bugün

1996 tarihli ikinci opeth albümü olup,en bilindik * * * * lakin en iyi şarkıları kapsayan * çalışmadır.. tracklist:

advent
the night and the silent water
nectar
black rose immortal
to bid you farewell
akerfeldt bu albumu yaptiginda sadece 22 yasindadir.22 yasinda bir insanin advent gibi,to bid you farewell gibi sarkilari yapabilmesi sadece dahi olmasiyla alakalidir diye dusunmekteyim.
mikael akerfeldtin bir röportajında "artık duymak bile sinirlerimi bozuyor" dediği albümdür.bence opeth in en başarılı albümlerindendir.ayrıca müzik hayatımda büyük etkisini hissettiğim bir albümdür.
opeth'in geldiği son noktadır.ötesi olmayan albümdür.hiç bir grup bu seviyeye ulaşamamıştır.ulaşabileceğini de sanmıyorum.bass gitar dikkat ile dinlenmelidir.

yeni basım morningrise albümlerinde ise bir bonus track vardır;

(bkz: Eternal Soul Torture)
opeth'in içine girdi mi bir daha çıkılamayan albümü.
Anglo-saxon dünyasına takmış yedinci nesil yazarımız hoşgelmiş. (bkz: ama boş gelmiş)
opeth dinlememe vesile olan, kendisi de benim gibi sıkı bir opeth dinleyicisi olan, entry'lerini ilgi ve merakla takip ettiğim, yüce insan nadide kişilik yedinci nesil yazar. *
beni sözlüklerle tanıştırıp, kaynaştıran kılişe insanı, ittihat ve terakki fanı yedinci nesil yazar.*
silik.

millete özel msj ile ana avrat sövüyormuş. iyi olmuş silinmesi.
opeth'in 1996 yılında çıkan ikinci stüdyo albümü.

ruhu büyülen tuhaf ama güzel bas tonları, mikael'in harsh vokali, ve özellikle atmosferi ile dört dörtlük bir progressive death/black metal şaheseridir.

ama nedense grup üyeleri tarafından sevilmemektedir morningrise. mikael akerfeldt ise bas tonlarından hoşlanmadığını belirtmiştir.