bugün

uzun dönem er verilen her görevi yapar kisa dönem er kendi branşındaki işi, mesleği gereği titizlikle yapar.
uzun dönem erin yegane görevlerinden biri de hela temizlemektir.
Kisa donem askerler universite mezunu oldugundan genelde yazici veya vatandasla yakin olunan gorevlerde kullanilir ancak uzun donem askerlerin cogu egitimsiz oldugundan o islerde kullanilamayip nobet, temizlik vb islerde kullanilir.
biri erdir; diğeri, asteğmen midir, er midir bilinmeyen erdir.
Uzun önemi şafak sıkıştırır, kısa dönem şafak ne bilmez. *
askerliğini yakın zamanda bitirmiş sadaeke olarak anlatayım:

uzun dönem er dediğiniz adamların geneli türkçe konuşmayı bile beceremezler. bizim yığılca ilçe jandarma komutanlığı'nda bunlardan çok vardı. adam resmen türkçe'yi askerde öğrenmiş. idari işler astsubayı "gel seni kursa göndereyim, okuma-yazma öğren" dedikçe bu inatla "yoh" derdi.

uzun dönem er evrak işinden anlamaz. muhabere er bilirim, telefona bakmayı bilmeyen. daha ne olsun?

uzun dönem er ne haklarının ne de görevlerinin bilincindedir. onların bildikleri tek şey usta birliklerinde daha deneyimli olduklarından sudan çıkmış balık gibi ortaya alışamamış kısa dönem erleri ezmeye çalışmaktır. bunun da tonla nedeni vardır. ezilmişlik, kompleks v.s. v.s.

kısa dönem er olarak 4 ay usta birliğimde yaptıklarım:

zafer bayramı kutlamaları olacak. birinin şiir okuması lâzım, gel sadaeke.
bayram kutlamaları ardından ilçenin önde gelenleri ilçe jandarma komutanlığında ağırlanacak, şef garson sadaeke.
iki aile birbirine girmiş, gel de hem uzun dönem erlerin hem de ailelerin arasında dur, gözümüz arkada kalmasın sadaeke.
av tüfeği ruhsatı verilecek, ver sadaeke.
olay var, vukuat raporu yaz sadaeke.
hastaneye şüpheli şahıs götürülecek, senden başka kime güveneceğiz sadaeke?
bölük komutanı postasını bütün gün göremez, nerede sadaeke?
telefona bile bakamıyorlar, santrale geç sadaeke.
yemek listesi çıkarttım, imza peşinde koş sadaeke.
düğün olacak, izin çıkar sadaeke.

evet, tüm bunlar benim ellerimden öpüyordu çünkü tek kısa dönem er bendim. nizamiye nöbetini, çarşı iznini falan da hep ben yazıyordum. bunca işe karşın gene de bulaşık ve mıntıka listesinde adım hep vardı. haaa, son iki ay bir kez bulaşık yıkadım, mıntıkama zaten gece santralcisi bakıyordu... bulaşıkta da telsiz çevrimine "bulaşık yıkamakta olduğumdan çevrime el telsizinden katılıyorum, ....'dan alındı." diye katıldım.

tüm bunlardan yalnızca bulaşık ve mıntıkaya laf ettim. onun da nedeni her gün en az 13 saât santraldeyim. ne haftasonum var ne haftaiçim. kamuflajımı bile ütüleyemiyorum. hatta ben torbaya koyuyordum, arkadaş vardı sağolsun ulaştırma er. verirdim ona torbayı; makineye atar, kurumaya asar getirirdi. ramo vardı bir de sondan bir önceki gece santralcim. onun da boş zamanı çok. iki haftada bir ütülerdi kamuflajımı. gündüz santralcisinin mıntıkasını zaten gececi yapar...

bu kadar işi tek başıma yaparken uzun dönem erler ne yapıyorlar? mıntıka, üç saât nizamiye nöbeti ve devriye. devriyede günde bir kez. olay olursa bir de ona gidilir ama onlara da kolay kolay aynı er gitmez. zaten yarısı rdm olduğundan bölük dışına bile çıkmıyorlar. adamlar hastaneye gidecek olsa onu da ben götürüyordum.

nizamiye nöbetini, çarşı iznini falan hep ben yazar olmuştum bir ara. tek başıma o kadar uzun dönem eri muma çevirmiştim. geçindirdiklerime kıyak, geçinemediklerime kazık...

bir keresinde nb. astsb. çay istedi. santralci olduğumdan çayı ben götürürsem laf ediyorlar. üstü başı düzgün ilk yakaladığıma söylüyorum genelde. yeni gelmiş uzun dönem erin birini, ki daha silah bile almamış, gördüm. "yaşar, çay çek rütbeli gazinosuna."... bu bir atarlandı bana. öyle mi? öyle! iyi madem. "mehmet, sen götür kardeşim."...

tabiî bunlar ilk nöbetlerine çıkmaya başladılar. yaşar 24 saâtte tam 9 saât nöbet tuttu. nöbet ağacı oldu. mehmet de efendi gibi 3 saât nöbetini tuttu, yattı.

benden sonra 347'den 4 ksd geldi. ikisi onbaşı, ikisi muhabere er. öyle bir yetiştirdim ki bölük komutanına bile atar yapıyorlar.

kıssadan hisse: uzun dönem er, ordunun amele ihtiyacını karşılar. kısa dönem er ise ordunun güvenebileceği adamdır. bu konuda her ne kadar astı olsalar da uzman jandarmalardan da daha yararlıdırlar. ne uzman jandarmalar biliyorum, 15 yıl asayişçilik yapıp da bir vukuat raporu çekemeyen.
asker vs poşet.

