bugün

türk televizyon tarihine damgasını vurmuş 4 komedi dizisinin karşılaştırılmasıdır.

Leyla ile mecnun sıradışı konularıyla,

geniş aile harbiden ismi gibi geniş karakter tiplemeleri ile

işler güçler yapılmamış olanı yapmasıyla ve dizi içindeki taşlamalarıyla kendini gösteren yapımlar olarak tarihe geçti.

Kardeş payı da severek izlenmesine rağmen sanki birşeylerin gölgesinde kalmış, kendisini yenileyememis gibi duruyor. Ama olsun, Nitekim ahmet kural ve murat cemcir farkı baya baya kendini hissettiriyor. Ayrıca günümüzdeki izlenebilir tek komedi dizisi olması da Onları şimdiden ayrıcalıklı hale getirdi bile.

Bu yapımları bizlerle buluşturan ve yüzümüzü güldüren tüm oyuncu yapımcı yönetmen ve set ekiplerine ayrı ayrı teşekkürler.
Leyla ile mecnun ve işler güçler'in başı çekeceği versus. Geniş aile de çok keyif veriyordu izleyicisine ancak biz tam hakkını veremedik gibime geliyor. Kardeş payına gelince, işler güçler'den sonra pek sarmadı çoğu kişiyi. Herkes işler güçler tiplemeleri gibi oyunculuk beklemiş olabilir. Aynı l&m ve ben de özledim gibi...
maliyeti düşük dizilerin insan bünyesinde açmış olduğu derin yaraların asla tamir edilmediği onarılmadığı dizilerin karşılaştırılmasıdır.
iyi şeyler de olduğunu gösteren versus.

O değil de hala avrupa yakası gibi lümpen bir yapımı komedi dizisi olarak adlandırabilen neokezban/kamiller var amk.
fıtı fıtı fıtı.
leyla ile mecnun'un diğer dizimsilerle karşılaştırılmasının bile ayıp olduğu versustur.
leyla ile mecnun bugüne kadar yapılmış en iyi türk dizisidir.
Genis ailenin ayri bi yeri olan versus.
leyla ile mecnunun açık ara farkla kazanacağı türk komedi dizlieri kapışmasıdır. Ama herhangi birini yabancı bir komedi dizisiyle yarıştıracak olsanız kaybeden taraf türk dizisi olacaktır.
türk tv tarihinin en iyileridir.

leyla ile mecnun: karşılaştırılacak bir dizi değil.
işler güçler: rakipsiz gibi.
geniş aile: dizide hiç kötü karakter yok hepsi sempatik ve her dialogda espri var (istisnasız) yok böyle dizi.
kardeş payı: durun daha yeni başlıyor.

işte bunlar efsanedir.
(bkz: hayatım olmuş işler güçler)
leyla ile mecnun ayrı bir kulvardadır. absürt komedi tarzında oldukça başarılıdır. işler güçler de iyiydi ancak konu kısırdı o yüzden yürümedi.
leyla ile mecnun tektir.efsane karakterleriyle hem komik hem de bir o kadar ağlatan bölümleri ile türkiye nin en iyi dizisidir.
zeka ve komedi deyince akla ilk leyla ile mecnun gelir. ince espiri denince işler güçler, sıcak aile deyince geniş aile gelir. ama full eğlence, zeka, komedi, ince espiri, sıcak aile deyince kardeş payı gelir akla.

kardeş payının bir adım önde olduğu versustur, hiçte sevmem bu versus lafını ya neyse.
işler güçler favorimdir.
versusun nasıl amına koyulur gösteren durumdur.
1- işler güçler , kardeş payı
2- geniş aile
3- saçmalıklar silsilesi

olarak sıralanabilecek dizilerdir .

Ayrıca hem ağlatıyor hem güldürüyor diye saçmalıklar silesilesini göklere çıkarmak çok malcadır. kardeş payı o dandik dizinin 100 bölüm yapabildiği dramı sadece 14. bölüme sığdıırmıştır.
avrupa yakasının sikerteceği karşılaşmadır.
akasya durağıdır.
işler güçler'in açık ara alacağı vs.
kardeş payı 19. bölümde de ifade ettikleri gibi ab grubunu hedef almış bir yapımdır. genele yayılması beklenemez. diyaloglar üzerine kurulmuştur. kelime oyunları alır götürür senaryoyu.

leyla ile mecnun yukarıdakilere ek olarak "absürdlüğü" de ekleyerek "fenomen" olmuştur.

"işler güçler" ile "ben de özledim" aynı kulvarın oyuncularıdırlar ve kendi alanlarında tektirler.

geniş aile bu versus da totale hitap edebilen tek dizidir. diğerleri ab grubunu yakalamışken geniş aile totale de girebilmiştir.

benim sıralamam; leyla ile mecnun, kardeş payı, işler güçler ve geniş aile şeklinde olacaktır.
versusta son nokta, grup versustur. 4'ü efsanevi dizidir. kendine has bir espri tarzları vardır. içlerinde leyla ile mecnun duygusal girdisi daha fazla olmasıyla biraz ayrılır. izlememiş olan çok şey kaybetmiştir.
Kardeş payı öndedir.
Geniş aile listeye giremez.
leyla ile mecnun döver. ama kardeş payı'da candır.
kardeş payı'nın alacağı kapışma.
geniş aile ve leyla ile mecnun başabaş gider. ardından kardeş payı gelir. işler güçler sonlara doğru bok gibi olmuştur ve kıyaslandığında zayıf bir dizidir. burada ekmek teknesi'ni de hatırlamak lâzım a dostlar.