bugün

ispanya haritası'nın belki tam ortasında bulunan ispanya'nın başkenti.
bir mania husule gelmezse 18-20 temmuz tarihlerinde ziyaret edeceğim çitta. yuppi.
ispanyol kültürünün ana merkezi olan, iliklerinize kadar hissedebileceğiniz harika ötesi bir başkent.... çevresinle birlikte gezmek için en az 4-5 gün lazım. geldim gördüm tarzı gezen turistlere hitap etmez...
Dünyanın en güzel şehirlerindendir. Evet.
hala madrid diyesim geliyor. Real Madrid !.
içinde yaşadığım şehir.
(bkz: adam tum ispanya yi yazacak hazir olun)
kış ortasında bile bir haftasonu akşamı görülen yoğun kalabalıkla şaşırtmış şehir.

yemesi içmesi ispanya ve hatta avrupa geneline göre biraz pahalı sayılır burada. şehir merkezinde cepçilere karşı da biraz dikkatli olmak gerekir.

bu kadar büyük bir metropolde ingilizcenin hala pek konuşulmaması ilginç.

metro hattı genel olarak iyidir.

şehir içindeki meşhur meydanlar arası zaten genel olarak yürüme mesafesinde birbirlerine.

havaalanı için ise meydanlardan birinin köşesinden 24 saat otobüsler mevcut. 5 eur gibi bir miktarla günün herhangi bir saati alana ulaşmak mümkün ancak hangi terminalden uçtuğunuza dikkat etmeniz gerekir.

havaalanı çok çok büyük ve farklı terminalleri mevcut. ayrılırken mutlaka havaalanında erken bulunmakta fayda var.
Karasal bölgede olmasına rağmen dunyanin en çok çeşit olan ve ikinci en büyük balık pazarının bulunduğu şehir.
Atletico madridin stadinin hemen yaninda bi otelde kalmistim.
Sehir bana tamamen gri geldi aslinda ankarayi andiriyor ama tabiiki asiri temiz ve asiri otesi sessiz aksam 7 8 gibi.
Neyse bi gece aciktik disari ciktik iki arkadas yuruyoruz tekel tarzi biyer icin bi su geciyo kopru falan var guzel yapmislar ordan gectik ciktik kaldirimli arabali yola..

Iki turk karsiye geccez daha bize yesil yanmadi aval aval bekliyoruz arabalar gecsin diye ama gecmiyolar birbirimize baktik sonra arabalara baktik bize gecin isareti yapiyolar ve onlara yesil yaniyo. Neyse gectik deliydi heralde heheheheheh diye gulduk biraz ilerde bulduk market bi seyler aldik donerkende ayni yoldan gittik tabi ve ayni yolda yine bize yol verdiler. Ertesi gunlerdede anladikki resmen onlara yesilde yansa veriyolar yayalara yol.
Gece acik olan yerler hani bira satan barlar falan ordada full erkek bildigin alkollu kiraathane gibi. Onun disinda alisveris merkezleri 3 stad buyuklugunde. Kaybolduk kac kere.
Ve tabii real madridin stadi. Valla kac euroydu girisi hatirlamiyorum ama 4. 5. Kata cikiliyo yuruyen merdivenle yukardan asagiya dogru geziliyo stad.
Tabii ki sehirde eskilerden kalma yapilar harika.
Guzel ama sessiz bunaltici bi yer.
Ispanyanin guzide baskenti. (bkz: barselona)
özel bir işim dolayısıyla iki hafta boyunca bulunacağım şehir.

ilk defa gideceğim için merak da etmiyorum değil, giden arkadaşların anlattıkları kadarıyla güzel bir şehirmiş. uçak biletlerini nereden alacağım konusunda pek bilgi sahibi değildim ama bir arkadaşın tavsiyesi üzerine biletall.com'dan aldım. gerçekten benim gibi teknoloji özürlü biri için bile fazlasıyla kolay ve bir o kadar da ayrıntılı bir sistem kurmuşlar. iyi iş çıkarmışlar desem yeridir.
evet gidin görün çok güzel bir şehir ama asıl Barcelona'ya aşık olduk.
Barıo de las letras da kahve içeyi özleten şehir. ha bir de her ne kadar kol gibi hesap ödesek de marceda San Miguel de yemek yemek. Yakındır kavuşmamız.
görsel
30 ekim-3 kasım arası ziyaret edeceğim, ayrıca ziyaret tarihime denk gelmesi nedeniyle real madrid-las palmas maçına da gideceğim şehir. merak ediyorum ama bakalım, umarım değer.
hiç aklımda yokken bugün pegasus'tan aldığım uygun bilet sonucu 7-10 ocak tarihleri arasında ziyaret edeceğim ispanya başkenti.
çok abartılan bir şehir. binalarla dolu, insan kalabalığı ile meşhur bir yer. retiro dışında park yok. müzeler zaten pahalı. şehir merkezi insan dolu ve turistik birkaç plaza hariç hepsi apartman.

daha güzeli için (bkz: malaga)
sergio del cereste de muhtemeşem balık lokantaları var. gitmişken yemeden gelmeyin.
madrid in güneyinde büyük meydanların olduğu yerde en ünlülerinden olan gonzales marquez de ahşap evlerin altında hediye dükkanları var. muhakkak uğrayın eşinize dostunuza bişeyler alın. tarih kokan sokaklarda endülüsü koklayın. eski ispanyayı koklayın.

son olarak da puerta le salas da akşam yemeği için sevgilinizi alın karşınıza ve cebelitarık a nazır aşk tazeleyisfgdşdsf yok lan ben hiç gitmedim her şeyi salladım amk. ben hiç yurtdışına bile çıkmadım ki ispanya ya gideyim..

gitmiş gibi yapmak bile güzel ama..
mercado de san miguel gibi güzel bir markete , Puerta del Sol gibi güzel bir meydana ve ingilizce bilmeyen milyonlara sahip şehir.
olimpiyatları alamadı belki ama avrupanın en önemli futbol organizasyonu olan şampiyonlar ligine finaline iki takımını çıkaran ilk şehir oldu.
Resmen ispanyanın bildiğin Ankarasıdır, bu arkadaşlar sürekli uyurlar, real madridi tutanlar ve atleticocular olarak bölünmüşlerdir, geçen sene Ultraslan ile gidip 3 gol yemiştik o ayrı.
Esnek çalışma saatlerinden olsa gerek sakin bir şehir.
an itibariyle sokaklarda sarı kırmızı formalarla dolaştığım şehir.

hatta öyleki bazı sokaklar nevizade gibi.
santiago bernabeu 'da real madrid'in maçını izlemek için gitmem gereken yer.