tir o.
hepsi için demiyorum ancak %50'lik kısım da hiç alınmasın,

uzun dönemlerin %50'si dikkate alındığında, hayvanla insan arasındaki kadar fark vardır kısa dönem er ile uzun dönem er arasında.

gerçekleri söylediğim için kusura bakmayın, sosyal mesajlarınızı, eşitlikçi düşüncelerinizi (eğer askerlik yaptıysanız, %50 dediğimi de göz önünde bulundurarak aşağıya kusabilirsiniz.) beklerim.
uzun dönem er nöbet tutar, mıntıka yapar, alt devreye atarlanır, kısa dönem er ise birlik içersindeki uzman çavuşların görevini yapar, koşturur. (benim için böyleydi, (geneleve baskın bile yaptırdılar, giden eratları yakalamak için.)
uzun dönem asker ana kucağından çıkıp baba ocağına geçiş yapar. ve 15 aylık süre içinde büyür, olgunlaşır, pişer...

kısa dönem asker ise zaten lise sonrasında üniversite ile evden erken yaşta ayrılıp 4-5 yıllık okul hayatıyla olgunlaşma çağını yaşar, genelde evlilik öncesi askerliğini bitirir.

belki de en büyük fark budur.

daha ağırbaşlı davranır poşetler, ve komutanlarca daha sevilir; zira komutanların çoğu kalem yalamış/tutmuş adamı daha kayırmaya mehillidir.

yerine göre değişir ancak kısa dönem erler zamanı gelince muhasebeci,maliyeci olurlar... hatta kitap bile özetlerler...
uzun dönemler alt devrelerine azap çektirir.

kısa dönemler alt dönemlerine sahip çıkar.
kısa dönem askerlik yapanların az daha kassalar peygamber olacaklarını sandıklarını gördüğümüz hede. askeriye için hepimiz birer rakamız ötesi değil. bi de uzun dönemler konuşamaz, beceriksizdir vs diyenler var ki tam sopalık.
uzun dönem eğer haberciyse , uzun kısa farketmez hepsini siker atar.
Uzun dönem askerdir, kısa dönem turist.
Biri erdir, diğeri poşet. Kısa dönemler Koğuşa girmeden ayakkabılarını poşete koyarak temiz kalmasını sağlar. Poşet lakabı buradan gelmektedir.
341. dönem olarak 9 kişiden oluşan tertiplerimle birlikte alayını g.t ettiğimiz karşılaştırmadır. 10 kişilik atış takımının 5!i, 9 kişilik spor takımının 5'i bizim tertiplerden oluşmaktaydı. Bunun yanı sıra kısa dönem-uzun dönem şeklinde yaptığımız futbol maçları, görev anlamında gerçekleştirilen faaliyetler hepsi kısa dönem tertiplerimle birlikte hakkını vererek üstesinden geldiğimiz işlerdi. Ha yaptığımız bir şey mi vardı. hayır. askerlik yapan hemen herkesin bildiği skimsonik işlerdendi bizimki de. En azından o kendini bir halt, bütün kısa dönemleri de bisküvi çocuğu zanneden uzun dönemlerin ağzını açtırmadık. Hatta uzun dönemlerden bir tanesi terhise yakın şunu söylediydi; siz öncekilerden de sonrakilerden de farklıydınız. En önemlisi ise, bölük komutanı tarafından 5 tane tutanak yedikten sonra, teskere günü, bölük önünde, örnek davranışlardan vs. ötürü alınan taktir belgesiydi. (bkz: based on a true story)
Kısa donem ballıdır.abimin gideceğidir.
o askerde 1 dakika daha az kalan adam bile daha şanslıdır.
Uzun dönem : hocaaa. ben senin gibi 3 tane gönderi...

Kısa dönem : sikimde olur mu amk okusaydın!
kısa dönem er zaman döver. Lisans mezunu kişiler kazanır.
Kısa dönem er kolluk tutar, hükmeder,bok temizletir,ot yoldurur,gece uyur hazır kıtaya nöbetçi saati gelince kendini uyandırtır, nöbetçi değiştirir 1 gün sonraki 1 günü de istirahatli geçirir, yemeği dışardan getirtir, içkisi sigarası eksik olmaz, cepten whatsapp da sivildekinden daha bile online dır, 5 ayda 35 kitap bitirir öyle ki çıkarken mayon çalmışmı acaba diye bavuluna bakan gomutan kütüphaneyi mi soydun lan der.uzun dönem gençlere akıl verir abilik yapar sevilir kollanır terbiyesizlik ile çok karşılaşmaz, karşılaşırsa da şeklini koyar çoluk çombalağa. (Ben)
Uzun dönem er yardırır hayat ona güzel değildir Allah yardımcısı olsundur.(siz)
Uzun dönem er acemiliğinden itibaren 4 tane kısa dönem askeri görür.
görsel
bakın ötekileştirme yaptığım veya kimseyi küçümsediğim yok ama durum genellikle böyle. askerliğini kısa dönem olarak yapmış olanların ve aklı başında olan azınlıktaki uzun dönem kardeşlerimin bunu izleyince özellikle usta birliğindeki birçok anısıyla bağdaştıracağını düşünüyorum.

(0:23 ve sonrası)

https://www.youtube.com/watch?v=5CdwgN6fxls
Yeni askerlik sistemiyle sanırım ortadan kalkacak olan er kıyasıdır. Lise ve alti egitim durumu olanlara da 6 ay askerlik yaptirilacagini açıklamıstı rte.