bugün

-astsubaylar kısa dönem erleri sevmez. dikkat edin.
-uzun dönem erler de kısa dönem erleri sevmez, onlara da dikkat edin.
-uzun dönem erlerin size abi deyip yalakalıp yapmalarına aldanmayın. arkanızdan türlü alavere dalavereyi çevirirler. sizi sevmezler, bunu kafanıza sokun.
-ortalıkta fazla gözükmeyin. (bkz: low profile)
-uzun dönem erlerle fazla muhattab olmayın.
-bölük komutanınızın yanına sık sık gitmeyin. kesinlikle bir şeyden şikayet etmeyin. bir istekte bulunmayın.
-komutanlara yalakalık yapmayın, gevezelik etmeyin.
-astsubaylarla, uzmanlarla laubali olmayın, şakalaşmayın. sonra size "naber lan yarrak kafa" diye hitap etmeye başlayabilir bu komutanlar. onların üniversite okumadığını unutmayın.
-kimseyle samimi olmayın.
-kimseye güvenmeyin.
-devreniz olacak kısa dönem dallamalara hiç güvenmeyin.
-size en büyük kötülükler, en büyük kazıklar kendi devreleriniz olan kısa dönem askerlerden gelecektir.
-askerlikte kimse kimsenin rahat etmesini istemez, çekemez, kıskanır. bu götverenlikleri hep kendi devrelerinizden göreceksiniz.
-dik durun, sessiz durmayın, gerektiğinde psikopat numarası çekin. o zaman kedi gibi olurlar.
-birisi laf atacak olursa siz lafın kralını çakın. yoksa devamlı üzerinize gelirler.
-yüzbaşı, binbaşı, albay gibi rütbelilerin gözüne girmeye çalışın, çocuklarına ders anlatın. matematiğim, ingilizcem çok iyidir deyin. bunlarla aranız iyi olursa o alayın kralı sizsiniz, unutmayın.
adam olun yeter lan.
acemiliklerini iskenderun da yapacak olan denizcilere tavsiyeler :
1. yemekhane görevlerinden uzak durun.
2. banyo yapmak için bir kere daha düşünün.
3. gönüllü görev seçimi olduğunda tereddütsüz sera görevini seçin.
iNSANLIĞINIZI EVDE BIRAKIP GiDiN ZiRA KARŞILAŞACAĞINIZ MUAMELE, iNSAN MODELLERi SiZi iNSANLIKDAN SOĞUTACAKTIR.
yanınızda hiçbir şey götürmeyin, zira donunuza kadar veriyorlar; hadi iyisiniz.*
uzun dönem erler kısa dönem erleri sevmez doğru bir genelleme değildir. siz iyi olun, onları bir kardeş gibi gördüğünüzü gösterin (herkes akraba gibi olur askerde) o zaman kral olursunuz. he kanı bozuk yok mudur aralarında? tabiki vardır. hepimizin arasında var. kısa dönem arkadaşlarınızın arasında bu herif nasıl bitirmiş üniversiteyi diyeceğiniz çok adam olacak. unutmayın çoğu kilit noktada daha uzun süre orada olacağı için uzun dönem askerler vardır.

verilen görevi yerine getirin. genellikle fayda sağlar. ama üstlerinizden gelenler için söylüyorum. devrecilik yapılan yerlerde sizi sindirmeye çalışırlar. bir defa sağlam duruş sergilediğiniz zaman bir daha bulaşmazlar. edok denetlemesine hazır olun. en çok o sizi kasacak. aralık celbine bu denetimler giriyor işte. herkese hayırlı tezkereler.
askerlik bazı kesinlikler dışında hiçbir zaman kimsenin anlattığı gibi değildir. gidin, her ne olursa olsun makaranızı yapmaya çalışın ( zira başka türlü herşey ağır gelir, zaman geçmez) hayırlısıyla teskereyi alın dönün.
ağustos'ta asker olacak kardeşlerimize madde madde askerlik metodlarıdır. geçen yıl bu vakitler böyle maddeleşmiş bir çalışmaya ihtiyaç duymuştum. biz yaptık bitirdik çok şükür. bari siz bilinçli gidin.

acemi eğitimi evresi:

