bugün

"Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. Zira onlar birbirinin dostudurlar (birbirinin tarafını tutarlar). içinizden onları dost tutanlar, onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğuna yol göstermez."
Tanrı'nın ne yaptığını anlamadığımız ayettir. Eğer o dinleri gönderdiysen müslümanlık gelince ne diye onları hor görürsün? Böyle yapacaksan tek müslümanlığı getirseydin.
Hıristiyanlık ve musevilik bitmiştir kurana göre. Ama ona inanan insanlar bitmemiştir. Tanrı bu surede o insanlarla arkadaşlık etmeyin demektedir açık açık. Ve gönderdiği dinlere inananlara zalim de demektedir.
alahüteala azze ve cellenin en belirgin ve hiçbir tefsire açıklamaya gerek duymadan anlayabileceğimiz ayetlerden biridir. böyle bir ayet-i kerimeyi hatırlattığı ve rabbime olan sadakat ve sevgimi bir kat daha tazelememe sebebiyet veren tüm herkese teşekkür ederim. savunduğun tezi karşıma oturtup onunla tartışmayacağım , çünkü seni her türlü alt etsem dahi kesinlikle ve kesinlikle adım gibi eminim zırvalayıp zırvalayıp s.ktirolup kaçacaksın. çünkü amacın doğruya ulaşmak değildir. amaçsız yani boş hedefler ardında ömrünü heba eden birine ise asla doğruyu öğretemezsin. çünkü alıcıları(wi-fi) nı devre dışı bırakmıştır. (bkz: no connection). hz. ömer bile , o azılı din düşöanı olan hz. ömer bile bugün hazreti ömer olabilmişse, sizler için de umut yok değildir. gidin kuran-ı kerim dinleyin. o da bu vesileyle hakiki yola girmişti.
dinler arası diyalog arayan papa uşaklarına kapak olan ayettir.
lakin onlar bu ayetleri görmezden gelir.

edit: uşaklar biliyor kendini. başlamışlar eksilemeye.
binlerce çarpıklıktan sadece bir tanesidir.

bütün dinlerin temelini açtığınızda hep aynı kavramları ve hikayeleri görürsünüz , dinlerden önce oluşmuş insanlık tarihinde bolca bu durum gözükmektedir.

devamlı olarak cehennem hakkında yoğun bir korku aşılama , cennet içinse övgü aşılama vardır.
diğer dinlerin peygambelerinin de allahın gönderildiği söylenir fakat diğer dindekilere öfke ve lanet yağdırılır ve cehennemlik oldukları sürekli vurgulanır.

çarpıklıklar gösterildiğinde ''aslında bakın öyle demiyor böyle diyor '' ,''yok efendim arapçadan türkçeye çevirisi yapıldığında tam anlamını yitiriyor '' vb vb ...

not: eksileyen cennete gidiyor.
"Daha önceden çizdiğim yollardan giden insanları adam yerine koymayın." cümlesiyle neredeyse aynı anlamı olan ayet.
madem allahın kuran ı kerimi korumaya gücü yetiyor. digerlerini neden korumadı benim kadar düşünemiyor mu. hadi degismesine izin verdi o zaman bu ayeti indirip onları neden yok sayıyor?
Elmalılı hamdi yazar'ın yorumu;
Ey o bütün iman edenler! Yehud ile Nesârâyıyar tutmayın, onlar ancak birbirlerinin yaranıdırlar, içinizden her kim onlara yardaklık ederse muhakkak onlardan ma'duddur, Allah ise zulm edenleri doğru yola çıkarmaz.
görsel
kuranın nasyonalist bir kitap olduğunu gösteren ayettir. zaten faşistler de ben ve diğerleri der ve hepsinden uzak durur. türk ün türkten başka yoktur demekle müslümanın müslümandan başka dostu yoktur diğerleri düşmandır demek arasında nasyonalist yönden ne farkı var?
işte kuran bu yüzden aslında faşist kitap. çünkü kendi dışında herkesi kafir, sapkın gösteriyor sonra kurana biri laf değince ama benim dinime saygı duy.
sadece hıristiyan ve yahudiler değil herkese düşman islam. ondan sonra ama müslümanlara laf diyorlar oluyor.
yani ben bir kitaba sahip olsam müslümanlar pisliktir, kafirdir onları asla dost edinmeyin içinde yazsa sen bana ne diyeceksin?
faşist diyeceksin tabi.
kuran da faşist bir kitap zaten muhammed de aslında arap milliyetçisidir. müslüman dediği kendi ideolojisini benimsemiş( araplaşmış herkes) ve düşman dediği onun dışındaki herkes.
Dost edinmeyin demiyor veli edinmeyin diyor yani himaleri altına girmeyin diyor. veli demek dost demek değildir.
--spoiler--
"ey iman edenler! yahudileri ve hıristiyanları dostlar edinmeyin. onların bazısı, bazısının dostlarıdırlar. içinizden kim onları dost edinirse şüphe yok ki, o da onlardandır. muhakkak ki allah o zalimleri hidayete, doğru yola iletmez."
--spoiler--

Şimdi bu ayetin yazdığı dine inananlar Batı’ya yönelik olarak bir zahmet ‘islamofobi, müslüman düşmanlığı’ diye ağlamasın.
Sanki bu ayet çok hoşgörü içeriyor...
buradaki diyanetin dost diye çevirdiği kelime "evliya'e" kelime kökü veli aynen arapçadan turkçeye geçmiş zaten. ve aynı surede bu ayetten 18 ayet sonra yahudilerin ve hristiyanların cennete gireceği yazıyor. (bkz: maide suresi 69 ayet) yine konu ile ilgili mümtehine 7,8,9 ayetlerine, araf 157 ayetine ve ankebut 46 ayetine bakabilirsiniz.
(bkz: yahudiler ile hristiyanlar dosttur yalanı)
Kur'an'ın kayış kopartan derin çelişkilerinden birisidir. Gerçekte Yahudiler, Hristiyanlara değil tam tersine Müslümanlara daha yakındır. Zaten Roma dini Hristiyanlık bir yana, asıl rahmani dinler olan Müslümanlık ve Yahudilik birbirlerine çok daha benzerdir. Eğer Maide 51'de iddia edildiği gibi Yahudilerle Hristiyanlar birbirlerinin dostu olsaydı tarihte Hristiyanlar tarafından Yahudilere antisemitizm yapılmazdı. Tarihi gerçekler bize gösteriyor ki Yahudiler, en huzurlu günlerini Müslüman yönetimi altında geçirmiştir. Maide 51, Kuran'daki akla ve vicdana aykırı nefret söylemlerinden birisidir ve gerçek islam'ın çirkin bir figürüdür.
ilgili link: https://turandursun.com/k...catmas-bir-din-catmas-mdr