bugün

zengin dilenci olmaktır.
aslı faslı bir kayseriliden hiç bir farkı olmayan

aynı şu karadenizin ahalisi gibi

kendi kendini bir halt zanneden

tiplerden bir tanesi olmak

kaysının iyisı de

ığdır ve adıyamandan çıkar.
görsel
Battal Gazi'nin soyundan geldiğini sanmak ama aslında Kürt olduğu gerçeğini kabullenememektir Malatyalı olmak.
uç derecelerde cimri olmak yıllardır sivas erzincan kayısısını kalitesine ulaşmadan çakma kayısılarla yurdum insanını kandırmaktır. evet..
Çok Malatyalı tanıdım, mercedes kadir dışında "güzel adam" lan diyeceğim birine rastlamadım. Tesadüftür tabi, her yerin iyi ve kötüsü vardır ama benim tanıdığım Malatyalıların alayı çok yüksek olan egolarını yalandan bir tevazu ile gizleyen, sömürebildikleri insanlarla iyi dostluk ilişkileri kuran, kendileriyle çatışan, eyvallah demeyen insanlarla sadece varsa çıkar ilişkisi noktasında kalan tipler. Paylaşımcılıkları, yardımlaşmaları, kesinlikle daha fazlasını alabileceklerini düşündükleri insanlarla olur, bire bir paylaşıma girdikleri insanları yörelerinde tutarlar sadece. Dostluk için an az 2 alıp 1 vermeleri gerekir genelde. Ama dediğim gibi bu sadece benim denk geldiklerim.
Hayata 8-0 geride baslayip 9-8 önde bitirmektir.
Utanmayacagim tek soru 'nerelisin'dir. Silktimin ergenleri burda memleket muhabbeti yapiyorlar. Sorsan memleketine bir kere bile gitmemistir.
gavat oluyor malatyalılar genelde.
Ekseriyetle (bkz: kürt) olmak demektir.
alevi olmaktır. en azından benim tanıdıklarım öyle. Atatürke bağlıdırlar.
Allah başka dert vermesin.
her mevsim beleş kaysı yemektir.
ak partili olmaktır.
Annemin memleketidir. Tabi bir sivas değil, olamaz.
kısmen bazı kezbanlara kuyruk acısı tattırabilmektir.
kısmen yavşak olmaktır.
Arapkirli olmaktır.
Bir sivaslı olmak değildir. komşu ildir genelde güzel insanları vardır.
rahat sıçan insan olmaktır. hep kayısıları vardır.
kayısı sevmektir.
Malatya'da doğmaktır.
Malatyalı olmak mütebessim olmaktır. Kırıcı olmamaktır. Hoş görüde zirve insan olmaktır.
Malatya'lı olmak sivri olmaktır, farklı olmaktır. + ve - kutuplardan birçok insanın doğduğu ve suyunu içip havasını tenefüs ettiği topraklardır Malatya toprakları.

-Battal Gazi
-ismet inönü
-Erdal inönü
-Turgut Özal
-ilyas Salman
-Kemal Sunal
-Ahmet Kaya
-Oktay Kaynarca
-Mehmet Ali Ağca
-Bülent Korkmaz, Mert Korkmaz, Ünal Karaman, Altıntop Kardeşler
-Kenan Işık
-Belkız Akkale
-Selahattin Alpay...
gurur vericidir,bu yaşa kadar iki kez gidilmesine rağmen. memlekettir,candır.
başka yerde yetişmiş kayısıyı beğenmemektir.
(bkz: malatyalı olunmaz malatyalı doğulur)*