bugün

Tom Marvolo Riddlecadı bir anne ve muggle bir babadan dünyaya gelmiş bir melezdir. 1945 yılında Hogwarts'tan mezun olduktan sonra çok uzak yerlere gitti. Karanlık Sanatlar konusunda derinlemesine araştırma yaptı. 1970 lerde birçok kez şekil değişiklikleri geçirdi.

O dönemde adını lord voldemort olarak değiştirdi ve dünyanın yönetimini ele geçirme macerasına başladı. Bunu izleyen 11 yılda büyücülük dünyasında o güne değin olmamış kötülükte şeyler oldu. Bunlardan biri de Harry *'nin ailesinin onun tarafından 1981 de yok edilmesiydi. James Pottergüçlü bir büyücüydü, Voldemort da onu öldürmesi gerektiğini biliyordu. James Potterın okuldan yakın arkadaşı ve Sır Saklayıcısı olan Peter Pettigrew, Potter'lara ihanet edip onların evini Voldemorta bildirdi. O da James ve Lily'yi öldürdü. Anne Lily Potter, Harryi son bir çabayla kurtardı. Bazıları bunu, Harrynin Voldemortdan daha büyük kuvvete sahip olmasına bağlarken diğerlerinin - o kadar masum ve olayların dışındaydı ki, onu masumiyeti korudu- şeklinde açıklamasının yanı sıra, asıl koruyucu gücün Lily Potter'ın Harry'e duyduğu büyük sevgi olduğu söylenmektedir. Her şekilde, alnında çakan şimşek biçiminde bir iz kalması bir hatırlatıcıdır. Ve Voldemort'un anlayamayacağı bir şey varsa o da sevgidir.

Bu olaydan sonra Voldemort'un Avada Kedavralaneti geri teperek ona döndü ve acının ötesinde bir şeyle onu bedeninden ayırıp ruhtan değersiz, hayaletten beter bir hale getirdi. Fakat yine de hayatta kaldı. En zayıf canlı kadar güçsüz olduğundan kendini kurtarmak için asasını kullanacağı bir bedeni bile yoktu. Arnavutluk Ormanı'nda yıllarca kendini kurtaracak bir Ölüm Yiyen bekledi. Bu arada başkalarının bedenlerine girerek yaşamını sürdürdü. Beden seçerken daha çok hayvanları ve özellikle yılanları tercih ediyordu. Fakat sihir yapmaya uygun olmayan yılan bedenleri kısa bir süre sonra ölüyordu.

Bir süre sonra 1991 de ormanda Hogwarts'da öğretmen olan Quirrell ile karşılaştı. Fakat Prof. Quirrell'in sarığının içinde yaşayan Voldemort sadece korkunç bir yüzden ibaretti. Bu yüz kıpkırmızı gözleri olan tebeşir beyazı bir yüzdü. Burun deliklerinin yerinde de, yılanınkiler gibi daracık yarıklar vardı. Onu kandırarak bedenini ele geçirdi. Böylece eski gücüne kavuşmasını sağlayacak Felsefe Taşı'na sahip olabilecekti. Fakat bu çabası da
Harry ve Albus Dumbledoretarafından önlendi. Quirrell öldü, o da tekrar eski zayıf haline dönüşerek Arnavutluk'daki ormanına geri döndü.

1994 yılında tam umudunu yitirmek üzereyken adaletten kaçmak için kendini öldü gösteren Peter Pettigrew tekrar onu buldu. Yolda rastladığı Sihir Bakanlığı görevlisi Bertha Jorkins'i de ona götürerek tüm bildiklerini anlatmasını sağladıktan sonra öldürdüler. Yeniden doğuşunu sağlayacak temel maddeleri beklerken, Tek Boynuzlu At kanından yapılmış bir iksir ve Nagini'nin sağladığı yılan zehrini kullanarak kendi icadı olan bir-iki büyü hazırladı. Bu sayede garip bir bedenle seyahat edebilecek kadar güçlendi.

Kendisini yeniden hayata döndürecek iksir bir Kara Büyü'ydü ve bunun için üç güçlü malzeme gerekliydi. 1-Hizmetkarının isteyerek vereceği bedeninden bir et, 2-Babasının kemikleri, 3-Kendisinden nefret eden bir büyücünün istemeden vereceği kan.