1) bir kere, kısa dönem de olsa askersin (askeri öğrenci) artık. hiçbir iltimas, kayırma, acıma duygusu bekleme.
2) 4 yıllık fakülteni s2ne takan olmaz. askerler şafağına, astsubaylar tuttuğun nöbete, subaylar da disiplinine bakarlar.
3) acemiliğin boyunca çarşıya çıkamayacaksın. içiyorsan 2 karton sigara, özellikle çakmak, ıslak mendil, ayak bakımı için krem almadan girme
4) yıkamak istemezsen 26 günlük acemilik için 20 çift çorap yeter. içlik fanila (kısa kollu, kış için koyu yeşil) stokunu da sağlam tut. her gün birini değiştirmek zorunda kalabilirsin. bunlar pazarda uygundur, seni zorlamaz. ordan almaya kalkarsan çok para verirsin.
5) telefon, simkart falan götüreceksen dışarda emanetçiye bırakma. çantana koyuver, genelde aranmaz. sorarlar "var mı bir şey*" diye "yok" dersin.
6) yatacağın yataklar temiz sıkma canını. her hafta çarşafların değişir.
7) botunu bir numara büyük al efsanesine inanma. botunu ayağına göre al.
8) kamuflajın kışlık ama seni sıcaklardan da koruyacaktır. pişikler için dikkatli ol, pudra kullan ve sık sık (soğuk suyla bile olsa) duş al, haftasonları kamuflajını yıka (genelde dinlendirilirsiniz, eğitim varsa bile kamuflajsızdır)
9) ilk birkaç gün sıçamazsın. evet evet resmen gelmez. muhtemelem birkaç kilo verirsin de. sonra alışırsın sorun etme.
10) ilk 10 gün babafingoyu hissetmezsin bile. şaplı su efsanesi külliyen yalan, yorgunluktan ve ortam değişikliğinden kaynaklanıyor.
11) bot nöbeti, koğuş nöbeti falan zor şeyler değil.
12) mümkün olursa kamuflajını bedenine göre ayarlat. içerde terzihaneler var. askerlikte görsel imaj çok önemlidir.
13) yapacağın çalışmaları sevmeye çalış, vakit daha çabuk geçer. zaten zevklidir de, savaş oyununa hazırlık gibi düşün. call of duty falan oynayacakmışsın gibi.
14) komutanlar adını ezberlediyse siki tutmuşsundur. ya çok sevilir onların yanına geçersin, ya da sevilmez en kötü yerlere gönderilirsin. ikisi de alelade bir askerlikten daha kötü ve sıkıcıdır.
15) sen sen ol gündüz koğuşçusunu tarafına çek. rüşvet ver her zaman işe yarar. parfümünü kullandır mesela, kendini dostun sansın. dolabının yağmalanmasına , yatağının bozulmasına izin vermez.
16) usta askerlerden ahbap edin, her işini rahatça gördürürsün. sigara iyi bir rüşvettir unutma.
17) sesin gür çıksın, konuşurken de selamlaşırken de. hayvansı oldukça kazanırsın.
18) eğitim çavuşlarıyla diyaloga gir. akşamları alıp çay ısmarla mesela. sigara maddesi aynı hükümde. sonunda rahatlık var unutma.
19) yemin törenine hazırlık ve tören günü en zor zamanlar. psikolojini bu yönde hazırla.

usta asker olduğunda neler olduğunu benden önceki entrylerde okuyabilirsin. zaten bu süre zarfında kaşarlaşacağın için gerek de kalmaz. hayırlı teskereler.
1) Acemilik döneminde kendi dönem arkadaşlarınla iyi geçindiğine bakma, dağıtımın olduktan sonra tanıyacaksın onları, o yüzden çok fazla sırrını açıklama.
2) Dağıtım olduğunda bir iş teklif ediliyorsa atla, mutlaka bir görev için adam arıyorlardır. 1-2 gün sonra iş verirlerse fazla öne çıkma, sakin ve babacan ol değiştirici ve ya gece koğuşçusu olabilirsin en kötü ihtimal.
3) Uzun dönemlere karşı ağır ve anlayışlı ol saygı görürsün. Samimi olmaya kalkarsan olmaz. Askerliğin son 1 ayı zaten seni severlerse her türlü seni rahat ettirirler.
Küçük yerlere düşersen, Nizamiye Çavuşu olmak için mücadele et. Bol bol da memleketten okumak için kitap getirttir. Yoksa saniye sayarsın (:
eğer 30 yaş civarındaysanız ve yaşınızı gösteriyorsanız binlerce uzun dönem askerden milyonlarca kez gelecek şu dört soruya hazırlıklı olun.

