bugün

ks. muslim students association
turkcesi musluman ogrenci birligi olan...amerikada ozellikle universitelerde musluman ogrencilerin biraraya gelip olusturdugu dernek klup vs seklinde kendini gosteren yapilanma.
(bkz: mutfak sanatları akademisi)
(bkz: macerayı seven adam)
(bkz: measurement system analysis)
mutfak sanatları akademisi anlamına geliyor.
genelde yetiştirdikleri aşçılar ukala oluyor.ellerinden 10000 lirayı alıyorlar,bizim ögrettiklerimiz kesinlikle doğrudur diyorlar.staj için geldiklerinde daha domates soymayı bilmez yetiştirdikleri aşcılar fakat bir kaç tane ingilizce mutfak terimi bildiklerinden mesleğinde yılları devirmiş ustalarına terim ögretirler.bunların 10000 liraya yaptığı işi restoranlar bedavaya yaparlar hatta üstüne para vererek.
Açılımı Mutfak Sanatları Akademisidir. Yeri istanbul Maslak'tadır. 2011 yılında aldıkları eğitim ödülü ve buna benzer birkaç yurtdışından ödülle kısa dönem aşçılık için 20bin civarı, uzun dönem aşçılık için de öğrenciden 30bin civarı almaktadırlar.
Bu kadar para alıp, öğrencilere haksızlık eden bir kurum olmak da ancak Türkiye'deki bir eğitim kurumuna yakışırdı. Aklıma gelen birkaç problem:

1. Yemek yapmanın, belirli yemeklerin püf noktalarının derslerde verilmeyip;sınavda yapılmayınca yemekten kalmak.

2. Her eğitimci aşçının aynı yemeği farklı yapma kurallarının olması, bu kuralların da hocaların psikolojisine göre değişkenlik göstermesi.

3. Sınavlarda önceden tecrübeli aşçı öğrencilerin elinden çıkan en az on yemek olması, istendiğinde bu durumun görmezden gelinmesi.

4. Adaletin sıfır olması. Belli öğrencilere müsamaha gösterilip, sınav esnasında "yemeği geri götür şöyle yap geçersin" denip; diğer öğrencileri çat diye bırakmak.

5. Bazı sınavlarda herkesin, geçemeyecek durumda olanlar da dahil, geçirilmesi; bazı günler de seçilmiş 2 3 kişinin eğitimlerine sınavdaki saçma bir şeyin bahane edilmesiyle son verilmesi.

6. Uzun dönem aşçılıkta 8 ay boyunca bedavaya staj yaptırılması, üstüne okula gidip, üstüne sınavlar verilirken öğrencilerin bir kısmının en ufak bir hatası kollanarak uzun dönem aşçılık belgesinin yakılması.

Buna benzer birçok şey sayabilirim. Hepsi 2017 yılında yaşanmış olaylardır. internet üzerinde kurucunun ve eski öğrencilerin video'larını izleyerek gaza gelip gideyim demeyin. Piyasada MSA mezunlarına aptal gözüyle bakılıyor resmen, çünkü MSA yı yaşamış öüre
okumadım ama artıladım. allah'ını seven üstüme bilgi içerikli entry atsın.