Voldemort bunu gerçekleştirmek için Harry'i seçti. Çünkü yükselişinin hızlı olmasını istemesinin yanı sıra, annesinin Harry'e sağladığı ve etkisi geçmeyen koruma bu sayede Voldemort'un da damarlarında akacaktı.

Hogwarts'ta bulunan sadık Ölüm Yiyen'i sayesinde Harry'in adının Ateş Kadehi'ne atılmasını sağladı ve onu kendine ulaştıracak Üçbüyücü Kupası'nı Anahtar'a dönüştürdü. Kupaya ilk ulaşan olmasını garanti altına aldı. Böylece Harry Dumbledore'un korumasından uzak bir yerde olabilecekti. Harry, o ve hizmetkarının bulunduğu Little Hangleton kasabasının mezarlığına kupaya beraberce ulaştığı ve ne yazık ki Voldemort tarafından acımasızca öldürülen Cedric Diggory ile geldi. Kanını istemeden verdi. Fakat sonunda öldürülen tüm insanların, anne ve babasının da yardımıyla ondan kurtuldu. Ne yazık ki, Lord Voldemort'un canlanmasının önüne geçememişlerdi. Ve bundan sonra yaşamları yine onunla savaşarak geçecekti.
tom marvolo riddle olan gerçek ismi türkiye'deki kitaplara tom marvoldo riddle olarak geçmiştir.bunun sebebi ise tom marvolo riddle daki harflerin yerleri değiştirildiğinde i am lord voldemort ortaya çıkarken türkçesinde bunu adım lord voldemort şeklinde çevirmek zorunda kalmalarıdır.
(bkz: sevin okyay)
(bkz: kutlukhan kutlu)
ruhunu harry potter serisinin son çıkan kitabında açıklandığı üzere yediye bölmüş, ikinci kitaptada bu ruhlarından birini kaybetmiş olan, büyücüler dünyasının kötülük abidesi.
ingilizce he who must not be named seklinde cagırılan karanlık lord.En sevdigi buyu ise avadakedavradır.
bizde de olsa büyük ihtimalle 'anladın sen onu' şeklinde çağrılacağını tahmin ettiğim, dehasını şeytana satmış hp karakteridir.
en itici ve ablak kötü karakterlerden biridir.

bedensiz hali gayet karizmatikti, ama (kaçıncı filmdi hatırlamıyorum) insan kılığına bürünüp heri'nin karşısına çıktığı an gülmekten yarılıp ölmüştüm. sonra heri reenkarne etti beni.
isminin neden anılmaması gerektiği serinin son kitabında ortaya çıkan harry potter serisi karekteri. zira onun adı tabudur ve adını anan kişilerin yerini bulmasını sağlar.
"adı anılmaması gereken kişi"dir.ismi tabu haline son kitapta getirilmiştir, önceleri anılmaması tamamen tırsaklık sonucudur.
(bkz: Vincomte de Valmont)
ismi son kitapta tabu hale gelen harry potter serisinin kötü amcası, bir nevi erol taş ı. kendisi karizmatik kötüler familyasından olup bütün bu ruhundaki fırtınaların altında çocukluğundaki ezikliği yatmaktadır. seride kötücül bir yakışıklılığı olduğundan bahsedilirken bu yönünü nasıl kullandığı da çok güzel tasvir edilmiştir. filmlerdeki görüntüsüyse bir çok harry potter hayranını sükut u hayale uğratmıştır.
ralph fiennes tarafından canlandırılan karakter. ateş kadehi filminde harry potter'ın daha yeni öğrendiği büyüyle ecel terleri döktürdüğü karanlık lord. kardeşim bebeği öldüremiyosun, 4. sınıf öğrencisini öldüremiyosun nasıl en güçlü büyücü anlayamadık gitti.
6. filmde*, 11 yasindaki halini*, ralph fiennes'in yegeni hero fiennes'in canlandiracagi adi anilmamamsi gereken kisi.
çakma sauron dur; gözünün bebeği olamaz orası ayrı.
voldemortun akşamları genelde ne yediği, hangi restoranta gittiği, favori müzik grubu hangisi, hangi filmde ağladığı, hangi diziyi deli gibi takip ettiğini?

