bugün

yarısı olmasa da var böyle bir arkadaşım. kötü alışkanlığı olmadığı için böyle bir tercih yaptığını düşünüyorum. halbuki ne de güzel sigara/içkiye yatırılır o para hazır zamlar da girmişken. *
maaşının yarısını yemek yemeye yatıran insanla aynı mutlulukta olabilir.
(bkz: yaptım ama hele bir sor niye yaptım)
700 liralık maaşıyla 1500 liralık telefon alan, elinizi sallasanız çevrenizde birisine denk geleceğiniz insanlardan akıllı olduğu kesin.
futbol sevmeme ihtimali yüksektir. sevse, maaşının yarısını maç biletine veya lig tv'ye yatırırdı.
tebrik edilecek insandır ama kitaplar pahalı olduğundan sağlam maaş gerektirir.zira yaşamak içinde belli miktar para gerekir.
araştırma görevlisiyse, yarısından fazlasını da yatırması kuvvetle muhtemeldir.
güzel bir eylemde bulunan insandır lakin parayı yatırdığı kitaplar da önemli. örneğin maaşının yarısını gidip kişisel gelişim kitaplarına yaratıyorsa kafasını ellerinin arasına alıp hayatını bir gözden geçirsin.
okumayı seven ve etrafında ki insanlarında okuması için çabalayan bol bol kitap alıp onlara hediye eden insandır.
Eline geçen parayı kitaba yatırır,parasız kalınca da satar,kendine yatırımı karı olur.
gıpta edilesi insandır. geleceğe yatırım yapıyordur. kimine göre ölü yatırımdır, rantabıl değildir, karın doyurmaz. ufku geniş insandır. hayat algısı çok farklıdır. boş ve gereksiz yere para harcama eylemini hayatının merkezine almış; en basit örnekle sigara içip havaya üfleyen bir insandan yüz bin kat daha faydalı bir iş yapan insandır. takdir edilesidir, nesli ve sayıları hızla azalmaktadır.
Kazık yiyen ya da çok az maaş alan insandır.
güzel insandır tanışmak kısmet olursa ıyı olur...
etrafında kendisi gibi insanlar olduğu sürece varoluşunun anlam kazanması ihtimali yükselecek olan kıymetli insandır.
*
ya çok mal ya da çok korsan kitap alan adamdır.
maaşının yarısının zamanında yatmamasından hallicedir.
bunlardan biri benim.
bankalara karşı olan insandır. finans kuruluşlarının halkı sömürdüğünü bilir. Tutar parasını kitabın arasına saklar.

not : çok acımasızım, böyle espri olmaz.
kişisel gelişim kitaplarına vermişse boşuna vermiştir. **
işsiz olmadığı için kitap almayan kişi olabilir. *
veya parttime çalışan öğrenci olabilir.
kitap fuarına dalmış ve kontrolü kaybetmiş olabilir.

(bkz: kitap kurdu)
neredeyse ayın yarısını evde geçiren kitapkoliktir. Malum 150 sayfalık kitabın 20 liradan başladığı bir ülkede maaşının yarısını harcamak zorunda. Almak istediği kitaplar için.
a-sosyal insandır arkadaşı yoktur tek arkadaşı kitaplardır.
asosyal değildir, kitaplarla başbaşa olmak onun tercihidir. belki de kitapları ucuza almanın yolunu bulamamış zavallı insandır. gelecekte çok kitap okuyacağımdan eminim aynen şimdi olduğu gibi ama maaşımın yarısını da kitaplara yatırmam tabi. daha doğrusu buna sebep olacak kadar pahalıya patlamasına izin vermem.

toplu olarak kitap almak, internetten satın almak, kampanyaları takip etmek, bazen pazarlık etmek ile ucuza gelebiliyor kitap işi. mesela geçen gün tatile gittiğim yerdeki kitapçı üç kitabı 20 liraya satıyordu. çok iyi bir kampanyaydı. fifty shades serisini 45 tl ya da daha pahalıya almak yerine 20 tlye alabilirdim ama almadım, onun yerine başka kitaplar aldım. fifty shades alıp almama konusundaki kararsızlığım da son buldu böylece.
öğretmendir. sanırsın ki öğretmenler aldığı maaşı sıfırına kadar evine barkına özel hayatınaeğlencesine harcar. öğretmen güncel olmalı ve kendini geliştirmeli ki çocuklara faydalı olsun. gelişimine katkı sağlayan kitaplar da kusura bakmayın ama kendi cebinden çıkıyo.