bugün

16 kasım 1977 amerika doğumlu aktiristtir. ilk kez donnie darko adlı, kardeşiyle birlikte rol aldığı filmle adı duyulmuştur. kardeşi de oscarlı film brookeback dağı' nda rol alan jake Gyllenhaal'dır. donnie darko'dan sonra kısmeti açılmış ve tersyüz, sekreter, mona lisa gülüşü, dünya ticaret merkezi gibi popüler filmlerde de rol almıştır. en yakın arkadaşı kirsten dunst'ı da kardeşi jake'e ayarlamış ama kıvamları tutmadıkları için ayrılmışlardır. iyi bir oyuncudur, çatlaktır, her zaman sarhoş gibi güler.
bir başrol oyuncusu olarak yer aldığı en dikkat çekici film için;

(bkz: secretary)
christopher nolan'ın yönettiği batman filmi "the dark kngiht" ile izleyeceğiz onu 2008'de sanırım.
sekreter filminde gosterdigi performansla kesinlikle takdirimi kazanmi$, her turlu cesur rolu rahatlikla oynayabilen usta aktris. oynadigi filmlere gozum kapali giderim, o derece.
paparazzilerden gıcık kapan, gördüğü yerde orta parmağını çıkartan "defolun ulan başımdan" dercesine tip tip bakan * tatlı kadın. çok sağlam oyuncudur. diğer hollywood kokoşlarından ayrı bir yeri vardır.

jake gyllenhaal'a, yani kardeşine zamanında kirsten dunst'ı ayarlamıştır aynı zamanda.
her ne kadar oyuncu olarak iyi olsa da, the dark knight gibi agir bir proje icin, bir numara ufak gelen oyuncudur. zira, katie holmes gibi bir istisna disinda, simdiye kadar batman in hatunlarini, kim basinger, nicole kidman, michelle pfeiffer gibi son derece tas ablalarin oynadigi dusunulurse, biraz hafif kacmaktadir kendileri.
Katie Holmes ücretinde 1-2 milyon dolarlık artışa rağmen ikinci kez Batman'da Rachel Dawes rolünü oynamayı reddedince yapımcılar Rachel McAdams ve Emily Blunt'a teklif götürdüler.Ama onlardan olumsuz yanıt alınınca rol Maggie Gylenhall'a kaldı.Çok güzel olmasa da dünyaca ünlü iç çamaşırı markası Agent Provocateur onu 2007'deki reklam kampanyalarında kullandı. Ondan önceki halefi Kate Moss idi.2002 yılından beri aktör Peter Sarsgaard ile beraber. 2006 yılında nişanlanan çiftin 1,5 yaşında Ramona adlı bir kızları var. Demokrat Parti'nin ateşli bir taraftarı . Aynı zamanda Amerikan Sivii Özgürlükler Birliği'nin aktif bir üyesi. Zor filmlerin cesur oyuncusu. Yeni bir Jennifer Jason Leigh.
efendim, kanımca kendisi the dark knight filmine hiç ama hiç olmamıştır. bu role bi natalie portman iyi giderdi aslında, ya da ben öküzüm.
kendine hayran bırakma yeteneğpine sahip hanımefendidir. iki kardeş (ki kardeşi jake jake gyllenhaal olur hani ülkemde filmi vizyona girdiğinde ''i.ne kovboylar'' diye anılan kovboylar biridir) doğuştan oyuncu dersin ya hani öyle potansiyallere sahiplerdir.

sherrybaby de kendisine saygılar ve sevgiler sunulur.
bircok sinema dergisi veya gazetelerde "güzel oyuncu maggie gyllenhaal" diye baslar makaleler. bu kadina güzel diyenlerin gözlerinden süphe ederim!
hep ilginç konulu, seksli filmlerde oynayan kadın. sanki bir mesaj vermek istiyor; bunlar olan şeyler, normal şeyler, ayıp bişey yapmıyoruz; demek istiyor. iyi diyor bence.
the dark knight filminde oyunculuğunu beğenmesem de sevimli bulmuştum. ama hiç araştırma yapmadım hakkında. az önce öğrendim ki bizim jake'in ablasıymış meğer*. şimdi anladım bu tatlılığın nerden geldiğini, genlerden demek.

edit: şimdi baktım da baya baya cüretkar filmlerde oynamış, düştün gözümden maggie'ciğim.
yıllar önce çocukken sekreter isimli filmini seyretmiştim. Küçüktüm o zamanlar ve filmde erotik sahneler vardı.
Benim seyrettiğim ilk erotik görüntülerdi. Ayakta köpek pozisyonunda duruken patronunun çakmasını beklemesi benim cinsel fantazilerim üzerinde çok etkiliyici izler bırakmıştır.

Vay be aklım nerelere gitti. işin özü güzel aktristir efendim...
keşke the dark knight da oynamasaydı dediğim seksi ama türklere benzeyen hatun.
Oyuncu olduğu öğrenilen insan.

ben çorba diye girdim lan.
güzel değil ama çekici denilen tiplerden bir aktris. oynadığı tüm filmlerde illa bir aşk teması yaşanmıştır.
güzel olmayan oyuncu. ama nedense onunla yatmak istiyorum. çok ilginç.
(d. 16 Kasım 1977) Altın küre adaylığı bulunan Amerikalı oyuncu.

Yönetmen Stephen Gyllenhaal ve senarist Naomi Achs'in kızı, oyuncu Jake Gyllenhaal'ın ablasıdır. isveç, ingiliz ve Yahudi kökleri olan bir aileden gelmektedir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Maggie_Gyllenhaal