bugün

küt böreğinin meşhur olduğu yer istanbuldur.daha çok istanbulda tüketilir, üretilir. bizde buna binayen her sabah alışveriş yaptığımız ünlü pastaneye sorduk; "nedir bunun aslı şefim, kürt mü? küt mü?". tabiki de cevap bildiğiniz üzere "küt böreği" oldu.zamanla söylene söylene kürt olmuş o..
doğrusu için:

(bkz: kürt böreği)
kürt böreği diye bilinen yiyeceğin orjinal adıdır. adını kesiminden alır.
kürtler üzülmesin diye bu gerçeği herkes bilir ama dile getirmez. hani bir şeyleri olduğunu bilip sevinsinler diye. eziklik zor iş.
kürt böreği denen şeyin orjinal adıdır. kürt böreği diye bir şey yoktur o ''küt böreği''dir.
pudra şekerinin elmalı kurabiyeden sonra en çok yakıştığı yiyecektir.
kürtleri aşağılamak isteyenlerin mal bulmuş magrıbi gibi üzerine atladığı börek ismi. hayır doğrusu o olur, bu olur etimolojisini bilmem ama "kürt böreği" diye bir yemek ismi olmasından bile bu kadar kaçmaya çalışmak çok normal bir zihniyete işaret etmiyor. hadi böreği "kürt" yapmadınız. fatih sultan mehmet'in kürt bir paşaya adeta bir baba saygısı göstermesini ne yapacaksınız? ya da şeyh edebali'nin kürt kaynatadan kız almasını nasıl bir etimolojiyle görmezden geleceksiniz? darbe döneminde değiliz, bu kadar da uğraşmayın kürt kelimesini yok etmeye çalışmaya. yoksa ha küt böreği olsun adı, ha kürt böreği; her halukarda bu ülke insanı yıllardır afiyetle yemiyor mu?
ülkedeki ırkçılığın, inkarcılığın en büyük kanıtı olan sözde börek türü. tabii ki yoktur böyle bir şey.
uzun süredir görmüyordum ama bugün avcılar'da bir börekçinin camekanında küt böreği yazdığını gördüm. içerdeki usta doğrusu küt böreği dedi.
ne karışık iş, küt desen kürt mağdurluğu ile faşist ilan edilirsin, kürt desen kürt faşistleri niye yemedin de sadece adını söyledin diye söylenir... hep mağdur tam mağdur işi... aynı akp...

şekline bakacak olursa küt ismi daha olası; ama içi boş, yağlı ve lezzetsiz hamur olarak bakarsan da kürt denmesi olası...
kürt böreği diye bilinen börek. zararı yok ama gerçek adı küt böreğidir, kesin bilgidir.
kürt'leşmiş börek.
istanbul'un nesi meşhur sorusunun cevabıdır.
polemiğe gerek yok yiyip geçiniz.
kömbe'ye benzer börektir.
Geçen borekciye gittim. Küt böreği alabilir miyim dedim hangisi dedi? Pudra şekerli olan dedim. Yahu onun adı kurt boregi dedi.
Irkçılık meselesine gelince laz,boşnak böreği var yani ırkçılık olmasın diye az, boş böreği mi diyelim? Herkes kendi irkindan gururu duyması lazım.
nedense sadece istanbulda gördüğüm börektir çok yağlıdır başka illerde gören var mı?
r harfini söyleyemeyen vatandaşlarımızın kürt böreği deme şekli.

edit: kendi kendimi çürüttüm. börekteki r harfini nasıl söylüyorlar o zaman?
şekersiz yemeyi tercih ettiğim kürtlerle alakası olmadığı halde kürt böreği olarak anılan börek.
Şekerle yemeyi sevdiğim ismini yapılırken çıkan sesten alan kekolarla alakası olmayan börek.
şekersizi lezzetli, şekerlisi harika ötesi olan börek. hem porsiyonları da ucuz.
asıl adı arnavut böreği'dir.
Adının küt olduğunu ögrendiğim günden beri gururla tükettiğim karbonhidrat manyağı öğün.
haftada 2 3 kez istisnasız yenen yiyecek. bol pudra şekerli tabii.
bi süre sonra sıkan sanayici kahvaltısı.
yanına çay değilde filtre kahve iyi gider,bilirim.
(bkz: aymakop)
Nedenini anlamadigimiz bicimde istanbulda bir cok semt borekcisinin kürt oluşuyla birlikte "kürt böreği" diye anikmaya başlanmıştır. 2 porsiyon gomulunce sonradan mideye bir inme hisse verir
bol pudraya bulanıp mideye indirilen börek. Kahvaltıda iyi gider.