bugün

üniversitelerde bazı öğretim görevlisi görünümlü teröristler tarafından öğrencilere de uygulanır.
Isyerlerinde stajyerlere uygulanır.
ispat edildiğinde ceza kanunlarında karşılığı olan suçtur.
Birçok işyeri tazminat ödememek adına tasmalı köpeklerine mobbing uygulattırıp istifaya zorlar. Siz ne kadar direnirseniz o işyerinin kaybına neden olur. Direnin. Hatta bunu ispat ederseniz dava da açabilirsiniz. Borçlar hukukuna göre suçtur örnek davaları vardır.
çalışma hayatı ile ilgili ilk öğrenilmesi gereken konulardandır.
ayrıca 2 kez sunumunu yaptığım konudur.
bir film süper marketin içinde geçiyorsa mutlaka içinde işlenen bir konudur.

(bkz: cashback)
özel sektörde karşılaşılabilir.
üç kuruş tazminat vermemek için böyle salakça yöntemlere başvuran işverenler varsa ben onların beyin kıvrımlarını sikeyim. düşünsenize millet işi gücü bırakıyor. bir kişiyi işten nasıl soğutabiliriz onun hesabını yapıyor.
şerefsizliktir.
lan çalıştığım yer ile ilgili bir örnek vereceğimde, sözlükte kullandığım rumuzu sosyal paylaşım sitelerinde yazdığı için iş yerindekiler okur diye tırsıyorum..

al amına koyim, bu bile mobbing işte.
açık açık söylüyorum. kimin karısı, karde$idir bilemezsiniz yaptığınız mobbing mağdurunun.

eğer benim karde$lerimin ba$ına gelirse canını alırım bunu yapanın. insan bu mevzu yüzünden öldürülmelidir.
okulda, iş yerinde vs yerlerde bazı ezik insanların küçük faşistliklerine maruz kalmaktır.

baskı baskı baskı.. geri tepip içinizde patlar inşallah. baskısız bir dünya dileğiyle..
Is yerinde, sosyal hayatta bir dolu durum var buna uyan. Insani hakikaten hayatindan sogutur.
bir önceki çalıştığım bölümde ziyadesiyle yaşanan vaka. dışarıdan transferle tepeden inme gelen müdür olacak edepsiz ben de dahil 7 kişinin bu yüzden bölümden gitmesine neden oldu. sonra da bizden kalan olumlu ne iş varsa kendine mal etti, her kötü durumu da arkamızdan dedikoduyla bize mal etti. o adama hala makbul adam gözüyle bakıp prim veriyorlar ya, ben ne diyeyim. vesileyle bu kelimenin anlamını kısmen kendim yaşayarak, epeyce de diğer ayrılan arkadaşların yaşadıklarını gözlemleyerek ve dinleyerek; tecrübeyle kavramış oldum.

(edit : ama müdürlük de şirketler de kimseye kalmıyor. o kadar ah aldıktan sonra defolup gitti sinir herif.)
(bkz: psikolojik taciz)
işyerinde tacizdir. sözle, gözle, elle vs.
mobbing özel sektörde epey fazladır. işten çıkarma kozu patronların yada amirlerin kullandıkları en iyi argümandır.
devlette ise iş sözleşmeleri ve 657 dmk dan dolayı pek kolay değildir. adamı öttürürler animallah. lakin şu dönemde birine gıcık gidiyorsan ''paralelci'' dedikodusuyla çok rahat ayağını kaydırırsın.
engelli personel olarak bu aralar faZla fazla yaşanılandır.
Sadece engellilere karşı yapılan bir yaptırım ve dayatma değildir, her işyerinde yapılan ve her çalışanın başına gelen bir patron sendromudur malesef.

" Her çalışan mobing i tadacaktır."
(bkz: baskı)
üstün, asta yaptığıdır. bizim iş yerinde genellikle olan bir şey.
an itibarıyla çalıştığım kurumda semineri verilmekte olan psikolojik destek.
iş yerinde iş arkadaşlarının ikide bir saçma sapan capsları gösterip hayvan gibi gülmesi mobbinge dahil oluyor mu ? diye düşündüğüm olay. mobbingleniyorum arkadaş...
psikolojik şiddet.
türkiye'de eğer taciz eden erkek çirkin ise geçerli olan durumdur. aksi halde bu bir taciz değildir. bu benim görüşüm değil. çoğunluğun anlayışı budur. kadınların ne kadar iki yüzlü olduklarını anlarsınız.

bugün sabah iş yerinde bir personel muhasebedeki bir hanıma bir hareketi ve sözünden dolayı işten atmışlar. ulan işe bir geldim olaylar olaylar... tacizi yapan adamı görseniz yani beklemezdim ondan ama üzerinize afiyet çirkindir. ama taciz edilen hanım kızımız evlidir. ve bir kaç kere dışarıda baş başa görüşmüşlüğümüz vardır...