bugün

daha "kütahya" derken insanı baştan aşağı zangır zangır titretmektedir. arkadaş o nece bir soğuktur o nece bir buzlanmadır lan. rabbimin işine karışılmaz elbette ancak kasım ve nisan ayları arasında mümkün mertebe uzak durmak lazım.

orada vatani görevini yapan tüm askerlerimize allah sabırlar ve dayanma gücü versin. kamuflajların altına kat kat pamuklu çamaşırlar giyin lan donar kalırsınız allah korusun. sen bir de doğuyu gör demeyin gördüm ama mevzu kütahya olduğu için işte.
Lan.. Askerlik hakkında Oturup uzun bir yazı yazmayı düşünüyorum ancak bu an o an değil, uyumam lazım şimdi. Arkadaşlar bakın internette askerliğe dair her şeyi okumuş biri olarak söylüyorum ki okuduğunuz şeylerin %99'unu unutup gidin, gerçekten de dedikleri gibiymiş, herkesin askerliği başka, her birey için şartlar farklı.

ben kısa dönem olarak burada yaptığım acemilikte hayatımın en güzel zaman dilimlerinden birini yaşadım. herkes kısa dönemdi, sıkıntılı adamlar uzun dönemlere nazaran çok çok daha az oluyor böyle olunca. ben koğuş arkadaşları açısından çok şanslıydım, normal hayatta çok zor arkadaş seçen ben orada 10 tane kardeş edindim, onlarla en kötü şartları, cezaları, eğitimleri eğlenceye çevirebildik. Sonra Birkaçı hariç çok iyi komutanlara denk geldik, aralarında bizim gözümüzde mareşal olan bir kademeli uzman çavuş vardı mesela, çok güzel insanlar tanıdım orada. Koğuş dışında da
yüzeysel ve geçici de olsa birsürü arkadaşım oldu, "soğuk nevale" kalkanımı kullanmaya hiç gerek duymadım (şu an usta birliğindeyim ve neredeyse bütün gün kullanmak zorunda kalıyorum). Her şey olabilir yani, saçma sapan insanlar her yerde her zaman olacak, illa karşılaşacaksınız. Ego tatmini yapan angut çavuşlardan en az 1 tane olacak mesela, bizde de vardı birkaç tane, ben gülüp geçiyordum içimden onlara, hakkınıza girilmedikçe ciddiye almayın o tavırları, alıyor gibi görünün orası ayrı mesele. bırakın takılsınlar öyle, zaten hayatta bir tek orada itibar görecek adamlar onlar.

Neyse uyumam lazım ya beyler dinle burayı! Demem o ki askerlik ve Kütahya hava er eğitim tugayı hakkında yazılanları sadece hobi olarak okuyun, mutlaka dikkate alınması gereken şeyler var ama yazılanların çoğu öznel detaylar. Ben sonra yazıcam size askere gitmeden önce kendimin de merak ettiği bilinmesi gereken şeyleri.
Zorlukla karşılaşacağımı bilerek bir şeylere kalkıştığımda o zorluklar bana zevk veriyor, zerre üşengeçlik ve motivasyon kaybı olmuyor. kütahya'da da galiba bana böyle oldu. Koğuş arkadaşlarım dahil burada acemiliğini yapanlar veya bedelliler hep çok çileli hatırlıyorlar.

Kısa dönem olarak 20 günlük acemiliğimi burada yaptım. Sporcu olsanız bile eğitimler sizi zorluyor evet, çünkü sizi anlamlı bir şekilde yoran hareketler yok. Çok kolay sakatlanabilirsiniz, bütün gün çömelmek yüzünden dizimde oluşan problem 3 ay sürmüştü.
19 gün çok zor hacım allah sabır versin.
şükür ki bedelli yapmışsın yoksa roman yazacakmiişsin amk.
31. dönem bedellisi olarak 2 ekim 2019 günü birliğime teslim oldum. 7. bölükteydim. rezil günler geçirdim. çok detaya inmek istemiyorum. oğuzhan diye bir astsubay vardı. ben ömrümde bu kadar lüzumsuz ve gereksiz bir adam görmedim. kendisine bunları ekşiye ve uluya yazacaklarımı söylemiştim. inşallah okuyacaktır. ha bu arada bölük komutanı olan adem teğmenede ömür boyu yükselememesi temennisinde bulunuyorum. osman astsubay gönülleri kazandın manisalı çocuk. birde çok babacan bir adam olan 2. grup komutanımız binbaşıyada saygılarımı sunuyorum.

o 3 gerizekalı çavuşu unutmuşum, ulan ohlum sirkan. başta iyi çocuktun, yanağın sıkılıyordu ama sonradan bokunu çıkardın be yavrum. diğer salak isotçu bilo ağa senin ilk günden puanını vermiştim. en büyük küfürlerimi cep herkülüne sakladım. koğuş olarak yatmadan önce sana küfür seansı düzenlediğimizi bilmeni istedim.
31. dönem bedelli olarak askerliğimi yaptım ve bitti. 14. bölükte yaptım. şimdi geleyim deneyimlerime...

