bugün

iced earth'e 1995 yillarinda 2003 yillari arasinda emek vermiş kadife sesli, uzun saçlı vokalist.vokalist olduğu dönemlerde geniş bir hayran kitlesine sahip olan kahramanımız, 11 eylül olaylarından etkilenerek müziği bırakıp güvenlik sektörüne girmiştir.rockstar olmaktansa gerçek hayatta insanlara faydalı işler yapmak istiyorum diyen matt, şu sıralar amerikanın küçük bir kasabasında polis memurluğu yapmakta..*
iced earth un unutulmaz solisti.muzigi birakmakla buyuk bir hata yapmistir.
kendisi başarı ve şöhrete doymuş olacaktır ki kendini müzikten alıp dünyevi işlere vermiştir,kanımca iyi de yapmıştır çünkü kalitesi tartışılacak olsa da pek yaratıcı ve nitelikli bir vokal değildir.
vokalistin bir grup için ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seren müthiş ses ve yorum sahibi insandır. nitekim o ayrıldıktan sonra iced earth 'ün hali pek de iç açıcı gözükmemektedir.
dönmüştür. ancak iced earthe değil, pyramaze adında başka bir gruba.
iced earth e döndüğünü öğrenerek günü bayram ilan etmeme sebep olan efsane vokal *
döndükten sonra aşağıdaki açıklamaları yaparak bizleri heyecanlandırmış vokal ilahı:

--spoiler--
Kardeşlerim,

Iced Earth'de olan herşeyden haberiniz olduğunu umuyorum. Öncelikle geç gelen bu açıklama için özür dilerim ama iyi bir nedenim var. Geçen hafta Jon'un açıklamasından sonra eşim ikinci oğlumuzu doğurdu. Herşey yolunda, aranızdan anne, baba olanlar ilk haftanın nasıl olduğunu bilir. Bu sırada yapmam gereken diğer işleri yoluna koymam gerektiğini farkettim. Hepinizin bildiği gibi aile hep önce gelir. Jon bu düşüncemi bildiği için Iced Earth'ü terk etmemi anlayışla karşılamıştı. Iced Earth'ü terketmemin nedeni ailemdi, dönüşümün nedeni de ailem. Bundan sonra bahsedeceğim.

Öncelikle Pyramaze'den arkadaşım olan Michael hakkında konuşmam gerektiğini düşünüyorum. Eğer grubuna katılmam için o kadar ısrar edip, sonunda başarılı olamazsa, ne kadar çok şey kaçırdığımı, metal dünyasını ne kadar özlediğimi farkedemezdim. Geçen günlerde farkettiğim üzere Pyramaze'deki yerim albümlerin kaydından öteye gidemez. Aynı anda her yerde olamam. Michael ve ben bu konuda düşündük ve birbirimizi anlayışla karşıladık. inanıyorumki Pyramaze'in başarısı performanslar ve bazı grup üyeleri üzerine değil, şarkı sözleri, müzikler ve grubun genel performansı üzerine olacak. Emin olabilirsiniz, elimden gelenin en iyisini bu Pyramaze albümünde yapacağım ve grubu her zaman destekleyeceğim.

Şimdi şu sonra anlatacağım dediğim aile konusuna dönelim. Jon ve ben hayatımızın büyük bir bölümünü, insanları mutlu eden, üzen ve sinirlendiren müziğimize adadık. Bazıları benim fikirlerimin Jon tarafından kısıtlanmış olduğunu düşünebilir ama şunu söylemekten gurur duyuyorumki Jon'la her konuda uyum sağlamıştık. Şarkı aşk, arkadaş, kurtarıcı, şeytan veya hayalet ya da ne hakkında olursa olsun. Jon'un yazdığı şarkıların hepsini kişileştirmek bana büyük bir zevk verdi. Jon ve ben Iced Earth'ün geleceği, başarısı veya başarısızlığı hakkında konuşmaya başladığımız zaman, Jon pek çok insan için çok özel olan bu şarkıları tekrar keşfetmemi önerdi. Iced Earth'den ayrı geçen yıllarımda anlatılması gereken pek çok hikayenin olduğunu farkettim. Daha fazlası ise bu hikayelerin bir parçası olmam gerektiğini farketmemdi.

Polislik mesleğime gelince, olması gerektiği gibi devam edecek. Fazla detaya girmeyelim, Jon ve ben bana uyan zamanlarda kayıt yapacağız. Jon'un söylediği gibi performanslarımız daha az ama öz olucak. Metal kitlelerine yapabildiğimiz kadar sık ulaşmaya çalışacağız. Jon bunun çok zor olacağının farkında ama en iyisi bu olucak.

Müziğe gelince. Her zamanki tutkum olan büyük performanslarımı en iyi şekilde yerine getirmeye devam edeceğim. Tekrar Jon ve Iced Earth ile çalışacağım için çok heyecanlıyım.

Hazırsanız başlayalım!*
--spoiler--
iced aerth ile son konserine çıkmış, bence gidişi iyi olmayan eski vokalisti. konserde duygusal anlar yaşanmış ve performansıyla yeri göğü inletmiş yine kendisi.
yeri doldurulamayacak bir ses, kendine özgü ve bu grubun alamet-i farikasıydı nazarımda.
(bkz: ashes of ares)
kelimelerin sonuna -ah ekleyen vokalisttir.

örneğin;

a force of light an angelah
sent through time to destor
avendingah the dark onesah
descengingah angelic forces.
(bkz: the hunter)