bugün

bugünkü yazısında 2006-2007 futbol sezonunun güzel bir değerlendirmesini yapan köşe yazarı.

http://www.milliyet.com.t...05/29/spor/ydemirkol.html
ekranda kendini beğenmiş bir tip havası veren galatasaray lisesi mezunu spor yazarı, sağda solda fenerbahçeli olduğu söyleniyor, ha ben yıllardır çözemedim, orası ayrı...

illa "ben tarafsız bir spor yazarıyım" diyorsa da, rıdvan dilmen'i kendisine örnek alması gereken yazar...
beyefendi ve sportmen gazete yazarları da olabileceğinin canlı kanıtı.. hakaret etmeyi meslek edinmiş fenerbahçeliler sevmezler kendisini..
bugünkü yazısında real madrid ve fenerbahçe arasında kurduğu paralellik ile fenerbahçe yönetiminin zaaflarını çok net şekilde kaleme alan, kanımca türkiye'nin en iyi spor yazarı. hem kalemi hem de kelamı farklıdır.

http://www.milliyet.com.t...06/19/spor/ydemirkol.html
yazilarina birden teneffus zili calinca firlayan ogrencinin bikkinligi hissedilen adam, ne yorumluyor ki? bugunku yazisind FB ve BJK rakiplerinin silahlarini anlatmayacagim peh peh diye peksimet yapip birakmis onumuze. dersinki zkimden polonya 2 ligini bile takip ediyor. senin capin yetmez aslanim.
(bkz: 29 agustos 2007 anderlecht fenerbahce maci) için trt spikerine, maç öncesinde alex ve kezman atar siz de 75. dakikada bunu konuşursunuz diyen spor adamı.
bugün itibariyle son yıllarda türk spor basınında pek görmediğimiz güzellikte bir yazı yazmış kişi. keşke bir adım daha ileri gidip milli takımın kayıtsız şartsız neden desteklenmesi gerektiğini de bir sorgulasaydı ama buna da şükür. başarı için her şeyi yapabilecek tıynette adamların bulunduğu bir milli takımın 70 milyonun gururu 70 milyonun dualarının öznesi gibi gösteren sığ milliyetçi, şoven ağızları bırakıp bu milli takımın ne tür kalitede insanlara emanet edildiğine bir bakalım artık. el öperek ceza indirimi isteyen bir başkana sahip, şikeden ceza almış adamı bu olaydan iki sene sonra u-18 hocası yapabilen (ogün temizkanoğlu) bir diğer şike suçlusunu utanmadan kadroya çağıran (gökdeniz karadeniz) rakibin aleyhine yapılan hakem hatasını hiç dile getirmeden krizi iyi yönettim diyen yarı tanrı yarı imparator bir adamı ülkenin en önemli futbol figürü yapan, gol sevincini basın tribününe hareket çekerek kutlayan takım kaptanına sahip bir ülkenin milli takımına ne dualarımla ne dileklerimle destek veriyorum. bu futbol zihniyetine sahip aktörler milli takımda egemenken vicdanı olan bir sporsever olarak bu milli takımı desteklemiyorum. bu zihniyetle kazanılacak bir başarının sevincinin nitelikli ve şaibesiz bir kadronun başarısızlıklarının üzüntüsünden daha kötü olacağını -en azından uzun vadede- görelim artık.
bugun yazdigi yazi guzel ancak bazi bel alti vuruslar var. emre'nin yaptigi kol hareketinin muhatabinin mehmet demirkol oldugu cengiz semercioglu tarafindan bugun iddia edildi. sebebi bu olabilir. nedir bu bel alti vuruslar.

1- "terbiyesiz adam 27 yaşında. 11 yıldır uluslararası arenada. 2 büyük ligde oynadı. 44 kez A Milli. isviçre maçında rakip kovalayan, ingiltere'de hakkında ırkçılık soruşturması açılan, nihayet sahada milli formayla ve kaptanlık bandıyla hareket çeken adam benim milli takımımın kaptanı. Özür dilemiş. Tıpkı TSYD'nin açıklamasındaki gibi ben de kabul etmiyorum."

bu ifadelerdeki "hakkinda irkcilik sorusturmasi acilan" diyerek sabikasini ortaya sermeye calisiyor. ancak ceza hukukunun ve aklin en temel prensibini unutuyor. hic kimse suclulugu ispatlanana kadar suclu sayilmaz. emre'de bu sorusturmadan aklanmistir. yani sucsuzdur. ben simdi burdan savciliklara mehmet demirkol soyledir diye mesnetsiz bir suc duyurusunda bulunsam, ilerde birisi bak mehmet demirkol'a su yuzden sorusturma acilmisti, kotu adam o demek ne kadar dogru olur?

