bugün

Mortgage, financial crisis`in true story si .
Izle herseyi ogren,anlamadigini sor haci.
http://www.youtube.com/watch?v=bx_LWm6_6tA
Mortgage'de süre 30 yıla çıkartılmalı diyenler varmış.
Bunu diyenler Türkiye piyasasındaki yabancılar.
Bendenize son derece 'mantıklı' geldi.
http://galeri.uludagsozluk.com/r/mortgage-401106/
uzun vadeli ödemesi olan ev kredisidir. tanımı hallettikten sonra bir kaç noktaya temas edelim.

- bu krediyi alanlarla dalga geçenler, sizler kadar kadar bu adamlar da akıllı! çektiği kredinin 10 yılda belki yarısını faiz olarak ödeyeceğini o da biliyor. Sizin anlamadığınız şey şu: bir şeye sahip olmak duygusu paradan daha değerlidir.

- belli ve düzenli geliri olan insanların bu krediyi seçme sebebi, 10 yılına ipotek koydurtmak değil aksine ödeme dengesini stabil hale getirmektir. insan malum eline geçeni harcıyor, birikim yapabilmek bu kapitalist dünyada reklamların etkisinden kurtulmak çok zor. Akıllı telefonlara verdiğimiz paralara bakmak yeterli. Yani ister istemez aylık kredi ödemeniz varsa(kredi ödemesi aksatanları saymıyorum tabi) kendinizi ona göre çeki düzen veriyorsunuz.

- Yüksek faizlerin olduğu dönemleri hatırlayanlarınız vardır. uzun vadeli krediyi bırakın 6 aylık, 1 yıllık vadeli kredi almak için kırk takla atmanız geren dönemlerden bahsediyorum. O nedenle sabit gelirli ailelerin ev sahibi olmasını sağlayan, kredi sonrası çok kısa sürede yeni evinizde oturmaya başlamanızı sağlayan bir sistem sonuçta mortgage. 20 yılda biten kooperatif evlerini hatırlatmam yeterli olacaktır diye düşünüyorum.
ingilizce dilindeki “Mortgage” kelimesi Fransızcadan ingilizce ’ye geçmiştir. Anlamı “Ölüm Kontratı”dır.
Hükümet islami mortgage üstünde çalışıyor. Bundan sonraki beklentim islami kumar, islami uyuşturucu ve alkol, islami cinayet ve islami zina üzerinde yapılacak çalışmalar.

Tasarrufu ve üretimi arttırmadan faizi düşürecek olan devletlularımız eminim bu konularda da başarılı olacaklardır.
ipotek.

Yalnız bu konut kredisi için konan ipotektir yani “lien” anlamına gelen ver taşınmazın her türlü krediye karşı teminat olarak gösterildiği ipotekle karıştırmamak gerekir.
2008 ekonomik krizini başlatan, çok sayıda düşük gelirli aileye kolayca dağıtılan konut kredisi.