bugün

Mihri Belli, 1916'da Silivri'de dünyaya geldi. Babası Kurtuluş Savaşı yıllarında Trakya Direnişi'ni yönetenlerden Urfalı Mahmut Hayrettin Bey'dir.

Marksist türk gerillası.
1946 da yunanistanda hitlere karsı
1971 de filistin kurtuluş örgütünde
1996 da ödp kurulusunda yer aldı.

11 yıl hapis
18 yıl sürgün

2006 da 90. yasını kutladı.
2 kez yunan faşistlerince, 1 kez de türk faşistlerince vuruldu. ülkesi için yapmadığı kalmadı yine de değeri bilinmedi. ölünce değerli bir türk büyüğü olacağı kesin.
milli demoraktik devrimin teorisyenlerinden olan kişi. aynı zamanda şu anda yaşayan en yaşlı komünist türkiye'De.(bilinenler arasında)pratikte pek çok kişinin yapamadığı şeyleri yapıp başka ülkelerin halk hareketlerine katılmış fakat teoride ise büyük yanlışlar yapmıştır.
(bkz: güven)
(bkz: vedat türkali)
marksist düşünceyi türkiye toprağında tutundurma çabasına katkısı olmuştur; türkiye'nin özgünlüğünü dikkate alan * çözüm yolları aramıştır;

(bkz: milli demokratik devrim)
(bkz: mehmet ali aybar)
(bkz: hikmet kıvılcımlı)
(bkz: behice boran)

mihri belli, suriye'de bir hapishane ve yanında 10-15 thko'lu genç...
üstad içeri gelir gelmez liderliği alıyor... bir gün iki gün... anlatıyor, anlatıyor... millet bıkıyor ama nasıl susturacaklar lideri? bir de herkese emirler veriyor, sen şunu yap, sen bunu, gibilerden... ondan kurtulmanın yolları aranıyor:
- sevgili yoldaş, bir sorumuz var!
- evet?
- Şu toprak meselesini bir daha anlatsana..
- Şimdi şöyle... toprak ağaları ve mütegallibe...

akşama doğru:
- yoldaş şu toprak meselesini bir daha anlatsan...
- olur... mütegallibe ve toprak ağaları..
- yoldaş bir dakika!
- ne oldu?
- sabah anlatırken toprak ağalarını başta söylemiştin...
- eeee?
- Şimdi sonda dedin,
- fark etmez, fark etmez... toprak ağaları..
- eder yoldaş, fark eder. bu durum aramızda fraksiyon var anlamına gelir. biz bu durumda artık başka bir grup sayılırız.
- ???

gençler toplanıp, koğuşun dip tarafına yerleşir. yoldaş tek kalır.

türkiye değilse bile gençler kurtulmuş gibidir. herkes rahat bir nefes alır.
eşi sevim belli boşuna mı çiğnedik adında bir anı kitabı çıkarmıştır.
zaman gelmiş soldaki özgünlüğü aramıştır, yeri gelmiş, batıdaki doğu, demiştir; çoğu zaman kolay yolu seçmiştir; ordudaki cuntalardan medet umuduğu da olmuştur, denizleri hazırlıksız, biraz acele ayağa kaldırmışlığı da...
milli demokratik devrim ile sosyalizm arasında aşılmaz dağlar yoktur demiş, yunan iç savaşına da katılmış maceracı, şimdi de namaza başlamayı düşünüyor olmalı...
kurtuluş savaşı anlatımına devrimci jargonu sokmuş kişi.
93 yaşındadır.Zamanında Mahir Çayan yoldaşla birlikte fikirsel olarak çok kavga etmişlerdir.Fakat,90. yaşı Mahir Çayan kökenli olduğunu iddia eden bir fraksiyon tarafından büyük bir şölenle kutlanmıştır*
kimse kızmasın kendimi yazdım adlı kitaptan :
" 1940 yılında mastırımı yapmak için amerika'ya gittim. mustafa kemal'in bizi doldurduğu milli gururla yenidünya'ya ayak bastığımda müthiş bir $ok yaşadım. bir de baktım ki, türkiye'yi ne tanıyan, ne de önemseyen tek bir kişi var. ne satılan bir ürünümüz, ne limanlarda bayrağımızı dalgalandıran bir gemimiz ... işte o zaman acı gerçekle karşılaştım : anglosakson emperyalistler dünyanın efendisidir. ingiltere isparatorluğu denizlerin dörtte birinin hakimidir. amerika ise dünyanın en zengin ülkesi ... ve bir türk olarak biz, batılı ülkelerin doğuştan birinci sınıf vatandaşlarının yanında daima ikinci sınıf dünya vatandaşı olarak kadere boyun eymeye mahkumuz. ben bu gerçek karşısında iki şıktan birine karar vermeliydim : ya kadere razı olup kendi çıkarlarım için dünya egmenleri karşısında yaltaklanacak ya da düzene meydan okuyup isyan edecektim. milli gururum beni ikinci yola yöneltti. "
sayfa 103.
yeni harman'da yazilari cikan SOSYALIST DEDE.
"iyi bir kemalist,geleceğin iyi bir komünistidir" sözüne sahip aydın.
yaşanılası bir hayata sahip ihtiyar devrimci... Anılarını okuduğunuzda "ulan bizde yaşıyor muyuz be!" dedirten tatlı adam..
" ben de yazdım " adlı enfes bir anı kitabı yazmış komünist.
bugün öğleden sonra 96 yaşındayken hayata veda etmiş . adı sonsuza kadar yaşayacak .
hayatını kaybetmiş türk sosyalist sembollerinden biri.
türkiye devrimci hareketinin sembol isimlerinden biri olan, 96 yaşında ki mihri belli, bugün saat 16:00'da tedavi görmekte olduğu evinde yaşamını yitirdi. (bkz: mihri belli nin vefatı)
ölümüne çok üzüldüğüm, fikir adamı. daha geçen gece sabaha karşı hafızamı didik didik ediyordu. başlı başına bir tarih kendisi.
hakka yürümüştür.
onun gibi birinin sosyalist camiasına zor geleceğini düşündüğüm aydın kişi.
adını tarihe geçirtmiştir..

semboldür kendisi, düşünürdür.
sessiz sedasız göçmüş sembol devrimcimiz..
hayatını kaybetmiştir. türkiye'nin en ünlü komünistlerinden biriydi. 90'lı yıllarda abdullah öcalan ile önemli bir görüşmesi olmuştur. bu görüşmenin ardından abdullah öcalan'ı kürt sorunun çözümüyle ilgili federasyon fikrinden vazgeçirerek üniter yapıda ki t.c. bünyesinde demokratik hakların kazanımı yolunda ki mücadeleye ise destek vermiştir. bunun dışında yunanistan ve filistinte de faaliyetleri olmuştur.
bir asır boyunca düşüncelerinden taviz vermemiş, yumuşamamış, geri adım atmaktansa vurulmuş, kimin yanında direndiğine değil, neden direndiğine bakmış, türkiye tarihinin görüp görebileceği yegane direnişçi idi. öldükten sonra adına yazı yazmamda bir o kadar acıdır.