2- "Onu ingiltere'de buradakinden 5 kat fazla eleştiriyorlar. Yapabilecek mi oradaki basına aynı şeyi? Bekliyorum. Bir gün oynarsa görürüz herhalde."

bir gun oynarsa goruruz ifadesi hic hos degil. bir kere adam 2 sezonda 75 maca cikmis. sanki surekli yedek kalmis gibi bir izlenim olusturuyor burada. ikincisi ne kadar oynayip oynamadigi bizi ilgilendirmez. kulubu begenmiyorsa gonderir. adam parasini kazaniyor mu? evet kazaniyor. milli takima secilmesi nedeniyle de emre'yi elestiremezsin. adam hocam ben bak burada kadroya giremiyorum beni alma milli takima mi deseydi. en amiyane ifadesiyle demirkol'un yaptigi bok atmaktir.
bugün gerçekten doğrularla bezenmiş bir yazısı yayınlanmış spor yazarı. bu yazısından
dolayı alkışlıyoruz da neden bu kadar geciktiğini soruyoruz ona haklı olarak. 'baksanıza
bazılarını eleştirmek şimdiden günah statüsüne girdi bile' demiş. her halde terim' i
kasdediyor. e be mehmet demirkol, yeni mi aydın vaziyete? bu ülkede ne yaparsa yapsın
fatih terim'in dokunulmaz olduğunu şimdi mi fark ettin? bir numaralı sorumlusu olduğu
isviçre rezaletinden sonra bi allahın kulunun fatih'e işaret etmemesinden niye rahatsızlık duyup isyan etmedin ? doğruları söylemen için ille de emre'nin sana / sizlere hareket çekmesi mi lazımdı ? sorarlar adama. işte sordum.
pesimist yazar.her durum da bardağa boş tarafından bakmayı becerebilen ender yazarlardan. ömer üründül ile iyi bir ikili oluşturdular sürekli birbirlerini onaylayıp duruyorlar...

-çok doğru memetcim evet evet kesinlikle
-ömer abi çok güzel bir noktaya değindi böyle gitmez ...
nedense yıllardır türk futbolunda bir türlü eleştirilemeyn kişileri ve yapıları alışkanlıkları açık sözlülükle eleştiren, fenerliyim demesine rağmen tüm takım taraftarları tarafından sevilen spor! yazarı.
" ben macaristan'i yenemezsiniz dememedim ki, adam olamazsiniz dedim " dedi, kodum kodu yazari.
--spoiler--
http://www.milliyet.com.t...09/14/spor/ydemirkol.html
--spoiler--

yazisi ile ayarin alasini vermisitir tabi anlayana.
özellikle ''Ya maçı kaybetseydik ne olacaktı? Kime çekecekti o hareketi, koridorda Macar mı kovalayacaktı? Yoksa mixed zone'da muhabir mi dövecekti? Onu ingiltere'de buradakinden 5 kat fazla eleştiriyorlar. Yapabilecek mi oradaki basına aynı şeyi? Bekliyorum. Bir gün oynarsa görürüz herhalde.'' kismi ile.*
bugünkü yazısıyla tam anlamıyla duygularımıza tercüman olmuş kişi, ayrıca hep böyle yazsın, cesur olsun, yürekli olsun, diğer satılık kalmelere ve skor yazarlarına benzemesin dediğimizdir, kendisini en kalbi duygularımla selamlamayı insanlık vazifesi olarak görüyorum...
düzenli olarak okuduğum tek futbol yazarıdır. gayet de başarıldır. iki kötü yanı vardır. birincisi çabuk sinirlenip cevap yazılarında kantarın topuzunu kaçırması. emre'ye bir iki bel altı çakması bundandır. hıncal uluç ile de benzer bir durum yaşamıştır. ikincisi teknik direktörmüş gibi yorumlar yapmasıdır. sonra hoca daha iyi bilir tabi filan falan demesi. basbaya tenknik direktöre akıl veriyorsun.
emre ve fatih terim ile ilgili söylediklerinin hepsi objektiftir. altına imzamı atarım. şimdi kendisini zor günler bekliyor. kolay değil türkiyede yetişmiş cahil futbolcu ve teknik direktörlerle uğraşmak.
(bkz: ben size macarları yenemezsiniz demedim)
türk futbol tarihinin en güzel yazısını kaleme almıştır.
helal olsun.
bu kadar mantıklı bir yazıyı, bu kadar ayarla süslemek ve akıcı bir anlatımla bize sunmak.
tek kelimeyle mükemmel.
ve efsane olacaktır.
bugunkü yazısıyla saçmalamış, emre' nin uzattığı kolun yerine gittiğini göstererek, yazmamış adeta kusmuş olan cesur! kalem...