ilk günler gerçekten bok gibi ve berbattı. bunun tek sebebi ise daha önce hiç böyle bir ortamda bulunmamış olmamdı. komutanların tutumları sert ancak tatlı. bizi yapamayacağımız hiç bir şey için zorlamadılar. içtimalar, kendi aralarında konuşan, sigara içen, telefonla konuşan dallamalar yüzünden tam bir cehennemdi. askerliğimin en zor kısmı gerçekten içtimalarda beklemek oldu her zaman için.
bunun dışında komutanlar gerçekten sizin her derdinizle ilgilenen tipler. askerde aldığım en büyük ceza 10 tane şınav çekmekti. bunun dışında çavuşlardan binbaşısına onurumuzu gururumuzu kıracak en ufak bir söz dahi işitmedik. Zaten çavuşlar ve astsubaylar sizin yaşınızı biliyor, sizden 20 yaşındaki çocuk kondüsyonu beklemiyorlar. onun dışında bölük komutanlarım, isim belirtmeyeceğim ki okurlar ise kendilerini tanırlar:
teğmen r.b
uzman çavuş a.ü
çok kazıklı uzman çavuş t
uzman çavuş m.s(şu yakışıklıca olan hani)
isimlerini hatırlayamadığım izbandut astsubay çavuşlar(üç adet)
gerçekten sadece bir kere gülerken gördüğüm, suratı hep asık olan astsubay üstçavuş(içten içe çok sevecen bir insansın inkar edemezsin. bir gün ziraat bankası işlemleri için bizi götürdüğünde biz elma yemeden sen de yememiştin, bu kadar da yufka yüreklisin)
bilimum diğer eğitim astsubay çavuşları.
tabur binbaşısı m.t
tugay komutanı tuğgeneral n.g
13. bölük uzman onbaşı a

allah ordumuzda sayılarınızı çoğaltsın. ayağınıza taş değmesin. bizi 18 gün idare ettiniz. haytalıklarımıza serseriliklerimize göz yumdunuz. komutandan çok abilik ettiniz. hakkınızı helal edin.

şimdi gelelim kişisel tavsiyelerime(eylül-ekim ayı için geçerli):

-internette onu götür şunu kesin al, bunu al denilen listeye sakın inanmayın. sizin için kesinlikle lazım olacak şeyler şunlar:
dudak kremi. çünkü sabah götünüz donuyor, öğlen yanıyorsunuz. dudaklarınız çatlayacak ve bu size acı verecek.
-terlik.
-günlük ayakkabı(akşam yemeği içtimasından sonra serbest kılık kıyafet)
-bot boyası(otlanabilirsiniz.)
-3 adet 3 bıçaklı jilet ile her gün traş oldum yetti.
-1 tüp traş köpüğü fazlası ile yeterli.
-don atlet götürün, götürmeyecekseniz zaten gazinolardan temin ediliyor. beni şuan gene çağırsalar mesela yanıma hiç bir şey almadan giderim. don farketmez ama atlet haki yeşil olmalı.
-dikiş seti muhakkak alın. kamuflaj pantolonum sökülmüştü feci bir şekilde tık tık hallettim.
-sigara alın zira kantinden temin etmek meşakkatli. kantin ve sigara kantinlerine bazı bölükler çok uzak.
-sigara kantininde nakit, diğer yerlerde kart geçiyor. otomatlarda bozuk para geçiyor. paranızı kantinde ya da arada bir gelen otomat elemanlarında bozabilirsiniz. bozuk çok lazım.
-duş biraz sıkıntı, sıcak su belli saatlerde kısıtlı geliyor. kovalamanız lazım(buna rağmen rekorum max üç günde bir yıkanmak).
-inşallah güzel bir koğuşa düşersiniz. koğuş önemli. arkadaşlık daha da güç veriyor.
-komutanlarınıza saygıyı ihmal etmeyin. çavuş da olsa 20 yaşında da olsa sizin komutanınız. selamınızı tekmilinizi eksik etmeyin. aralarında bir iki çıkıntı hariç hiç biri komutancılık oynamıyor zaten. farkındalar.
-üstünüze başınıza dikkat edin. botlarınız boyalı olsun her daim.
-sivil hat herkes sokuyor içeri. komutanlar da bunu biliyor ama saat 18:00 dan önce sik kırığı gibi mal mal telefonla konuşmayın. yakalanırsanız büyük ihtimalle sadece azar yersiniz ama adam size göz yumuyor, suistimal etmeyin.
-içtimalarda konuşmayın. mal mal hareketler yapmayın. sizin yüzünüzden başkaları bekliyor azar yiyor.
-ziyaretinize birisi geldiyse üstünüz başınız çakı gibi gidin. unutmayın ki siz tsk'yı temsil ediyorsunuz.
-silahtan ve sesinden deli gibi korkardım. ama atış yapınca anladım ki korkulacak bir şey yokmuş. atışınızı yapın. kolunuzu kırar, gözünüzü pörtletir diye korkutmalara aldanmayın. komutanlarınızın yörengelerine uyun. komutanlar gerçekten sizleri düşünüyor.
-işten kaçmayın. ben tugay mıntıkası da yaptım 3 kere yemekhaneye de gittim. mehmetçik için çalışmak sağa dön sola dönden daha çok işe yarar hissettirdi bana. tabi eğitim de önemli. eğitimlerinizi ihmal etmeyin.
-18 gün size 18 ay gibi gelecek. sonra dönüp baktığınızda ise buram buram o ortamı özleyeceksiniz emin olun.
zaten 18 gün yapıyorsunuz, gidin paşa paşa yapın gelin işte.
31 dönemlerden birisi de bendim. Tsk'nın nasıl rezil kepaze bir yer olduğunu bana net anlatmış oldu bu 20 gün.