sen kaça kaçsın? (terbini soruyor 91 e 2 ,90 a 3 gibi bir cevap bekliyor. sen bizde öyle bir durum yok biz 345.kısa dönemiz desen de durum değişmez tekrar tekrar sorarlar : iyi de sen kaça kaçsın?

memleket nere? (ortak bir nokta bulma çabası)
sen şimdi kaç sayıyon? (şafak kaç demek)
yaş kaç? (bunu sana acır bir tavırla sorarlar. yaş olmuş 30 hala askerliğini yapmamışsın der gibi)

şimdi burada masum gibi görünen bu sorular askerliğiniz başladığı günden bittiği güne kadar milyonlarca kez tarafınıza yöneltilince hayata küser yaşama sevincinizi yitirirsiniz şerefsizim.
oraya gittikten sonra uzun dönem askerlik yapan askerlerin gözünün içine baka baka "ufff ya nasıl geçecek bu 4 ay yea" demeyin. adamı hoplatırlar.

not: uzun dönem askerlik yaptım.
verilmeyecek tavsiyelerdir. insan vatanı için 5 ay askerlik mi yapar be? dedelerimiz 10 sene yapmış 10, almışlar savaş uçakları bom bom bom önüne çıkanı bonbalamışlar, bütün dünya titriyomuş türk'ün gücü önünde, şimdi askerden yırtmak için üni felan okuyolar yazık valla, en az 10 sene olmalı askerlik bence 25 sene olmalı.
''Jandarma çıkarsanız şanslısınız'' diye başlanabilir bu tavsiyelere ki bu tavsiye olmaz şansınıza artık.

size askere gitmeden önce çeşitli askerlik anıları anlatılır, hepsi hikayedir.
Çünkü düştüğünüz ilden dağıtıldığınız ilçeye kadar askerliğinizin şekli değişir.Sabit olan bir şey vardır ki yaşınız ve okumuş olmanızdan dolayı çoğu komutan size saygı gösterir, fazla laf edemez.Bu saygıyı hemen görmek istiyorsanız öncelikle saf durmayın , çok şeyi biliyormuş gibi davranın...Zaten onlar sizin elinize yarın şikayet edebileceğiniz çok şey verdiği için hiç sıkıntı yaşamazsınız.
- Öncelikle şehir efsanelerine inanmayın.
- Yemeklerde şap yok, ereksiyon sorunu tamamen psikolojik, genellikle bir hafta içinde geçiyor.
- Gideceğin bir çok yerde revir sıkıntısı olacak, şimdiden haberin olsun.
- ilk kayıtta ilaç var mı diye soruyorlar, göstermelik olarak ucuz bir ağrı kesici verin, çorapların içine falan kesinlikle grip ve ağrı kesici saklayın. içeride bulması çok zor.
- Botlarınız için kilit alın ama kimi uzmanlar kırıyor kilitleri, alabiliyorlar.
- Ayak kremi alın, botun içinde şişiyor ayaklar.
- Kendinden uzun dönemlerle aranı iyi tut.
- Uzun dönem askere gelenler birlikte kalacaksınız, onlar senden küçük, ve de bir ay sonra rütbesiz olacaklar, bunu unutma.
- Bir derdin olduğunda uzman çavuşlarına başvur. Sorun ne olursa olsun sana yardımcı oluyorlar.
- Bin tane iç çamaşırı almanıza gerek yok, içeride sana 2 boxer, 2 atlet, 2 çorap veriyorlar. Ben fazladan almıştım, giydikçe attım.
- Haftada 2 gün banyo günün var, her sabah ihtiyaç banyosu yapabiliyorsun. Sabah 5.30 - 6.30 arasında genelde. Ama banyodan sorumlu adam genelde 6.10 gibi geliyor.
- Traşınızı geceden olmayın, sabaha kadar uzuyor.
- Botlarınızın iplerini botun içine koyun.
- Hiç bir şey için el kaldırıp canıtezlik yapmayın. Ben yaptım, işleri kitlediler. Herkes yatarken ben hala daha o işle uğraşıyordum.
- Yemekler daha önceden belirli, eğer yemek istemiyorsanız, takasta kullanın. Ben genelde karpuz ve kavun için yemekleri değiştirirdim.
- Uzun dönemler çarşıya çıkarken istediğini aldırabiliyorsun ama genelde fazla para alıyorlar, ona dikkat edin.
- Mantık aramayın. Sakın.
- Sağlığınıza dikkat edin.

