bugün

ben askere 30 yaşında gittim. daha da gitmezdim de devlet "senin kalıbını zikerim bak!" dedi diye gittim.

4 arkadaşım vardı... hepimizin yaşı 27 üstü. başkasıyla yapamazdık çünkü.

20-21 yaşında o kadar boş beleş konuşan bir insan sürüsüne başka yerde denk gelmedim.
babam bana "konuştuğun incir çekirdeğini doldurmaz eşşooleşek" derdi... o zaman anladım.

kızların da niye yaşça büyük erkekleri tercih ettiğini.

kızlar erken olgunlaşıyor değil... erkekler geç olgunlaşıyor.

karpuz gibi... dışardan bakınca al... eve git kes... kabak!

ben de kendimi 27-30 gibi buldum, yalan yok.
erkekler daha mı erken olgunlaşırlar peki? hepimiz insanız ve hepimizin neşeli olduğu anlar olabilir aslında. kimisi çok olgundur, kimisi az olgun.
14 yaşında Justin Bieber fan sayfasında aşk şiirleri yazarken
16 ya geldiğinde favorileri yeni yeni çıkmış bıyıklarını daha almayı yeni keşfederken
18 de kendini başka şehirde yaşça büyük elemanların kucağında bulan olgunluk hikayesidir.

Gül gül öldürür.

Evet gerçekten böyle bir olgunlaşma senaryosu ve seviyesi yok

Evlenilecek karının Justin Bieber hayranı olması psikolojisini kaldıramıyorum o zaman 13 yaşında olsa bile

Tc kızları asla olgunlaşamazlar sadede çocuk doğurma yeteneği kazanırlar
O olgunlaşma ruhen değildir. Fiziki ve zihinsel olarak kadınlar erkeklerden daha çabuk olgunlaşır. Fakat bu olgunlaşma kısa vadededir. Erkekler uzun vadede daha çok olgunlaşır.
Yalan değildir. Olgunlaşmaktan kasıt ergenlik ise Kızlar daha erken olgunlaşır. Senin daha çükün kalkmazken hanımefendilerin regl dönemleri başlamış oluyor. Bu senin seçiminde bile değil. olay örgüsü böyle kurulmuş, yaşıyorsun.

Ayrıca kimin ergenliğe daha erken girdiği çok önemli bir durum teşkil etmez. Kimin erken çıktığı daha önemlidir.
Bu bilgi maalesef güncel değil geşişen internet ve sosyal medya insanları adeta sonsuz bir ergenlik döngüsüne hapsediyor gibi. Kadın veya erkek farketmez sürekli egosu beslenen ve şişirilen insanların kişiliklerinin olgunlaşması beklenemez.
Bilenler bilir kız bebekleri erkeklerinden daha erken yürüyüp konuşmaya başlar. Ergenliğe de daha erken girdileri için 7. 8. sınıflarda boyları daha uzundur. Teyzelerimiz amcalarımız bunlardan yola çıkarak bir genelleme yapmış olabilir. Yani fikirsel bir olgunluktan bahsetmiyorlar.
Fiziki olaraksa evet ama ruh hali olaraksa erkekle eşit denebilir..ama kadın ilgiyi ve şımartılmayı sevdiği icin hep çocuk gibidir. Sevimli de yapar kendilerini..
olgunlaşmaktan je anladığımız da önemlidir. Fiziksel olarak önce olgunlaştıkları bir gerçek kimse bunu inkar edemez. Ama kızlar genel itibariyle gösteriş ve kıskançlık duyguları aşırı olan bir tür çevre şartları bu duygularını baskılamalarına engel oluyor o zaman da olgun degilmis gibi gözükebilir.
Kızlar daha erken cakallasir.
at yalanı sikeyim inananı dedirtir. kusura bakmayınız ancak kızların daha erken olgunlaştığı falan yok. üniversite sıralarında bakıyorum ciddi anlamda şu kız da ne olgun he denilecek 1 tane dışında henüz rastlamadım o da 24 yaşındaydı sanırım.

hepsinin derdi aynı, bu bana şöyle baktı, bu bundan ayrıldı, ben bunla çıktım, berkanla ece ayrılırsa ece çok ağlar ühü ühü.

bunun dışında da duygusal olarak zorlu dönemlerden başka sebeplerle geçenler de var tabi ama ben henüz hakikaten sırf hayat denen olgu ile mücadele etmek adına bişeyler için kan ter akıtarak çalışan bi kız 1 tanesi dışında görmedim.

ama 4-5 tane erkek sayabilirim kafadan şu çocuk adam gibi adam diye. evet.