bugün

beyazıyla siyahıyla, dumanıyla ışığıyla sona ermiş olan dizidir. insanlara fazla merak iyi değildir mesajı bırakarak gitti bu dizi. merakı giderilen insan mutlu insan olmuyor çoğu zaman.
--spoiler--
-adam aslında ölüymüş la (bkz: 6 his)*
--spoiler--
6 yıl boyunca -özellikle ilk 3 yılda- insanlara tüm zamanların en iyi dizisini sunmuştur.
yani finali istediği kadar kötü bitirme şansına sahip olan tek dizidir.
--spoiler--
manga dan geliyor;

sustu bu gece, karardı yine ay
kaldı geriye cevapsız sorular.
--spoiler--
içimde şöyle bi boşluk var sanki ne bileyim sanki hiçbir şey eskisi gibi olmayacakmış gibi...
final için iyiydi yada kötüydü diyemeceğim çünkü o gözle bakamadım, o şekilde izleyemedim. lost öyle birşey olmuş ki bu kadar sezon ardından ne yaparlarsa yapsınlar zaten havada kalacaktı.bence fazla söze gerek de olmamalıdır tıpkı ölünü arkasından konuşulmayacağı gibi!
son olarak; aferin be aferin size bizlere, tüm dünyaya böyle bi dizi izlettirdiniz ya helal olsun...
--spoiler--
söylüyorum dostlar. 5. sezonun son bölümünde patlayan hidrojen bombasıyla beraber herkes ölmüştü. 6. sezon ve bundan sonraki yaşananların hepsi aslında yaşanmamış, diğer tarafa geçmek için yapılan hareketlerdi. kanıtı da juliet'in bomba patladıktan sonra sawyer'in kollarında "it worked" demesidir.

ayrıca şahsi kanaatimce de dizi jack'in hayatıdır.

desmond'un ışığı kapaması da jack in ve flocke nin ölümlü olması içindi.

cem yılmazın demesi gibi: "pamuğu tıkayınca gerisi yalan"
--spoiler--
--spoiler--
final bölümü sade idi. jack desmond'ı mağarada alırken ikisinin arasında geçen diyalog ve jack-christian arasındaki diyalog bence bölümün zirve noktalarıydı. sondaki diyaloglar herkesin diziyi yorumlama tarzına göre farklı şeyler çıkarabilecekleri türden konuşmalardı. jack'in "i died too" demesi, diğer lostielerin de jack'ten önce veya sonra bir zaman ölmüş olmaları ve lostielerin christian'a göre alternatif evreni lostielerin buluşma mekânı olarak yaratmış olmaları alelade bir yorumla araf fikrini akla getirebilir ancak tabiki bundan fazlası vardır.

jack'in 1x01'de uyandığı yere gidip hayata gözlerini yumması çok önemli bir ayrıntı.

daha güzel çıkarımlar yapabilmek için final bölümünü en az bir kez daha izlemek gerekiyor.
--spoiler--
--spoiler--
son bölümde kilisede daniel faraday ile charlotte i birlikte göstermeyerek üzmüştür. ne var ulan ada sakinlerinden değillerdi ise. hiç olmazsa alex i göreydik son kez.
--spoiler--
o kadar şey yazdım anlattım yine anlamayanlar var,hep olacaklar canları sağolsun.

mantık arayan ve lan niye bazı soruları hayalgücümüze bıraktı bunlar lan ! diyen abilere geliyor.

en büyük bilim insanlarından Einstein'ın bir sözünü hatırlatmak isterim:

"Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür, hayalgücü ise her yere."

adamlar bunu direkt belirttiler arkadaşım koca final bölümünde hala anlayamıyorsanız vallahi siz 6 yıl boyunca gerçekten boşuna izlemişsiniz ya..
anlatılmaz yaşanır, hıçkıra hıçkıra ağlatır. 6 senede hayatın bir parçası olmuştur, flashbackler yaşatır. s.keyim soruları benden bir parçaymışsın lan lost.
öncelikle cümleten geçmiş olsun, diyeceğim bi kaç şey var:

şu laf kadar ifrit olduğum başka laf olmadı: "6 senemi verdim ben ulan!"

bak arkadaşım, gel kandırmayalım birbirimizi. bırak bu "ben emek verdim bu diziye" ayaklarını. sanırsın ki herif ada da ışıkçılık yaptı, yeri geldi getir-götür işi yaptı, dağda bayırda çadırlarda kaldı. lan götünü yayıp oturup izledin, ne bu artislik, niye delirtiyosun adamı!

ikinci olarak da: teori falan üretmemiş, ama her bölümü merakla beklemiş, düz bir lost fanı olarak, belki içinde bulunduğum psikolojik nedenlerden de cidden hüngür hüngür ağladım.

hani ben de yadırgadım aslında "lan noluyoruz, duyguya kapıldık gittik" diye ama yok kuantumu, paralel evreni falan boş işler.

gerçek mutluluk "yanlız" kalmamak hayatta ve ölümde... ki bunu da finalde üstüne basa basa vurgulamışlar.

ve bitti; bi sigara yakalım balkona çıkıp, yıldızlara bakarak...

-
bu arada demezsem olmaz: [spoiler] jack o gözleri kapadı ya [/spoiler],
n'olur bitme lan dedim.
sevmiştik be. nejat alp' ten gelsin tüm lostie' lere:
http://www.youtube.com/watch?v=CPNVu3Aky_Q
zat-ı alilerini hayatının sabitlerinden birisini yapmış bünyeleri hayal kırıklığına uğratmış; burunlarından oluk oluk kan gelmesine neden olmuş dizidir.