şüphesiz kitapta hiç bahsedilmiyor. sanki bu adam hiç yemek yemiyor. gayet cool bir imajı var. ne zaman gözükse ya "Avada Kedavra" ya da "Crucio" yu çakıyor, affetmiyor. ama durun bir düşünün bu adamın da duyguları var mı hep böyle anılmaktan sıkılmamış mı? yanlızlıktan, hep dışlanmaktan, hor görülmekten, manyak sanılmaktan, imkansız aşklardan. sen sevmek nedir bilir misin deseniz ayak üstü 10 tane beyit yazar hiç duraklamadan. öyle görününce tabi ki ruh dengesi bozuluyor cinnet kana buluyor ortalığı. oysa siz bilir misiniz ki aslında özünde ne kadar iyi bir insan? hani derler ya tanısan seversin, tam öyle işte kereta. yetimhaneye her gelişimde oyuncaklar getirirdim, bir keresinde yılan getirdiydim. nasıl da mutlu olmuştu küçük çirkin şey. gözlerinin içi gülüyordu. yalnız kurttu, yalnız takılırdı hep. sevdiği gurbetteymiş gibi hüzünlüydü. benim kocam askerde derdi ne zaman sorsam. işte bir gün bizim oğlana istemeye gittik, gittik gitmesinde de annesi yok babası yok neyse dedik zaten işi gücü yok nerde itlik serserilik peşinde. nerde vukuat voldi orda almadık sonra. zaman su gibi akıp geçti. arayı açmayalım demiştik, şimdi yüzünü gören cennetlik. cennetlik çünkü yüzünü görenin yaptığı son şey oluyor. harbiden özledim ama keretayı geçen markette gördüm abi söz ramazan bitsin beraber içicez senle dedi. imana gelmiş sümsük velet, iftara çağırdım arkadaşlara sözüm var dedi. o değil de bir grindelwald vardı noldu ona?
zat-ı pespayenin böcürtü bile kendi cesedi görünümündeymiş. megalomanlıkla kavrulmuş narsistliğe bak hele.

tabii yıllar boyunca karizmatik takılıp son kitapta yaptığı salaklıklar ve hesaba katamadığı çok basit detaylarla kendi ölürken karizmasını da öldürmüştür, o da ayrı bir meseledir, blabla'dır.
harry potter serisinin kötü adamı. kötü olduğu kadar karizmatik olan voldemort sihir dünyasının en korkulan büyücülerinden biridir, hatta belki de en korkulanıdır. sihrin en uç noktalarındaki büyülerle ölümü yenmeye çalışmıştır. bunu da bir süre için başarmıştır, ancak hortkulukları yok edilirse ölümlü hale gelebilecektir. safkan ırkın üstünlüğüne inanır ve onun nazarında muggle yani büyü-dışı insanlar büyücü toplumuna sokulmayacak kadar değersizlerdir. ne var ki tiksindiği muggle doğumlu bir cadı tarafından bir çok olayda alt edilecektir.
"i am tom marvolo riddle"ın anagramıdır.

(bkz: sözlükteki harry potter cılar)
serinin son iki kitabını ingilizce okumuştum. atladığım noktalar olmuştu, türkçe de okudum. ama hala bir şeyi anlamadım bu adamla ilgili. yazarken anlarım belki.

--spoiler--
şimdi bu abimiz ruhunu toplam 7+1 parçaya bölüyor değil mi?
yok ediliş sırasına göre bakalım;

günce,ginny weasley tarafından yanlışlıkla bulundu, harry potter tarafından basilisk dişiyle yok edildi.

gaunt yüzüğü, aslında diriltme taşı, dumbledore kastı buldu, bir şekilde yok etti ve lanetlendi. eli meli gitti hep, tüm vücuduna yayılacak ve en fazla 1 sene içinde onu öldürecekti. en pis lanet de bundaymış ha.

madalyon, ismimden esinlesen rowling'in yarattığı regulus yürüttü bunu, ron weasley gryfindor kılıçı ile parçaladı. bunu da niye adam gibi taşımadılar da paso boyunlarına astılar anlamadım. güç yüzüğü mü len bu.

