bugün

benimle bir gelecek.
şuan ihtiyacımız olduğunu düşündüğüm sistemdir. demokrasi bu halkla bir türlü uyuşamadı. halk medyanın tesirinden kurtulacak bilinçte değil. demogojiyi fark edecek şuura sahip değil.

demokrasi batılı toplumlarda temelden gelen bir devrim sonucunda ortaya çıkmıştı. bizde ise değişimler hep tepeden inme oldu. dolayısıyla halka sirayet etmedi.

100 yılı aşkın demokrasi tecrübemiz gösteriyor ki bu millet hak ile batılı ayırt etme gücünden uzaklaşmıştır.

bu nedenle toplumu ve coğrafyayı yeniden derleyip toparlayacak, devlet terbiyesi almış, batıyı da doğuyu da okumuş ve görmüş, istişare ile iş yapan, basiret ve feraset sahibi bir lidere ihtiyacımız vardır. bu monarşi belli bir süre ile sınırlı olmalı kesinlikle saltanata dönüşmemelidir.

gereken talim terbiye gerçekleştikten ve tepeden inme dönüşümlerin anlamı halkça kavrandıktan sonra belki yine demokrasiye dönülebilir.
görsel
çok mu uzak? şu an hangi yönetimle yönetiliyoruz acaba...? son yıllardaki olayları biraz düşünün, inceleyin, analiz edin... monarşiye çok uzak olmadığımızı anlarsınız.
(bkz: hükümdarlık veya saltanat)

devleti yönetme yetkisinin bir hükümdarın ve/veya bir hanedanın elinde olduğu rejimdir. iç ve dış siyasetle alâkalı tüm yargı, yasama ve yürütme süreçlerinin; karar alma, karar verme ve kanunları belirleme yetkisinin; askerî gücün ve otoritenin; kısacası egemenliğin ve egemenlik sürecinin kayıtsız şartsız tek bir kişinin elinde olduğu yönetim biçimidir.
(bkz: krallık)
Yunancatek şef” anlamına gelen monos archein kelimelerinden türemiştir. etimolojik olarak, “tek kişinin yönetimi” anlamına gelmektedir.
7 haziran 2015 seçimlerinden sonra türkiye'nin geçeceği yeni yönetim şekli.
üçüncü dünya ülkelerinde cumhuriyetten daha iyidir.
Yerarşinin tersidir. Birde anarşi o da... Monaşinin olduğu yerde Monarşiye, yerarşinin olduğu yerde yerarşiye karşı olan fikirdir.
en mantıklı sistemdir. hiç değilse arada iyi biri başa geçip ülkeyi toparlıyordu. şimdi halk kendini sikene oy veriyor. halka güvenmemek lazım.
Gunumuz turkiyesinin yonetimine benzeyen yonetim seklidir. Tek farki monarside yonetim babadan ogla gecerken turkiyede babandan alinan gucle yolsuzluk yapilmaktadir. Halk ise bu durumu alkislamakla meagul. Yiyir ama calisiyor tezaguratlari kulaklari sagir edercesine.
halkın özgürlüğünün babadan oğula nesil olarak giden seçilmemiş efendiler tarafından günde binyüz bilmem kaç kere kanunen domaltıldığı sistem.
tek kişinin yönetimi demektir. mutlak monarşi ve anayasal monarşi şeklinde iki türü vardır.
bunun hayranları cumhuriyet yönetimine diktatörlük der, bayılıyorum onlara. canlarım benim.
suudi arabistan örneğinde yönetim biçimi.
tüm milletlerin geçtiği merhaledir. uzun soluklu ve halkın huzur, sükunet ve maddi anlamda rahat olduğu dönemleri ihtiva eder. olmadığı zaman monarşi de yıkılır ama başka bir yönetim biçimi yıkılmaz devam eder. monarşi dünyaya gelmiş geçmiş en iyi yönetim biçimidir. çünkü padişah/kral/han/sultan itibar kazanmak istiyorsa bunu halkın zengin ve huzur içinde olmasına borçludur. her tahta geçen bunun bilincindedir, kimi iyi yönetir kimi kötü. bu tüm devlet geçmişine ve geleceğine yansıtılmamalı. aksi her yönetim sistemi için geçerli olur.

not: iyi düşünün, iyi tetkik edin, iyi okuyun, gözlerinizi yormayın. eksi oy verenleri de sevgi ile öpüyor saygı ile selamlıyorum.
12 haziran seçimlerinden sonra mevcut hükümetin tek başına yeniden iktidar olması halinde yakın bir zamanda legal olarak maruz kalacağımız yönetim çeşidi.

zaten hali hazırda 9 yıldır yapılan her türlü yandaş kadrolaşma sayesinde devletin bütün kurumları tayyeap ve tayfasına çalıştığı için illegal olarak da olsa bu yönetim biçiminde olduğumuzu söyleyebiliriz.

eğer bir yerlerde kral tayyeap e eleştiri getiren bir medya organı varsa tarihin görmediği büyüklükte cezalar kesilerek susturulur ve köşesinde gazetesinde tayyeap e laf söyleyen, eleştiri getiren gazeteciler olursa hemen ergenekondan içeri alınır, e ne de olsa adamlar darbe yapacak öyle değil mi?

birilerinin gözü açılmalı, çılgın proje diye kafayı bozmaktansa, cari açık, işsizlik, kopya skandalı ve eğitim sistemi üzerine yeni projeler üretmelidir.
demokrasiye geçmiş olmamıza rağmen cumhuriyet halk partisi'nin türkiye için öok uzun zamandır hayal ettiği yönetim modeli.
kaldırıldığı ülkelerin daha da geriye gittiği yönetim şekli. demokrasi ile başa gelen sağ ve sol her tür parti başarısız olmuş, zengin fakir arasındaki uçurum artmış, can güvenliği, adalet, refah sağlanamamıştır. meclisler ülkenin kanını emen yüzlerce milletvekili ile dolu.
keşke babadan oğula geçen krallık ya da imparatorluklar devam etseydi.
ingiltere ve japonya imparatorluk olduğu için her zaman güçlü kalacaklar.
babadan oğula veya kardeşe geçen yönetim şeklidir. yani zoraki yönetim biçimidir.
devletin bir kişi tarafından yönetilmesidir.
erklerin tek elde toplanması.
ortaçağ'da yaygın olarak görülen, iktidarın babadan oğula geçtiği, kralın krallar gibi yaşadığı yönetim şeklidir.
hükümdarın ömrü hayatı boyunca devlet başkanı olduğu yönetim biçimidir.