bugün

çok güzel oyun yıllar önce bitirmiştim çok canım çekti tekrar edinip oynamam lazım. ayrıca puzzle oyun sevenlere şiddetle tavsiye ederim ama internetten bakıp bölümleri geçecekseniz hiç oynamayın zira sinir olup kafa yorma kısmı gayet eğlenceli.
Normal oyunların çok dışında, farklı bir oyun. Limbo'dan daha uzun ve daha güzel. Fakat biraz zorlu ya. Sürekli kitaba bakıp durdum bölumleri geçmek için.
Flash tabanlı bir paralel evren, duygu yoğunluğu, tuhaf bir ışınlanma.

Çizimlerin, efektlerin, müziklerin, karakterlerin, bulmacaların ve içinde barındırdığı her şeyin birbirine bu kadar yakıştığı başka oyun var mıdır acaba? iyi ki şu iphone'lar, android'ler falan çıktı da bu, world of goo, limbo gibi şaheserler emektarlarına da fayda sağlamış oldu. Ben hepsini beleşe oynadım o ayrı.
çözümüne bakarak bu güzel oyuna ihanet etmemeliyim diye ısrar edip, ilerleyen bölümlerde tıkanmamla üzülerek bıraktığım oyun.
çok güzel düşünülmüş kafa yoran ve yormakla kalmayıp saç yolduran yegane oyundur.
sakallarımı ağırtan mükemmel kurguya sahip zeka oyunudur.
app store de 3 yıldır fiyatı düşmeyen tek boyun. 8.99tl.

3 yıldır da liste başı.
puzzle sevenlerin kaçırmaması gereken yapım. bulmacalar zor, çözmek için biraz kafa patlatmak gerekiyor.
x.o.x masasında karşıdaki yaratığa küfür ettiğim oyundur.
her puzzle'ın mantıkla çözülemediği oyundur ayrıca.
--spoiler--
askerin bebeğine takacağı pilleri iki kalem pili birleştirerek elde etmek gerekiyor ki 9 voltluk kare piller iki kalem pille ne boyut olarak ne de vereceği akım açısından uyuşmaz.
--spoiler--
ayrıca bazen cidden çok zorlayan kısımları vardır. bardaki robotla 5in a row oynamak hayatımın en stresli anlarıydı. internetten çözümünü araştırarak uyguladım. pişman değilim. serisi çıksa da oynasak.
oyunun bulunduğu dizindeki 11 isimli klasörün içinde bulunan .001 ve .000 uzantılı dosyaların uzantılarını .mp3 olarak değiştirirseniz; oyunun soundtrack'lerini elde ediyorsunuz.
''bir bilgisayar oyunu nasıl sanata dönüşür?'' sorusunun cevabı olan oyun.
'save'leme problemi yaşadığım için bir seferde bitirmeye mahkum olduğum oyun.
çok eğlenceli olmasının yanında inanılmaz zor bir oyun. robotumuzun bulunduğu mekanda hangi objeler aktif, hangi objeler pasif yani sadece dekor olarak orda, en çok bu konuda sıkıntı çekiyorum. hiç ummadığınız bir parça hayat kurtarabiliyor. "aa çok zevkli lan" diye başladığım oyun ömrümden 10 yıl götürdü şu ana kadar. cidden zor ya. her pes etme noktasına getirdiğinde "yok abi benim kafa çalışmıyor demek ki, kapasite bu kadar zorlamaya gerek yok" diyip oyundan çıkıyorum, bi kaç saat sonra "ulan machinarium sen mi büyük müsün ben mi büyüğüm ? mına koyucam senin" diye yine giriyorum.

düşünmeyi sevenler için çok zevkli kesinlikle herkesin denmesi lazım.
taklitçi baykuşun mına koyduğum oyun. zıplata zıplata kopartırım telleri.
üçüncü kez oynandığında bile saran oyun.
sokak çalgıcıları bölümü ile yardıran süper puzzle adventure. kovayı mavi boyaya batırıp polis kılığına girme çabası ve balkondan bağıran mahalle teyzesine kurban olduğum. he bir de çok zor amk.
çok ama çok zor ve bir o kadar da eğlencili oyun. makinaları seven insanlar güzel zaman geçirler.ayrıca sanırım 2009 un en iyi flash oyunu seçilmişti.
Tadı damağımda kaldı. devamının yapılmasını büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum.
wall-e den sonra karşımıza çıkan en tatlı robot bu pc oyununda.Hayatımda oynadığım hem komik,hem zeki tek oyundur.Düşük pc gereksinimleri ise oyunun en büyük artısı.
çok güzel bir oyun, görselleri mütiş. Bir oturdunuz mu bitirmeden kalkamıyorsunuz.
Kısıtlı bütçeyle yapılmış bu harika emek harcanmış oyunu yapan elemanlar oyunun orjinal satmadığı için oyunun fiyatını 5$ a yanı 7 liraya indirmişler. Bende bu oyunu yapanlara saygı duyorum diyorsanız ayrıca harika soundtrack larıyla beraber almak istiyorsanız buyrun ;

http://sites.fastspring.com/amanitadesign/instant/machinarium
robot karakterimizle, bi çok badire atlattığımız oyun machinarium flash tabanlı bi oyun bi bölümden diğerine anında geçiyoruz. Oyun görsel anlamda tam bir şaheser, müziklerde bi o kadar iyi, oyunda robotumuzun çöplükte başlayan macerasına şehirde devam ediyoruz ve birbirinden ilginç bulmacalar bizi bekliyor. Oyundaki bulmacalar gerçekten kafa yorucu ve çok iyi düşünülmüşler. Eğer geçemediğiniz bi yer olursa sağ üstte bulunan çözüm defterimiz imdadımıza yetişiyor ama onu okumak için bile küçük bi oyun bizi bekliyor.
çok hayvani bulmacalar vardır içinde. flash tabanlı olduğu için kendi sitesinde demo olarak ilk 3 bölümü oynayabilirsiniz. iki kere bitirdim umarım devamı gelir.
içindeki zeka bulmacaları insan aklını zorlayan enfes point and click tarzı puzzle oyunudur. Flash tabanlı oluşu hoş bir olaydır. Ama oyunu bir fenomen haline gelmesini engelleyen durumlar vardır. Bunların başında robotun bir adının olmaması ve robotun sempatik olmayan çizimi gelir. Biraz daha sempatik bir robot çizselerdi bu tarz oyunların efendisi olabilirmiş.