(bkz: en büyük fanlar senaristler sahtekar)
O değil de Michael vardı sonra bunun bir bebesi vardı.Köpek ortaya çıktı iyi hoşta bunlar nerede. (bkz: böyle final mi olur lan)
bitmeseydi keşke bitmeseydi cesur ve güzel gibi bir şeye dönüşseydi yine de izlerdim bir daha sawyer gibi bir karakter nerede görüceğiz nerede jack'i bulacağız üzüldüm çok bitmeseydi sıçsaydı sıvasaydı ama bitmeseydi ... özleyeceğim lost seni.
sonunda "the last" olmuş dizidir.
beşinci sezonun sonunda bitmesi gereken diziydi. beşinci sezon finalinde, juliet bombayı patlatınca o ambar hiç kurulmamış olacaktı. ambar kurulmayınca uçak düşmemiş olacaktı. uçak düşmeyince de hayatlarına normal bir şekilde devam edeceklerdi. böylece dizi güzel bir şekilde sonlanmış olacaktı. ama uçak sağsalim indikten sonraki hayat, altıncı sezonda bizlere alternatif hayat olarak gösterildi ve vasat giden altıncı sezon, finalinde de beklenen etkiyi yaratmadı. belki de beklentilerimiz çok yüksekti ondan böyle oldu. belki de senaritstler de beşinci sezonda bitirmek istiyorlardı ama yapımcıların önerdiği paralar onları altıncı sezonu yazmaya zorladı. çünkü beşinci sezonun sonunda birçok şey mantıklı bir şekilde yerli yerine oturuyordu. altıncı sezonda ise son bölüme kadar gizem verilmeye devam edildi. hatta son bölümde bile. neyse artık olan olmuş. finale fazla da bok atmaya gerek yok. 6 yılın hatrı var. bizi aşk-ı memnu, yaprak dökümü ve türevlerinden kurtardı. tv şovlarındaki standartları yükseltti. sadece izlettirmedi, izledikten sonra düşünmeye, teori üretmeye teşvik etti.

belki... başka bir hayatta... bir kez daha...

previously on lost!
beklentilerin çok altında bir final olmuştur. ağlatmıştır o ayrı. boşluğunun dolmasını beklemek mantıksız olur zira hiç bir dizi başaramaz bunu. içimde bir burukluk var. şaka maka bitti be.
--spoiler--
nadia nadia diye ortalığı birbirine kattın, tek aşk dedin, ilahi aşk dedin, shannon'ı görünce ne nadia kaldı ne bişey. ayıp bence bu yaptığın sayid efendi.
--spoiler--
her türlü çok özleyeceğim dizidir fakat finalde aklımda 452456 tane soru kaldı o ayrı. yine de;

(bkz: çok sevdik be abi)
finali hakkında bu kadar çok yazarın "iyiydi" demesini anlayabilemiyorum. lan hiçbir şeye cevap vermediler, resmen sıçtılar işte, neyini beğendi bu kadar insan? o kadar salya sümük ağlamak, aşk pıtırcığı olmak istiyosan git yaprak dökümü, behlül falan izle. burdan da deymın ve karltına sesleniyorum:bi siktir git çay koy lan
shaphard(yani çoban) isa'nın incildeki diğer ismidir,hristiyan dininde hz isa çarmıha gerildiği anda kendinden geçer ve paralel bir dünyada birkaç gün boyunca yaşar..birkaç günün sonunda ise çarmıhta kaldığı anda uyanır ve sonra insanlığın günahları için ölür.
tıpkı dizideki gibi. son bundan ibaret.
saman yolu tv nin hz. muhammed in hayat hikayesinden yola çıkarak benzer bir dizi yapmasını bekliyorum.
ilk 5 sezonuyla öyle ya da böyle izleyiciyi bağlamayı, etkilemeyi ve sürüklemeyi bilmiş, 6ıncı sezonunda sıçmış dizidir. ne gerek vardı 6ıncı sezona be kardeşim. 5inci sezonda finali yapıp, bitirecektiniz. üç kuruş fazla para için, resmen soğuttuğunuz diziden ya. oysa 5inci sezon final olsaydı, juliet ambarı patlatabilmiş olsaydı, bu işler böyle mi olacaktı be kardeşim? şimdi onlarca soru dolaşıyor ortalıkta cevapsız. çok boktan bir final oldu. 5 sezon boyunca besleyip, büyüttükleri çocuklarından vazgeçmiş gibilerdi resmen. kınıyorum buradan, yetkililere de iki çift sözüm olacak da, saklıyorum, gördüğümde söyleyeceğim.
21. yüzyılın ilk efsanesine elveda deyin...
--spoiler--
jack'in locke'a doğru uçtuğu sahne bana cüneyt arkın'ı hatırlatmıştır.
--spoiler--
arkadaş dizi bitiyor, adamlar hala bi soru, bi gizem peşinde. götünüze girsin o sağdaki soldaki işaretler, tıpayı götünüze sokayım lan ızdırabını siktiklerim. bunun için mi verdim lan ben 4 senemi?

hepsini geç, tamam sakinleşelim.

kate! seni tanıdım, sana inandım. senin gözlerinle uykumu açıyorum. hamdolsun verdiğin frikiklere, gülücük ve asabiyetine. jakop; sen beni, hurley'i, sawyer'ı ve clair'i koru. flock'un yoluna saptırma. şüphesiz ki onlar tıpayı içlerinde hissedeceklerdir.

amin.
(#7293844)

aslında dizinin senaristi benim. lütfen ileri geri konuşmayın, kimseye yaranamıyoruz. illa ki her soruyu cevaplamak zorunda mıyız, sorunuzu cevaplamasak yaşayamıyor musunuz? adı üstünde lan, gizemli ada işte, sorularınız da öyle kalsın.