sporcu ahlakından bahsederken, (#2314041)' lu entryde fatih' in bahsettiği gibi
- özellikle 1. bölüm - keşke gazetecilik ahlakını da es geçmeseydin.
yazılarını çok uzun zamandan beri ilgiyle takip ettiğim, türkiye'De futboldan anlayan ve futbol bilgisi olan birkaç futbol yorumcusundan biri. bugünkü yazısıyla ahlaksızlara ve şark zihniyetli şehir kırolarına az bile giydirmiş, duygularımıza tercüman olmuştur.
yıllardır çizgisini hiç değiştirmemiş olmasına rağmen insanımızın bugünkü köşe yazısıyla nihayet anladığı kültürlü spor yazarı.
emre muhabbeti çıkmadan önce de bu adamı çok seven insanlar vardı. sebebi ise demirkol'un hiçbir zaman çizgisinden şaşmamış olup, eleştirileri güzel cümlelerin arkasına saklayıp direk hedefine göndermesidir kanımca.

günümüzde türkiye'de gerçekten tarafsız olmayı başarabilen, eleştiri kelimesinin anlamını bilen, yeri geldiğinde yüksek dozlu ayarı verebilen ve en önemlisi dokunulmaz olanlara kafa tutabilen çok az sayıda köşe yazarı var. mehmet demirkol bugünkü yazısında o dokunulmaz zırhın arkasında duran fatih terim'e ve fatih terim fabrikasından çıkma haşarı çocuk emre'ye öyle güzel bir ayar verdi ki tadına doyamadım açıkçası.

bardağın hem dolu hem de boş tarafından bakmayı bilmesi, olayları detaylarıyla inceleyip üzerine koyduğu kabataslak cümlelerle anlaşılabilir hale gelmesi ve ne olursa olsun doğru olduğuna inandığı bir şeyi sonuna kadar savunmasıdır bu adamda benim sevdiğim şeyler.

takım yazarı kimliği altında yöneticilerin ağzından yazan, bir takım hakkında atıp tutabilmek için dört gözle o takımın kaybetmesini ellerini ovuşturarak bekleyen bir adam asla olmamıştır. diyeceksiniz ki; ulan bu herif 90 dakika programına katıldığı zaman hep kavga çıkıyordu. çok normaldir, hıncal uluç sindiremediği adamın karşısında çirkefleşmiş, işi hakarete kadar götürmüş, en sonunda da bugün emre ve fatih terim'in cevaplarını aldıkları gibi ağır bir ayar sosuyla mehmet demirkol'un köşesinden cevabını almıştır. hararetli tartışmalar neden mi oluyordu? çünkü demirkol, haşmet babaoğlu gibi "evet hıncal abi, tabi hıncal abi" demediği için oluyordu.

tek olumsuz olarak gösterilebilecek yanı ise bazen ayarın dozajını kaçırmasıdır. ama normal gelmektedir zira bana çünkü kendisine o kadar sert saldırılarda bulunmuştur ki insanlar, demirkol için bu saldırıları savuşturacak başka bir yol kalmamıştır.

fatih terim dedi ya hani birkaç gün önce basın toplantısında "ders almam ders veririm" diye. esas ders almaya ihtiyacı olmayıp, ders vermesi gereken adamdır mehmet demirkol. bir kez daha helal olsun.

(bkz: ders almayıp ders verecek adam)
(bkz: hep böyle kal)
köşesinde zeka dolu yazan, bugünkü yazısı ile terim'e ayarı vermiş üstad. *
emre belözoglu' nun basın mensuplarına yaptığı hareket olayından sonra bazılarınca türk futbol tarihinin en güzel yazısını kaleme almış tarafsız(!) yazar.- göreceğiz -

fanatik gazetesi' nin bugunku haberinde desteklediği takımın yıldız oyuncusunun basın mensuplarına yaptığı el hareketi için bakalım ne diyecek?

http://fanatik.ekolay.net...ticleID=7601&CatId=34
Emre'nin arayıp "o hareketi sana yapmadım" dediği iddia edilen spor yazarı. Konuyla ilgili açıklamayı bu akşam trt 1 ekranında yapacaktır.
emre belozoglu'nun sahadan küsküyü verdiği köşe yazarı.