bugün

teyzemde bulunan durum/hastalık. çok neşeli halden bir anda çok depresif duruma geçme durumudur. ya da tam tersi. genelde hasta manik ya da depresif haldeyken yaptığı hiçbir şeyi hatırlamaz. tabi hastalık her zaman kendini göstermez, hasta çok stres altında kaldığında ya da çok kötü olaylar olduğunda hastalık ortaya çıkar. ömür boyu kullanılan birtakım ilaçlarla rahatça kontrol altına alınabilen bir hastalık.
"iyileştim ben artık bırakacağım ilacı" demesiyle ünlüdür.
çok sevdiğim bir arkadaşım söylemişti. belki alıntıdır belki de değil ama güzel...

"mutlu olduğunda müzikten zevk alır. ama mutsuz olduğunda sözlerinin manasını anlar."
Uzun zaman sonra entry girmemi sağlayan başlık. Bu hastalık(illet)yüzünden hayatımı düzene sokamama durumu. iyileşmek diye bir durumun söz konusu olmadığını anladığım hal, vaziyet. Eğer bu duygu durum bozukluğuna sahipseniz en iyi yapabileceğiniz şey sıradanlaşmaya çalışmak ve kendinizi kandırmak. Ecelinizle ölene kadar bunu yapabilirseniz en azından çevrenizdekileri üzmezsiniz. lakin şimdiye kadar bunu yapanı görmedim. ilaçlar size yardımcı olabilir evet, ama duygularınızın sanki başka bir güç tarafından, önceden programlanmış olması ve bu programın sadece virüs tabanlı kodlarla beyninize kazınması gerçeğini kabul etmeniz hayatınızı anlamsız kılıyor. Siz bunun gerçek olduğundan emin olsanız bile çevrenizdekiler için sadece büyük bir yalan ve acınası hallerinizin yaşamınıza yansımasıdır. Özetle manik beyin çok hızlı çalışır, durduramazsınız. Depresif kalp; yavaşlar, yavaşlar atmaya üşenir hale gelir.
iki saniye içinde ağlamaktan gülmeye geçiş yapmak değildir. Kısa aralıklarla duygu durumu değiştiren hastalık borderline hastalığıdır. Bipolar periyodu 2-3 ayda bir değişen fazla neşeli, özgüvenli veya aksine modu düşük, depresif olandır.
aziz bakana benzer bi şey.iki saniye önce kızan sinirlenen adam aniden gülüyor.
Bana koyulan teşhistir. 1 hafta çok mutluyum 1 hafta hiç bir şeyden zevk almıyorum.
Allah düşmanımın başına vermesin ya. Çeken bilir, kaç gündür normal ruh halindeydim, sabah bi çöküntü bastırdı, şimdi ise yerimde duramıyorum, antipsikotik içtim hala elim kolum durmuyor arabayla ehliyetsiz çıktım deli dana gibi araba kullandım. Zihnimde sürekli düşünceler var o kadar var ki toplayamıyorum, nota bilgim var kağıda dökemiyorum. Şu an deli gibiyim amk. Bi yere kanalize olsam o da olmuyor. Düşünceler geliyor uçuyor başka düşünceler geliyor. Yani demem o ki bırak uzun vadeyi gün içinde bile adamın ağzına ediyor. Sabaha kadar uyuyamazsam ben nasıl işe gidecem amk.
its sad, so sad.. its a sad sad situation
Psikolojik ve duygusal dengesizliği olan kişilik. Batman filminin jokeri gibi bi şey olabilir. Manik olması kötü bakma herkes biraz depresif.
manik dönemde yaptığın şeylerden ve söylediğin sözlerden, depresif dönemde pişman olup utanmak…
bir anda neşeliyken aniden öfkeden patlayan birine konulabilecek tanı. ciddi duygu değişimine sahiptir.
hastalıktır; böbrek taşı, tansiyon ya da kalp hastalığı gibi bir hastalıktan farklı değildir.
fakat kişi tedavi olmak istemezse ve ilaç kullanımını reddederse iyileşemez.

hastanın kendisi için zor olabilir ama böyle biriyle evli olmak bundan daha zordur. insanı hayattan bezdirir.
Efendim.
manik olmaya karar verdim...