Kendinize iyi bakın.
askere gitmeden şunu bir deneyin derim:

https://edilekce.tbmm.gov.tr/login.aspx

buraya kayıt olduktan sonra imzalayabileceğim dilekçeler kısmında şu anda 3. sayfada "askerlik süresi" isimli dilekçeyi imzalayabilirsiniz. sadece 5 dakikanızı alacak. telefona gönderilen kod kabul edilmeyebiliyor, explorer'dan girmeyi deneyin. dilekçenin içeriği:

sayın başbakanımızın askerlik süresinin kısalması konusunda açıklama yapmıştır. uzun dönem 12 ay kısa dönemim 6 ay olacağını söyledi. kısa dönem askerliğin 4 ay olmasını istiyorum.saygılarımla ...

evet biraz amatör, ama denemeye değer öyle değil mi?
okunması gereken tavsiyelerdir. ayrıca kısa dönem askerlik yapmış mübarek şahıslar hemen şimdi bu başlığı hortlatmalı, ne biliyorsa üşenmeden yazmalıdır. bilgi vermelidir bize. evet.
çok yavaş verilen tavsiyelerdir. bekliyoruz lan yapan bir şeyler yazsın işte şuraya. ne götürelim donla mı gidelim donsuz mu gidelim ne yapalım ecük bi yazın.
tam tesekkullu bir asker alis verisi yapin,bol bol gunluk tutun iyi geliyor cunku psikolojiye,en onemlisi uzun donem dingillere slm bile vermeyin kendi akranlarinizla dostluk kurun .
kısa dönem askerligin direkt olarak donla atletle ilgisi olmadığını başlangıçta belirterek diyebilirim ki;

- ağlamayın lan!
- acemi birliğinde sadece kısa dönemler olarak eğitim alacaksınız, asıl usta birliğinde uzun dönemlerle muhatap olacaksınız. onlara eyvallahınız olmasın. içlerinden temizleri var ama geneli problemli. yakın ilişki hiçbir zaman kurmayın.
- genelde acemi birliğine ilk girişte bütün lazım olan malzemeler veriliyor ama siz fazladan yine birkaç parça bir şey götürün.
- traş köpüğü ve bıçağında paraya kıyın kaliteli olandan alın. yoksa ayna karşısında boynunuzda sivilcelerin içine gömülmüş sakal kıllarını steril olmayan iğnelerle çıkartmaya çalışırsınız. veyahut usta birliğine giderken sıfır gibi sakal kesen makine alın bir tane.
- acemi birliğinde "yok ben bilgisayar mühendisiyim" diye sorana el kaldırmayın. bu her hıyarım var diyene tuz alıp koşmakla eşdeğer. kendinizi bilgisayar taşırken de bulabilirsiniz! ziraat mühendisiyim diye atlarsanız ağaç dalları da budayabilirsiniz. her şeye atlamayın kısaca.
- askeri birliklerde genellikle birliğin anlaşmalı olduğu bankaya göre bankamatik olur. üzerinizde 50 liradan fazlasını taşımayın. o boyuna asılan cüzdanlardan almaya gerek yok ama sağlam bir cüzdanınız varsa onu da kullanabilirsiniz.
- termal içlikler var onlardan alın, askeriyenin verdiği de sıcak tutuyor ama keçi kokuyor birader. hem bir hafta içinde deliniyor, bilen bilir ;)
- arayacağınız insanların telefon numaralarını küçük puntolar halinde yazıp çıktı alabilirsiniz cüzdana sığacak şekilde. bu arada telefon numaraları kaybolup, başkasının eline geçebilir düşüncesiyle; sevgilinizin, kadın akrabalarınızın numaralarını sadece sizin anlayabileceğiniz halde erkek ismiyle kodlayabilirsiniz.(nasıl da paranoyağım demi). özellikle uzun dönemlerden bazılarının eline geçerse sonuçları tahmin edemeyebilirsiniz.
- sert durun. çok gerekmedikçe yardım istemeyin. gözlem yaparak öğrenmeye çalışın.
- kitap götürün yanınızda. duygusala bağlayıp şiir yazacaklar da çıkacak aranızda, kitaplardan vs. etkilenip kitap yazmaya çalışacaklar da...
- pişik kremi alın. beyler :(
- bu maddeyi sona sakladım. bakın birader. askere sizi uğurlamak için gelen adamların, otobüsün önünde gitmesini engelleyecek biçimde durmasını, bekletmesini engelleyin. istiklal marşı okumak gibi (başka zaman oku sanki) olaylara girmeyin. o otobüsün üzerine çıkan mahalle arkadaşınıza engel olun. bir sakatlık çıkartmayın. en büyük asker klişesine bir son verin. zaten iki gün sonra askerde tuvalet temizlerken dudak ucundan o 'EN BÜYÜK ASKERE' GÜLÜMSEYECEKSiNiZ.
Özel ihtiyaçlar konusunda olması beklenen tavsiyelerdir.

