bugün

Japonya'nın Yamaguchi prefektörlüğünde bulunan bir şehirdir.
genelde kaşar olan kız ismidir.
mine çiçeğinden gelen kız ismi.
güzel bir türkan şoray filmi.
müziği de güzeldir.

https://www.youtube.com/watch?v=_gjKYeyHauI
(bkz: mine çiçeği)

görsel
çok hoş bir çiçek.

görsel
Anlamı mine çiçeği olan bayan ismi, tanıdığım mineler için:
1. mine kırıkkanat.
2. ilkokul arkadaşımdı.
3. dershane öğretmenimdi.
4. annemin kuzeninin eşi.
Ehehehe.
çok hoş bir çiçek türü.

görsel
görsel
2016 yapımı bir italyan-ispanyol-amerikan filmi. Fabio Guaglione ve Fabio resinaro tarafından yönetilmiş. armie hammer başrolde.

--spoiler--
kuzey afrika'da bir askeri operasyon sırasında operasyonun başarısız olmasıyla çölde kalan iki abd askerinden biri mayına basar ve bacaklarını kaybeder. diğeri de mayın olduğu anlaşılan sert bir cisme basar ve o ayağını kaldıramadan orada mahsur kalır.

film bundan sonraki sürece odaklanıyor. asker zar zor üstleriyle temasa geçebilse de kendisini kurtarmaya ancak birkaç gün sonra gelebileceklerini öğrenir. bundan sonra da geceli gündüzlü bir fiziksel ve psikolojik dayanıklılık sınavından geçerek mayını patlatmadan sağ kalmaya ve kurtulmaya çalışır. sık sık geçmişinden hatıralarla karışık rüya ve halüsinasyonlar görür. arada bir yanına bir berberi eleman gelir (ki o da geçmişte bir bacağını ve kızını mayın patlamasında o bölgede kaybetmiştir) ve askerle konuşur, ufak tefek de yardımcı olur. ayrıca da ona şanslı bir adam olduğunu ve adım atıp ilerlemeye devam etmesi gerektiğini telkin eder. film de bu minvalde ilerler.
--spoiler--

filmin adı türkçe'ye de mayın şeklinde uyarlanmış.
mine ( mayın ) 2016 amerikan yapımı bir savaş filmi gibi gözüken aslında bir psikolojik gerilim tarzında bir film.

--spoiler--
yaşamı boyunca hep yanlış adımlar attığını düşünen mike (armie hammer) çölün ortasında da yanlış bir adım atar ve mayına basar..bundan sonra kendi iç duruşmasını yaparak kendi ile yüzleşir..neticede aslında attığı adımların pek de yanlış olmadığını anlar!

--spoiler--

açıkçası mantık hatalarıyla dolu bir film. ve de ikinci yarısı bu tarz filmlerden hoşlanmayanlar için biraz sıkıcı gelebilir. yine de evde izlenebilecek bir film bence.
Nedense bana turuncu rengini ve kare şeklini anımsatan isim.
hayatımda bir tane olsa fena olmaz dediğim bayan ismi.
Genelde Acı çektirmeye programlanmış kızların adıdır.
eski sevgilimin ikinci adıdır, lanet olsundur. dersimi kavak yellerindeki mine'den almalıydım aslında...
cihan Ünal'ın en güzel filmidir.
--çok ağır spoiler--
*
--çok ağır spoiler--

açıkçası film pek beş para etmez ama kendini izlettiriyor. bana sorarsanız ağır spoiler okuyup fragmanını izleyin yeter.
Sinemayı bırakın dvd den bile izlenmez. 96 dakika falan sürüyor ama hayatınızdan çalıyor.
Bir vedayı bile haketmeyen kızların genel ismidir.
mağaza ismi..
biraz alık oluyor mineler sanırım..

ya da ben alıklarına denk gelmiş de olabilirim son zamanlarda..

zira güzeli de güzel oluyo köftehorların..
Bir mesajı bile özlenilen delinin tekidir. Yeri ve izi dolmayacak olandır.
Unutulmayan, bir ömür hatırlanacak olan yazarın ismidir.
erdal tosun'un 1982 senesinde yan rol olarak oynadığı fim. saygılarımla.
hangi mine deli mi ne gibi bir esprisi olan isim.
Sevdiğim, çılgın gibi alışveriş, dedikodu yaptığım bir arkadaşımın ismidir.
Yavrum benim ya, inşallah en kısa zamanda -ne kadar zor olsa da görüşürüz.
Görünce duygulandım lan..