- 4000 kişilik tugayda 5200 kişi kaldık. 20 metre kare odada 12 kişi kaldık. biri hastalandığı gibi herkes hastalanıyordu.

- viziteye gitmememiz için tehdit ediyorlarda. zaten gitsek ne oluyordu ki, 2 doktor 5000 kişi 3 saniye bakıp neyin var. bu kadar. gel gelelim döndüğümüzde akut larenjit olduğumu öğrendim. kaza bela bir coldaway'im vardı allah'tan o da olmasa sanırım iyice mala bağlardık.

- yemeğin hepsini askere yaptırıp askere temizletiyorlar. orada ki fail de şu her gün 5 ton et 5 ton sucuk geliyor ve hepsini asker kaza bela bir iki kumandan ve uzun dönem erle birlikte pişiriyor. 4 tonu her gün çöpe gidiyor. 1 tonu ancak yeniliyor. 20 günde 1000 teneke peynir çöpe gitti belki de.

- saat 5 de iştima sonrasında boy sırası ardından dört bölük bir yemekhane. 1600 kişi sıra ile yemek yiyor biri yemek yerken diğeri çoktan yurda dönmüş ve 2. iştimaya kadar uykusunu yenilemiş oluyor.

- bir bölük 300 kişi aralarda savcılar hakimler benim gibi iş sektöründe önemli yere gelmiş kişiler var. 3 tane ilk okul mezunu çavuşa emanet ediyorlar bizi adamın egosunu besliyoruz.

- sözde hava eğitim tugayı ama ne bir uçak namına bir şey ne de bir uçak indi piste. uçak namına askeri olarak gördüğümüz tek şey zorlama bir 40 dakikalık video.

- sene olmuş 2019 içtiğin çayın açık mı kapalı mı olduğunu görebiliyor google uyduları. dolayısıyla amerika, rusya ve çin hatta hindistan, elimizdeki telefonlara karışıyorlar. neymiş dışarı bilgi sızdırırmışız.

- kantin sistemi de ayrı bir para tuzağı. lazer yöntemiyle kesilmiş tost görünümlü ekmeklere 5.25 kurus veriyorduk. adam akıllı tek askerin yemek yiyebileceği yer bir adet pideciydi ki onda da rütbe esasıyla hizmet vardı. yani sen bir saat bekle 3 saat bekle bir subay geldiği an öncelik kapıyor.

- adam sayma muhabbeti : iştima adı altında kütahya ayazında donma şenlikleri. çavuş geliyor bi sayıyor. 20 dakika sonra subAY geliyor ayrı sayıyor. yetmiyor sonra nöbetçi subay geliyor o da ayrı sayıyor. sonuç olarak 20.30 da çıktığımız kütahya ayazından 22.20 de 10 dakika sigara molası alarak çıkıyoruz. hep o beklemeler yüzünden herkes hasta oldu.

- akut larenjit oldum ben, başkası ağır grip oldu, birisinin gözü mikrop kaptı. diğeri belini üşüttü. 12 kişiden 9 tanesi 20 gün hastaydı bende hala daha hastayım bu koşullar yüzünden.

- kısaca herkes tatile gittim derken bize bordo bedelli eğitimi ve işkencesi ettiler. tsk ya yolunuz düşerse düşmesin.
Kütahyadadır.
bir an traveler yazdı sandım.
Arazisi aşırı büyük sabah soğuğa öğlen ise çöl sıcağına dikkat edin. Göt dağına selam söyleyin.
325. Kısa dönem olarak acemi birliğinde ordaydim. Bı fotom bile var hatta helikopterden helikoptere atlarken şarjör değiştiriyordum arkadaşlar çekmiş o ara.