Özellikle şu banyo tuvalet mevzuları nasıl oluyor beyler. Sürüyle eleman var şimdi. Yoğunluk nasıl oluyor, neye göre kime göre sıçıyoruz, yıkanıyoruz?

Bir de dolaba kilit takmaya izin verilmiyormuş. Anasını satayım nedir bunun nedeni? Nasıl koruyacağız kılık-kiyafet ve eşyaları?

Özelden serpiştirin yaptıysanız mübarekler.
ezilmeye alıştır kendini. botları çalınmasın diye yorganın altında saklayan gördüm askerde. zor iş. Allah kolaylık versin. ama bir Şırnak Uludere'de uzun dönem değildir(doktorlar kısa dönem yapamıyor).
Subay çocuğu olarak söyleyebilir ki acemi birliğinde her halükarda şeyi tutacaksınız, resmen koyun sürüsü gibi, uzun kısa pek fark etmiyor.
Usta birliğinde ise avantajlısınız genelde üniversite mezunları daha rahat askerlik yapar, ağır işler uzun dönemlere kalır.
akışa bırakın kendinizi. en temiz adamın tuvaletin kokusunu almadığı bir yer orası. asla çömelerek sıçamam diyenlerin cazır cazır sıçtığı yer. kimsenin banyo yaparken yaşayacağı zorlukları önemsemediği, 3-4 gün leş gibi gezince 4. gün 10 dakika içinde otuzbir çekip, kırklanıp, abdest aldığı yer orası.

tek tavsiyem, orayı sosyal deney olarak görmeleri. 5buçuk ay lan deyip ne derlerse eksiksiz yapmaya çalışmaları. hiçbir şeye itiraz etmemeyi öğrendiğiniz yer. en saçma gelen şeyin bile yapılarak bundan keyif alınması tavsiyemdir. çünkü bu ilerde iş yaşantınızda size inanılmaz huzur sağlayacaktır.

askere gitmeden önce alman yapımı olan das experiment filmini izleyin. izleyin ki, insanların kolluk alınca nasıl değişimler geçirdiğine şahit olun. bu filmi izleyerek gitmek de hassas olan psikolojinizin orada bozulmamasını sağlar.

kep altı denilen devreyle iyi geçinin. üst devreler gittiklerinde kep altı üst devre olacak çünkü ve üst devreyle yakın olmak gerçekten de askerliği iyi yapmanızı sağlayacaktır.

kalitenizi hiç kaybetmemeye gayret edin ama mütevazilikten asla ödün vermeyin. inanamayacağınız kadar cahil insan göreceksiniz orada. onlara örnek davranmayaçalışın. bu sayede bir amacınız olur askerde ve o adamlar nefesiniz olur sizin.

her ne şart altında olursanız olun, kavga etmeyin. küfür dahi etmeyin. çünkü küfür de ceza almanızı sebep olabilir. ben şanssız bir olay sonrası 4 gün disko cezası alan nadir kısa dönemlerdenim. buraya da düşerseniz kafanızın bozulmaması için gene das experiment filmini izlemek avantajdır.

babamın söylediği gibi, "sikseler çocuğunu göremezler. rahat ol olum."
uzun dönemlerle çok muhatap olmayın. zaten çocuk gibi hepsi. kısa dönem 1-2 arkadaşınız olsun yeter. zaten bize acemilikte uzun dönemlerle konuşmayı yasaklamışlardı bölük ve takım komutanları. kim ne derse desin sizi uzun dönemlerden ayrı tutuyorlar, onlardan daha kolay askerlik yapıyorsunuz. her açıdan torpillisiniz onlara göre. size insan gibi muamele gösteriliyor.