bugün

Iki karşı cins sevişir bebeği o sana getirir.
(Günahı boynuna olan canlı)
Her yıl çoğu elektrik akımına kapılarak ölür.
görsel
görsel
diğer yavruların hayatta kalma olasılığını artırmak için yavrularından birini yuvadan dışarı atıyormuş
ilk yumurtalarını kutlayan leylek çifti
Uçar iken gören kişinin bol bol gezeceği rivayet edilirmiş. Annemin yalancısıyım.
Eskiden çok gördüğüm kuş türü.eski bir evin çatısında yuvaları dahi vardı.gölü kuruttular.leylekler de gelmemeye başladı.arabayla oradan geçerken hep tek bacaklarını kaybettiklerini düşünür,üzülürdüm.uzun süre baktıktan sonra aslında bir bacaklarını göğüslerine doğru çektiklerini görür sevinirdim.
uzun mesafeler uçarak göç eden etobur bir kuş türü.
gecen gun havada gordugum hayvanciktir.
güya her sıkıntısını giderenlerin tek derdi olarak kalan kuştur.
(bkz: her kuşu siktin bir leylek kaldı)
şu an bizim balkonda duran hayvan.
havada görüleni makbuldür.
çocuklu ailelerin o mühim soruya cevap vermek için kutsal bir görev yüklediği kuş türü.
(bkz: seni leylekler getirdi evlat)
çifçi dostu, diğer kuşgillere zararı olmadan kendi halinde, düzenli bir aile hayatı yaşayan izlenesi kuş türüdür.
etoburdur.
kanatları sayesinde uçarak bir o mısmıl kalmıştır.
benim adım kırmızı kitabındaki usta nakkaşlardan birinin takma adı.
çok simgesel bir hayvandır ülkemizde. ikondur. severiz kendilerini.
antalya ilinin Korkuteli ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: Korkuteli)
aile müessesine katkıda bulunurlar. *
göç ederlerken toplanıp toplanıp hortum şekli oluşturup bu huninin etrafında dönerler.
yılan düşmanıdırlar efendim mahlukatlar. oyleki üzerine güzide atalarımız tarafından bir atasözü bile atfolunmuştur:

kıçımıza yılan kaçtı çıkarmaya leylek gerek
Büyük bir sulakalan kuşudur. Tüylerinin geneli beyaz, uçuş tüyleri siyahtır. Uzun kırmızı bir gagası ve ayakları vardır. Uzun bir boyuna ve kısa bir kuyruğa sahiptir. Uçarken boynunu düz tutar. Sessizdir. Yavru leylek, erişkine benzer fakat gagası ve ayakları siyahtır. Gaga ve ayaklar bir yıl içerisinde siyahtan kademeli olarak kırmızıya döner. Ayrıca erişkinin siyah uçma tüyleri, yavruda kahverengiye yakın renktedir. Sazlık ve sulak alanları beslenmek amacıyla kullanırken, tarımsal araziler ve sulak alan yakınındaki yerleşim yerleri, çatı, baca, direk ve ağaçlarda yuva yapar. Yuva malzemesi olarak çöp, dal, toprak ve kağıt kullanır. Leylek, Avrupa, Asya'nın bir bölümü ve Kuzey Afrika'da yayılış gösterir. Britanya, iskandinavya, Rusya'nın kuzey kısmı dışında tüm Avrupa'da; Türkiye'de, Cezayir ve Tunus'un kuzeyinde, Irak'ın orta bölümünde ve Ermenistan'da da görülür. Ülkemizde Doğu ve Batı Karadeniz kıyı şeridi dışında hemen her yerde ürediği bilinmektedir. Her yıl aynı köy, kasaba ya da sulakalan çevresine üremek için gelir. Leylek ülkemizde Hacıbaba olarak tanınır, tarım zararlılarını yediği için çiftçi dostudur. Solucan, sümüklü böcek, çekirge, böcek, fare, kurbağa, balıklar ve yılanlar yemek menusunu süsler. Beş kişilik bir leylek ailesini doyurabilmek için baba leyleğin, günde 5 kilo yiyecek toplaması gerekir. Türkiye'de yaz göçmenidir. Sıcak aylarında leylekler, 5 ay aramızda kalabilmek için, kışı geçirdikleri ülkelerden gelirler. Ardından yine bizi terk ederler. Yolculuk rotaları Güney Afrika'dan Körfez'e kadar, Süveyş'ten israil'e kadar ve israil'den Boğaz'a kadar sürer. istanbul Boğazı ve Belen Geçidi gibi göç noktalarında sürüler halinde onu görmek mümkündur. Kışlık konutunun yeraldığı Afrika'ya dönmek için yine 10.000 km yol yapar. Ağaçların kesilmesi ve sulakalanların genişletilmesi, otlatma ve tarım uygulamaları, Leylek populasyonunun başlangıçta artmasını sağlamış, fakat tarım uygulamalarının yoğun biçimde yapılması, örneğin otlakların tarıma açılması ve yoğun pestisit, herbisit kullanımı, leyleklerin beslenecekleri alanları ve bu alanlardaki canlı sayısını azalmıştır. Leyleklerin selamlama törenleri çok etkileyicidir. Evin sahibi, sahibeyi karşılamak için kanatlarını hızla çırpar ve gagasıyla tıkırdar. Etraflarına aldırmadan çift, düğünlerini yaşamaya başlarlar. Sessiz bir kuştur, fakat yuvasında kur sırasında tıslamalar ve gaga takırtıları duyulur.
(bkz: ilköğretimde verilen yetersiz biyoloji bilgileri)