bugün

hepsi yaşadıkları ülke milli takımlarına çok genç yaşta davet edilen eren derdiyok, gökhan inler, gürkan sermeter, ümit bozkurt, hakan yakın gibi onlarca gurbetçi futbolcudan sadece biridir. binlerce euro maaş alan erdal keser ne iş yapar, bu futbolcuları neden bizim milli takım keşfedemez bilinmez. sonra bekleriz aurelio gelsin ispanya'dan diye.
hoffenheim maçında attığı gollerle bize hagi'yi hatırlatan genç yetenek.
maçın ilk golü gs-mallorca maçında hagi'nin attığı golün tekrarı gibidir.
alman milli takımını seçmesi son derece yerindedir aksi olsa yediği kaba pislemiş olurdu. yahu azıcık düşünün bizim milli takımımızı seçmedi diye arkasından yas tutulacak kadar iyi bir futbolcu üzerinde isim ve soyismi haricinde bizim ülkenin ne emeği var? doğduğu yer ora, büyüdüğü yer ora, belli ki aldığı kültür ora, futbol eğitimi ora, kısacası mesut özil'i mesut özil yapan her unsur, her yer ora şimdi ne diye alman milli takımına kaptırdık diye üzülüyorsunuz ki? asıl bizi seçse çok büyül nankörlük yapmış olacaktı.

armut piş ağzına düş ekolü yerine kendi adamlarınızı kendinizin yetiştirdiğiniz bir ekolü benimsesenize.
7 gün arayla bayern münchen ve 1899 hoffenheim'a sol çaprazdan birbirinin kopyası iki mükemmel gol yollamış olan fitbolcu. heralde alman milli takımında oynaması sebebiyle azıcık dövünmemiz gerekecek; çünkü ciddi anlamda çok vasıflı bir futbolcu.
alman milli takının kadrosuna çağırılmamış oyuncudur.
dünyanın en görkemli hamasetiyle malul aç gözlü türk medyasının ve türkbuluşçuluğunun son kurbanıdır kendileri. yıldıray baştürk'lerin hamit altıntop'ların akibetiyle lanetleneceği kesin. sanki yeni messi buldunuz diyesi geliyor insanın; diyor da zaten. bir de fatih terim çok istiyormuş bu adamı, niye onu da tüm o uğursuz simyacılığınla emreleştirmek için mi derler adama. *
müthiş bir yetenektir bu kesin. ama milli takımda oynamak için neyi düşünüyor diye merak ediyorum. milli duygu bu kardeşim düşünmek için süre istemek falan olmaz. yürekten oynayacak milli takıma gelen oyuncu yok öyle düşünüyorum falan.
kararsız kalmakta çok haklı olan oyuncu. almanya'da doğmuş, alman koçlar tarafından yetiştirilmiş, almanlar takımlarına alıp oynatmışlar, hatta alman u21 de oynamış adam. peki bu güne kadar hiç bir türk fubol adamı mesut'a destek vermemiş. ailesi zonguldaklı olabilir ama kendisi almanya'ya borçlu olduğunu düşünüyor ve alman milli takımını seçmek istiyorsa kimsenin itiraz etmeye hakkı yoktur.
ikinci bir uğur yıldırım vakası gibi görünen futbolcu. malum uğur yıldırım uzun bir karar sürecinin ardından hollanda milli takımını seçmişti ve hollanda milli takımı ile bir maça çıkmıştı bu uğur'un kariyerinde ki tek milli maç olarak kaldı ve öylece kalacak gibi görünüyor. ancak mesut özil'in uğur yıldırım'dan daha kaliteli bir futbolcu olduğuda aşikar yani eksikliği daha fazla hissedilebilir.
kararını almanya dan yana kullanacağı açıklanan türk asıllı futbolcudur.

http://www.ntvspor.net/pages/28521.asp
ayıp etmiş futbolcudur.
henüz kararını açıklamamış topçudur. sadece böyle olmasını isteyen almanların yorumu bu yöndedir.
bu sezon bundesliga'da 13 maçta 3 gol 5 asist ile başarılı bir performans sergilemektedir. kendisini izlediğim kadarıyla potansiyeli çok fazla.
an itibariyle alman milli takımını seçmiş almandır.
yemek yediği kaba sıçmamıştır. doğup büyüdüğü, kaynaklarından faydalanarak futbolcu olduğu ülkenin formasını seçmiştir sadece.
kişisel bir seçim yapmıştır.. hayırlısı olsundur.. uykularımız kaçmayacak yani mesut türk milli takımını seçmediği için.. benim sevgili medyam bu adamı bu kadar şişirmese girebilir miydi ya da seçebilir miydi alman milli takımını çok merak ediyorum..
bu kadar beklemesi zaten kararını çoktan verdiğini acıklıyor. Kendisi radyodan bile milli takıma cagırıldı, davet eedildi gelmedi. yetenekli oyuncu eyvallah ama artık benim için bir ballack, klose neyse mesut da o. ismini de Hans yapsın...
sonu bir ihtimal uğur yıldırım gibi olabilir. almanya milli takımında 3-5 maç oynar, ardından yedeğe çekilir, ardından aday kadroya davet edilmez sonrasında bilmem ne spor'a sessiz sedasız gelir, unutulur gider. uğur da benzer yollardan geçmiş, dünya frikik kralı olduktan sonra hollanda milli takımını tercih etmiş, götü gökyüzüne ulaşırken elinin tersiyle 4 büyükleri red etmişti. ardından gaziantepspor'a gelerek türkiye serüvenine başlamıştı. şu sıralarda kasımpaşaspor da oynuyor.

