bugün

kırklareli'ye bağlı ama ondan cok daha büyük ve gelişmiş olan ilcesi. ayrıca yaşadığım yer. yaman hotel, edirne bayırı, tek lojmanları gibi trakyaca ünlü yerleri vardır.
"l" harfi kodlanırken akla gelen en popüler ilçe. ayrıca çok sıcak insanlarıyla yaşanası bir yer haline gelen ama zamanla sıkan, kaçmak istenen ama her daim sevgiyle anılan yer. üniversiteye çok öğrenci gönderir, o gençler bir daha geri dönmezler. her küçük yerin kaderinde olduğu gibi bir büyük caddesi vardır. küçüklüğüne ters orantıda entellektüel yaşar içinde. bir zamanlar çok kıymetli insanlar tanıdığım yer.
bir de kendine özgü hoş aromalı "şifa" gazozu vardır.
trakyada sabahçı kahvesiyle, işkembe çorbasıyla ve en önemlisi öğretmen okuluyla * meşhur ilçemizdir.
hiç bilmediğim ve fakat son iki yıldır kalbimin bir yarısının attığı ilçe.*
yatılı okuduğum yıllarda her allahın günü sokaklarında gezdiğim, sevilesi güzel ilçe. insanları çok modern tiplerdir. bir diğer özelliğide türkiyede bayan nüfus ortalamasının en yüksek olduğu ilçe olmasıdır. yüzde 67 idi yamulmuyorsam.

edit: imla
ikinci dunya savasinda gelebilecek alman saldirisina karsi, simdilerde yunanistan'dan gelebilecek tehlikelere karsi buyuk bir tank birligine sahip yer.
gecmişini bilip uzun bir aradan sonra yeniden giden insanların değişimine hayret ettiği ilçe. ilce ama nasıl olduysa kırklarelinden daha gelişmiş. diğer ilçelerde yasayan genclerin hafta sonu akın ettiği yerdir bir de.
aklıma sadece ve sadece mehmet ali erbil denen şaklabanı getiren, görmeyi asla düşünmediğim ilçe..
nufusu tabelayı yuvarlarsak 80.000 gozuken, fakat 100.000'i coktan gectıgı belırtılen ılce. bır luleburgazlı olarak "h" olayına kıl olmamak elde degıl. sanırım ata demırer'den sonra bu kadar populer oldu bu muhabbetler ıyıce. tamam sureklı ıcmıyor muyuz? ıcıyoruz. "kızan", "be ya"... gıbı kelımeler kullanmıyor muyuz? kullanıyoruz. ama gelmesı gerekıyor sımdı bu cumlelerden sonra, tıkandım yahu. ama avrupalıyız her seyden once "be ya". yaman hotel, ıstanbul caddesı, luleburgaz lısesı( duz lıse, hatta lıse'dır o ulu mekan halk arasında), zehırlı sarmasık acıktım kebap ve lahmacun salonu ve belestepe de denılebılınecek edırne bayırı en bılındık yerlerındendır. gıttıkce gelısıyor son bır kac yıldır ınadına. luleburgaz ve corlu arasındakı yolda zaten fabrıka kuracak yer kalmadı. bunun da etkısı buyuk tabı. o degıl de, kipa alısverıs merkezı acılmıs, butun sosyetık soparlar orada sımdılerde.
il olacak ilçeler sıralamasına girmiş memleket.

http://www.internethaber..../news_detail.php?id=93961
(bkz: abe lüle noldu büle çabuk süle)

http://sporvizyon.zaman.c...p;hn=2496&sy=20060222
candan erçetinin bağlarının bulunduğu il-ilçe. türkiye petrolleri lojmanlarımda ömrümün yarısı geçmiştir.
ilkokul seviyesindeki esprilere malzeme olmus kirklareli ilcesi. soyle ki zevatin teki cikar
+ ben avrupa'ya gittim
der. oteki de ;
- nereye gittin lan
der

zevatimiz bombayi patlatir
+ Luleburgaz'a
4 yıllık izmir macerasından * sonra kesin dönüş yaptığım güzel yer. memleketim.
lulesini atip kisaca "burgaz" dedigimiz ilcedir.
(bkz: burgaz rakı)
guzel bir yerdir ama bir sure sonra yapacak birsey bulamayıp sıkıntıdan patlarsınız.
ama yine de ozlenesi yer.
ilginç şekilde bir girildiğinde bir daha bırakılamayan şirin ve kocaman ilçemizdir. bunun sebebi kanımca trakya insanın genel olarak neşeli ve eğlence düşkünü olmasıdır. şiveleri ise ayrı bir tat katar bu sevecen tavırlarına.
ilimin ilçesi denilip, ilden büyük olması arada sinir bozan, yinede sevilesi, hoş, yerdir.
(bkz: kırklareli)
gidilip gorulesi yer mi, yoksa canimizin cikacagi yer mi oldugunu merak ettigim; tpao'nun trakya bolge mudurlugunun oldugu yer.
nüfusu 110.000 i geçen ilçedir.ayrıca kişi başına düşen araba sayısı en yüksek olan yerlerden biridir.
bar ve birhaneleri her bir tarafına yayılmış, sosyal hayatın sadece oralarda geçtiği ilçemizdir.
sokullu camii ve tas kopru gibi tarihi eserler bulundurur. tatilde gitmeye can atarsiniz ama 3 gunde terk etmek istersiniz. gormeden, o mecburiyet caddesinde bi tur atmadan edemezsiniz.
kesin seçim sonuçları:

chp: %52.5 (bkz: emin halebak)
akp: %28.3
dsp: %11.6
mhp: %5.7

sonuçların gösterdiği üzere; roman vatandaşlara maddi yardım yaparak bu seçim kazanılamaz. bütün ampacılar, akp seçim bürosundaydı seçim öncesi. ayrıca akp alabileceği en yüksek oyu almıştır. buraya kadar canlarım benim. hala bu ilçe her şeye layık.

ayrıca dtp'ye, toplamda, 5 oy çıkmıştır.
'istanbullu değiliz ki laila'da ortamımız olsun. antalyalı değiliz ki kolumuzda rus manita olsun. burgazlıyız, bırakın da kafamız güzel olsun.' diyen insan modelidir.
(bkz: lüleburgaz)

yönetim uyuma, burgaz'a sahip çık.
Kendin keyfine bakan fazla olay olmayan devletinede sahip çıkan aslanların olduğu bi ilçemizdir...