bugün

diyanet işleri eski başkanı prof. dr. süleyman ateş'in açıklamasıdır. şaşırtmıştır.
aha haberin videosu;
http://www.youtube.com/watch?v=unlv2qG-n5U&feature=player_embedded
Diyanet malı kesin çok sağlam torbacıdan alıyor.
asdfasdg. internete fotoğraf eklemenin sakıncalı olduğunu söylemişlerdi. adamların devlete bağlı internet sitesinde bile boy boy fotoğrafları var.

alıştık.
adam her kim se benim kanaatimdir deyip duruyo yanlıştır fakat dikkate değerdir. algıdır.
önden yedim ama bakireyim demek gibi bişey bu, öyle şey mi olur lan?

alın teri ile kazanılmayan herşey haramdır.
açıklamayı yapan kişi gayet ciddi ve söylediklerine inanmış. alaya alınacak bir taraf göremiyorum ben.

aklıma yatmayan kısmı dillendireyim olur da bilen birisi denk gelir yeşillendirir beni.

Ateş, kumarın sonuçlarını söylemiş. Kumar sayılma şartını kötü sonuçlara dayandırıp dar anlamda yorumlamış. Bu dar anlamda yoruma göre de bir iç tutarlılık sağlayıp milli piyangonun haram olmadığı çıkarımında bulunmuş.

TDK "Ortaya para koyarak oynanan talih oyunu" olarak tanımladığına göre kumarı, bir geniş anlamda yorum milli piyangoyu haram kılmaya yetecektir.

Sorun şu: Hangi yorum geçerli ve neden?

Tabi bu islam hukukunu inceleyen arkadaşların konusu.

Modern hukuk sisteminde eksik borç olarak doğan kumar borcunu göz önünde tutarsak haram ya da helal olmasından daha kesin bir çözüme kavuştuğumuzu görür ve bazı detaylara takılmayı bırakırız. Hayatımızı doğmalara göre yaşamayı da tabii ki. Sonuçta islam ne derse desin, borçlar hukuku yürürlükte olduğu sürece kumar hakkında söyledikleri hiç bir hüküm doğurmaz.