan.. inanılmaz tatlı, içten, neşeli bir insan...

+ gel bir fotoğraf çektirelim.
- hı? ( onu benim istemem gerekmiyor muydu? )
kalite müzik dinleyen adam.
progresif, power, heavy.
tarzında türkiye de en başarılı kişi. özellikle cem köksalla yaptığı çalışmalar şahaser gibidir.

(bkz: winding road)
o bir kral! vazgeçilmez üstad! altın saçlı, şaheser sesli vokalist ve müzik adamı. mütevazı kişilk . karizma merkezi olan abimiz alaylı değil mekteplidir.bateristçimiz aykan ilkanında abisidir. murat ilkan anlatılamaz yaşanır gidin, tanışın, kaynaşın.
1971'de izmir karsiyaka'da doğdu.

şefik Şekeroğlu, adnan polge, belkis aran ve ayşegül sabuncu'dan özel şan dersleri aldı. klasik batı müziği ve klasik türk müziği korolarında yer aldı, konserler verdi.

1987'de aykan ilkan ile birlikte progressive metal grubu sawdust'ı kurdu. toplulukla konserler verdi.

trt altın anten ve kuşadası altın güvercin yarışmalarında dereceler aldı.

cherokee adlı grupla dört yıl çeşitli klüplerde çalıştı.

1995'te pentagram'a katıldı. grubun: "anatolia" (1997), "popçular diŞari"(live)-(1998), "unspoken" (2001) ve "bir" (2002) albümlerini seslendirdi.

2004 yılında konuk sanatçı olarak cem köksal'ın "set me free!!!" albümünü seslendirdi.

halen pentagram grubunun solistliğini yapmaktadır.
*
ayrıca:

http://www.muratilkan.com/
akustik konserlerinin kayıtları albüm haline getirilesi.
akustik konserler 2010 turnesinde dün gece bursa resimli barda sahne almıştır. sahneye 1 saat geç çıkmasına karşın gayet keyifli bir konser olmuştur. sesi dinlenesi bir adamdır.
cumartesi gecesi bursa'da 70 biletli seyircinin izlediği, türkiye'nin en iyi erkek rock vokalisti.
bir gece önce aynı mekanda marsis çıktığında izdiham yaşanmış. sözde ankara'yla birlikte rock müziğin kalesidir bursa. bir zamanlar öyleydi belki, ama artık kesinlikle değil.
pentagram' dan sağlık sorunları nedeniyle ayrılan, eşsiz bir sese sahip olan müzisyen.
25 haziran'da gerçekleşecek olan sonisphere festivali ile pentagram' a veda edip bizi üzecek insandır. ayrılığın nedeni sağlık sorunlarıymış, umuyoruz ciddi bir şey yoktur. geçmiş olsun.
kendisi ms hastalığına yakalandığı için grupla çalışmalarına devam edemeyecek durumda.
o yüzden bundan sonraki kariyerine solo çalışmaları ile devam edecek.
Bundan ikibuçuk yıl önce fiziksel hareketlerimde farkettiğim bazı rahatsızlıklar sebebiyle doktora gittim.
Yapılan tetkikler sonucu MS (Multiple Sklerosis) teşhisi konuldu. MS doğası gereği, zaman zaman geçirilen ataklarla, kişiden kişiye değişen bir seyir izler. Bende rastlanan türü agresif olmadığı için şanslıyım.

Şimdiye kadar Pentagram'la çalışmalarımı aksatmadan sürdürdüm. Ancak grup olmak birlikte hareket etmeyi gerektirir. Rahatsızlığım nadiren de olsa bunu engellemekte.

Bu sebeple, Pentagram'a ve dinleyicilerine olan saygımdan ötürü, gruptan ayrılmanın en doğrusu olduğuna karar verdim ve grup arkadaşlarımla da kararımı bir süre önce paylaştım.

Yönünü kendim çizebileceğim, kararları kendim alabileceğim bir oluşum içine girdim ve ilk olarak "Murat ilkan Akustik" projesini oluşturdum. Bu projeyle ilgili gelişmeleri http://www.muratilkan.com ve Facebook’taki Murat Ilkan - Official Page ' den takip edebilirsiniz.