ortak özellikleri çok. ancak türk milli takımından teklif geldiğinde hiç düşünmeden kabul etmeliydi. gerçi gelseydi tuncay'ı 11'den kesebileceğine de pek inanmıyordum. milli takımımızın güzel bir yedeği olurdu. almanyanın yedeği olmayı tercih etti. abartılacak kadar zidane vari bir futbolcu değil. biraz tekniği var, son vuruşları iyi, hızlı hepsi bu. bizim tuncayımızda, uğur boralımızda çok daha fazlası var. (bkz: yürek)
doğru tercih yapmış futbolcu bünyedir.
adı galatasaray, beşiktaş ve diğer kulüpler ile anılmayacak ya, o yeter adama. şimdi türk milli takımını seçse, kamplarda dedikodu çıkacak, manşetler hep aynı şeyler ile süslenecek. kendi adıma da sevindim lan sanki.

edit: fotomaç muhabiri sen mi eksiledin lan?
düzenli forma giymesi garanti olan bir takım yerine kadrosu düzenli değişen almanya milli takımı'nı seçmiştir. şimdi yapması gerekenleri çok dikkatli seçmeli. ya en kısa sürede premier lig'e transfer olmalı yada almanya'da kaldığı süre içinde takımının en iyi 3 oyuncusundan biri olmalı. hiç biri kolay değil tabi. zor yolu seçti mesut. yolu açık olsun.

ha bu arada yazıklar olsun!! * * (bkz: #4054340)
kendisi doğup büyüdüğü ülkenin milli takımı için forma giymeyi tercih etmiştir ve bunu hiçbir şekilde yargılamaya hakkımız yoktur.

football manager 2009'da favori kulüpleri barcelona ve fenerbahçe olarak gözükmektedir.
kendi sitesinde de gördüğüm kadarıyla doğrudur.

frage : gibt es für dich einen lieblingsverein im ausland?
mesut özil : ja und zwar gleich zwei. der fc barcelona und fenerbahçe istanbul.

meali;
soru: yurtdışında sevdiğin bir takım var mı?
mesut özil: evet ve bunlar ik itane. barcelona ve fenerbahçe

kaynak:
http://www.mesut-oezil.com/?202a0a1a16979437257a1518
(bkz: tiz boynu vurula)
niye vatan hainliği ile suçlandığını anlayamadığım futbolcu. kendisi almanya'da doğup büyümüş, oranın kültürüne alışmış ve daha önemlisi orada ünlenmiş bir futbolcu. kaldı ki fatih terim kendisini resmen almanya milli takımı seçmesi için zorlamıştır. öyle saçma sapan yanlış açıklamalar yaptı ki fatih terim kusura bakmayın ama ben de olsam almanya milli takımını seçerdim. ha mesut özil almanya milli takımında forma şansı bulabilir mi bulamaz mı bilmiyoruz.

mesut özil'in vatan hainliğinden bahsedince aklıma uğur yıldırım geldi. uğur yıldırım'da bi free kick turnuvasında birinci olmasıyla adından söz ettirmiş ondan sonra hollanda ve türkiye milli takımları arasında kendisini almak için mücadele etmiş ve uğur yıldırım hollanda milli takımını seçmişti. daha sonra kazım kanat tarafından vatan hinliği ile suçlanmıştı uğur yıldırım. daha sonra hollanda milli takımına bir iki defa seçilip verimli olamayınca bir daha çağırılmamıştı. bir iki sene sonra gaziantep'e trafnsfer olmuş ancak burada da başaralı olamadı uğur yıldırım. şu anda nerde ne yapıyor bilmiyorum. neyse sözün özüne dönersek insanlar kendi seçimlerini yaptığı için sırf taşıdığın kana nasıl ihanet edersin pis vatan haini demekle olmuyor o işler, hele türkiye için çalıştığını iddia edip türkiye'ye daha fazla zarar veren insanlar ülkemizde yaşarken.

edit: cremotorium'un uyarısı ile uğur yıldırım devre arasında sivasspor'dan kasımpaşaspor'a transfer olmuş.
alman milli futbol takımını tercih ettiği nedeniyle bazı taraftarların hedefinde olan türk futbolcu.
bu konu hakkında satır satır yazmaya niyetlenmiştim ama görüyorum ki artık mesut kararını vermiş, bizlere ise saygı duymak gerek ve başarılı olmasını dilemek *.

ayrıca mesut'a veryansın eden gudiklere sormam gereken bir soru var; bir nuri şahin vardı ne oldu ona ?
kadro konusunda milliyetcilik duygularini bir koseye koyup prof bir futbolcu olarak dusunen ve kararina saygi duymamiz gereken oynayacagi milli takim icin garantisini almis, cifte vatandasligi olan werder bremen de top kosturan futbolcudur. bu kararindan dolayi suanda turkler tarafindan kisisel internet sitesine kufur ve sitem dolu mesajlar atilmaktadir. insanlarin kisisel tercihlerine saygi duymayi ne zaman ogreniceksin ey türk diye entry de sitem edesim gelmistir.