kupa, gringotts'dan çalındı, baya gürültü patırdı oldu. voldi (peeves öyle diyordu en azından çeviride) bunun yürütülmesinden sonra çaktı durumu. hermione granger tarafından basilisk dişiyle parçalandı.

diadem, gerzek voldi bir tek ben buldum burayı diye gitmiş nereye saklamış öküz. galiba crabbe'in yarattığı bilmem ne ateşi ile parçalandı. goyle de olabilir.

nagini, dumbledore'un dediği gibi kendi kendine gezebilen bir şeye ruhundan parça vermek biraz manyaklık da olsa sevimli bir şeydi esasında. neville longbottom tarafından gryfindor kılıcı ile kafası kesildi.

buradan son parçadan önce +1'den bahsedelim, 7. parça kendi içinde ikiye bölünüyor bir kısmı bebek potter'a aktarılıyor. harry'nin kendini savunmadan feda etmesi ile yok oluyor.

hah o kalan son parça, harry'nin son kitapta voldi'yi yenerek yok ettiği parça.

bu şekilde 7+1 tamamlanıyor.

e peki bu eleman hani parça ile geri dönüyor? ateş kadehi kitabında yani. ortalıkta ölüden de beter dolanıyorum falan diyordu sonra hop geldi geri. niye, ruhunu bölmüş vs. peki hangi parça ile geri döndü. eğer bir parçayı kullandıysa o parçadan ruhu almış olur, oraya yenisini koymak için bir daha bölmesi lazım.
yok bunları kullanmadıysa gene geri döner o zaman. ne var ki sadık hizmetkarın eti, harry'nin kanı, bir kazanda karıştırdın mı. hehe neyse yani tam anlamadım ben orayı. ha bir de bebek potter'a saldırdığında ruhuna bir şey olmadı, sadece bedeni dağıldıysa, son parçayı yok ederken de aynı şey oldu diye uzatabiliriz mevzuyu da yoruldum.

ekleme: sonradan düşündüm de, ateş kadehi'nin başında nagini ortalıklarda gereğinden fazla dolaşıyor acaba onu mu kullandı dönerken? o zaman kullandığı parçadaki ruh yok olmuyor demektir. malum, hortkuluklara yapılan saldırıları öğrendikten sonra nagini'ye otur dizimin dibinde demişti. demek ki hala bir parçası onda. bu durumda niye 7'de böldü, tek bir tane ile yetinmedi sorusu gelir gündeme ki, birinin denk gelip yok etmesinden korkmuş olabilir. ne bileyim ya amaan.
--spoiler--

zorunlu ekleme: itü'deki entry'mden alıntı.
asayı odun tutar gibi tutmayan, bir estetiğe sahip kara büyücü. aseksüel.
kokain çekmekten burnunu eritmiş büyücü. gençliğinde bir dönem jigololok da yapmış, madame hepzibah diye anası yaşında bi kadınla bir yaz tatilini bodrum'da geçirmiştir.
i am tom marvolo riddle'ın anagramı değildir. i am lord voldemort = tom marvolo riddle. hatta türkçe'ye çevirisinde bunu sağlayabilmek için tom marvoldo riddle şeklinde değiştirilmiştir. i am = adım şeklinde akıllıca değiştirilmiştir.
--spoiler--

--spoiler--
son filmde harry potter tarafından öldürülecek olan şahsiyettir, bana da arkadaşım dediydi.
--spoiler--

--spoiler--

(bkz: filmin sonunu söyleyen arkadaş)
Lord Voldemort, J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinin ortaya çıkma nedenidir. Lord Voldemort aynı zamanda sadece Saf Kan Büyücü Irkından olanların Büyü Dünyasında yaşamasına izin veren Saf Kan Rejimi Hareketinin Manevi ve Siyasî Lideridir.
büyücüler dünyasının hitleridir.
ölüm yadigarları nın fragmanında gördüğüm kadarıyla süpürgeye binmesini pek beceremeyen kişidir. tabi okul zamanı türlü türlü başka işlerle uğraşmaktan quidditch e zamanı kalmamış olabilir.