bugün

istanbul'da her semtte ve her 2-3 lokantada 1 karşınıza çıkma olasılığı yüksek garsonlardır. bir de hepsinin sesi aynı gibi gelir insana. hatta kafaya çok takılınca o buyro buyro seslerini de duyarsınız.
biyrun biyrun biyruuuun diyen garsonlardır.
söylediği sözcükleri tam anlamak imkansızdır. aynı hurdacı gibi.

genelde şunu derler: "ayles lonumuz ırdır." millet zaten o cümleyi anladığından değil karnı açıktığından girer içeriye...

(bkz: aile salonumuz vardır)
eiivveeeettt buyruuunnnn. diyenleride çokça vardı. sanırsın arapça kıraat yapıyor.
insanın o dükkana giresi varsada vazgeçirten tipler yada aklımızda hiç olmayan bir şeyi yedirten, ülkemizdeki papyon satışlarını fırlatan adamlar.
Bu garsonlar tavırlarıyla,içeride belediye çadırı kurulmuş bedava yemek dağıtılıyor havası estirip,müşteriyi dükkana çekmekle görevlidirler.
antalyada yaşayanlar bilirler ki dönerciler çarşısının önünden öylece yürüyüp gitmek bunlar yüzünden çok zordur. döner,köfte,kokoreç,midye satan lokantalar yan yana sıralanmış birinden kurtulsan bir adım sonra ikinci garson çıkıyor önüne,buyrun demekle de kalmıyor neredeyse yakandan tutup içeri sürükleyecek. korkunçtur biraz.
(bkz: böyle buyurdu garson)
biyroonn efendim, çay var kola var cacık var, bal var, kaymak var. biyrooon. nani nani...
buyron efenim şiş var kebap var buyrooonn buyrooon diye bağıran türkiye ye özgü bir eylemdir.
karaköy'de deniz müsteşarlığının 50 metre ilerisinde ki restoranlarda yabancı müşterilere anılan eylemi ingilizce olarak yapan garsonlar bunların bir üst versiyonudur.
ağızlarından çıkan ses buyrun değil, büğrüüüünn efenim olan garsonlardır.
(bkz: komi)
insanın bunların inadına yolun ortasından yürüyesi gelir.nedense garsonların bu ısrarı karşısında kendimi yemiş içmiş hesabı ödememiş gibi hissederim.
lokantasına müşteri gelmediği için dışarıda seçmece toplayan garsondur. müşteri olmayınca yemek olmaz, yemek olmayınca para olmaz ve para olmayınca garson olmaz.
Bir de bu garsonların hesap öderken aniden kulağınızın arkasında belirip 'Afüüüt olsünnnn' diye çığıranları da vardır ki tam dayaklıktır.
bir kere de paran var mı diye sormayan garsondur. param olsa girerim zaten. sana ihtiyaç bile olmaz.
lokanta içerisinde az kuru çeeiiikkk diye bağıran garsondur.
alsana bir saçmalık daha.
yahu bu ülkede ekmek parası kazanmak adına, bu sıcakta kapı önünde müşteri çekmek isteyen garsonlara da mı takılıyor?
nesiniz siz anlamadım ki. sonradan görme dandikleri, ne var bunda? ya girersin içeri ya girmezsin.istemiyorsan yolunu değiştir, rahatsız etme o mukaddes insanları.
buyrun yerine bol bol diyenleri de vardır. örneklerini sakarya'da biraz dolaşırsanız fazlasıyla görebilirsiniz.
"buyroon buyroon" şeklinde replikleri vardır.
hanutçuluk ile garsonluğun miks yaptığı andır. *
lokanta değildir o dürümcüdür.
biraz daha abartılmışı "birooooooon" şeklindedir.

şimdi bunu duyduktan sonra ben orada yer miyim? yemem.
buyurmayacak olupta garson buyrun diyerek buyuran yoktur heralde .