25 Haziran 2010 tarihinde inönü Stadyumu'nda gerçekleşecek olan Sonisphere festivalinde Pentagram'la son kez sahne alacağım.

Sonuç olarak hastalığım, şarkı söylememi engelleyen bir rahatsızlık değil. Sadece şartlar ve etkinlik tarihihleri gibi ayrıntıların bana göre şekil alacağı yeni bir oluşumda müzik yaşamıma devam edeceğim.

MURAT iLKAN
* * *
multiple skleroz ( ms) gibi bir hastalığa yakalandığını öğrenmiş bulunduğum sanatçıdır.

sevdiklerinin destekleri ve duaları ile bu hastalığı yenecektir.

belki de söyleyeceği şarkılarla.
daha iyisi yoktur. yaradan şarkı söylesin deyü yaratmış. kendisi de sahip olduklarını icraata dökmüştür.
hastalığının türü agresif değilmiş. hayatını fazla etkilemediğini belirtmiş. umudumuz çabucak iyileşsin.

tüm ms hastaları gibi, tüm hastalar gibi.
pentagram'dan ayrılacağını açıklayan, ve bizleri üzen efsanedir.

ehem. bir dakika, ağlamak yok brütüs sakin ol.

ben ki, "scorpions veda konseri veriyor, bir daha gelmeyecek adamlar, gidiyorlar brütüs!" diyerek sonisphere fest'den vazgeçmiş idim. şimdi öğreniyorum ki, bir efsane daha grubuyla sonisphere fest de bizlere hoşçakal diyor... ağlıyorum brütüs! yani pentagram hoşçakal demiyor, murat ilkan pentagram'a veda ediyor. Sonisphere'da murat ilkan'ın söylediği pentagram parçalarına hoşçakal diyoruz.

murat ilkan, sağlık sorunları nedeniyle grubu bıraktığını ve son konserlerini 1 gün sonra gerçekleşecek sonisphere festivalinde vereceklerini belirtmiş. ve murat ilkan'ın konuyla ilgili açıklamasıyla bitiriyorum, daha fazla dayanamıyorum brütüs.

“bundan ikibuçuk yıl önce fiziksel hareketlerimde farkettiğim bazı rahatsızlıklar sebebiyle doktora gittim.

yapılan tetkikler sonucu ms (multiple sklerosis) teşhisi konuldu. ms doğası gereği, zaman zaman geçirilen ataklarla, kişiden kişiye değişen bir seyir izler. bende rastlanan türü agresif olmadığı için şanslıyım.

şimdiye kadar pentagram’la çalışmalarımı aksatmadan sürdürdüm. ancak grup olmak birlikte hareket etmeyi gerektirir. rahatsızlığım nadiren de olsa bunu engellemekte.

bu sebeple, pentagram’a ve dinleyicilerine olan saygımdan ötürü, gruptan ayrılmanın en doğrusu olduğuna karar verdim ve grup arkadaşlarımla da kararımı bir süre önce paylaştım.

yönünü kendim çizebileceğim, kararları kendim alabileceğim bir oluşum içine girdim ve ilk olarak “murat ilkan akustik” projesini oluşturdum. bu projeyle ilgili gelişmeleri http://www.muratilkan.com ve facebook’taki murat ılkan – official page ‘ den takip edebilirsiniz.

25 haziran 2010 tarihinde inönü stadyumu’nda gerçekleşecek olan sonisphere festivalinde pentagram’la son kez sahne alacağım.

sonuç olarak hastalığım, şarkı söylememi engelleyen bir rahatsızlık değil. sadece şartlar ve etkinlik tarihihleri gibi ayrıntıların bana göre şekil alacağı yeni bir oluşumda müzik yaşamıma devam edeceğim.”
sonisphere festival'de sahnede kendini zorla yürür halde gördüğümde gözlerimin dolmasını engelleyemediğim sanatçıdır. candır. tektir. mükemmeldir.
umarım tez vakitte şifa bulur, cayır cayır yeni bir albümle aramıza geri döner.