bugün

Cumhuriyet kurulduğundan beri devletin milliyetçilik anlayışı kültür milliyetçiliğidir. Türk milliyetçiliği Türk kültür dairesi içinde bütün Müslümanları Türk kabul eden bir anlayıştır Avrupa'daki gibi şoven bir anlayışın içinde olmamıştır. Ayrıştırıcı değil ortak aidiyetler çervesinde birleştiricidir. ki müslüman olamayan türkleri Yunanistana gönderip müslüman pomaklara sahip çıkmamız lawrence'in beşinden giden Araplara yurdumuzda yaşama hakkı tanımamızda bunun göstergesidir.

Ama Türk ırkının iyi niyeti her zaman olduğu gibi suistimal edilmiştir. Geçmişte inglizlerin beşine takılıp dersimde isyan çıkartan soysuzlar yine ataları gibi bugünde aynı soysuzluğu apo itinin peşine takılarak tekrarlıyorlar.

Ayrı devlet
Ayrı kimlik
Ayrı bayrak

istiyorlar

kimin yurdunda. her köşe başında selçuklu ve osmanlı mimarısı bulunan ırklarına dair bir tane bile çeşme olamayan doğu anadolu topraklarım'da.

şimdi ayrıştırıcı kim biz mi onlar mı.?

devam edelim.

sokak ortasında yakılan serapı vurulan cengiz akyıldızı 2 tane uzaman çavuşu ve kürtçe bilmediği için dövülen doktoru öğrencilerinin gözü önünde vururaln öğretmenleri hatırlayalım . ve dün bu yamyamlıklara yenisi eklendi zeynep özçelik adlı polise molotofla saldırdı.

Ötekileştiren şoven bir milliyetçilik anlayışı içinde zulüm eden kim biz mi onlar mı. ?

Elbette bizim hatalarımız olmuştur.

mesela

sokak ortasında insan yakan bu yamyamları sokak ortasında yağlı urganla salandırmamışız.

Teröre açıktan destek çıkanları cezalandırmamışız.

ayrı kimlik ayrı bayrak isteyenleri elindeki türk kimliğini alıp götüne tekmeyi vurmamışız.

ortak aidiyetler çervesinde insan sanıp aç karınlarını doyurduğumuz köpekleri meşrulaştırmışız.

Her şeye rağmen gel yaşa demişiz şimdi ötekileştiren biz mi onlar mı.?
(bkz: kürtçü)

şu kürtçü nedir la biri bana tanımını yapsın. hadi türkçü deyince tanımlayabiliyoruz. ama kürtçü nedir ? kime denir ? bir düşünce olarak tez halini almış mıdır ?

ya da basit düşünürsek:

hangi türk'ü kürtleştirmeye çalışmış bu adamlar ?
hangi türk'ün dilini yasaklamış ?
hangi meydan da yeminler etmiş ; tanrı kürdü korusun ve yüceltsin diye ?
nerede yaşasın kürt soyu diye nidalar atmışlar.
hangi türk'ü türk olduğu için ve bunu söylediği için lince maruz bırakmışlar, zindanlara atmışlar, işkenceden geçirmişler ?
hangi türk'e türk olduğu için iş vermemişler ?
hangi türk'ün balıkesirdeki köyünü yakıp diyarbakıra sürgün etmişler ?

kimdir la bu kürtçüler, nerde yaşıyorlar ?

(bkz: kürtler ne istiyorun cevabı/@bi cigara versene) şu uazıya da bir göz atın derim.
Dillerini yasaklamışız ama Türkçeyi bilmeyen büyükleri var.
adlarını yasaklamışız adama rojin bervin gibi soysuzlar var.
istanbul mersin adana sivas muğla gibi yerlerde ekmek yiyorlar ama apo'nun resmini asıyorlar bölüclük yapıyorlar uyuşturucu satıyorlar ama Karışmayalım
Tanrı kürdü korusun demiyorlar ama Kürtçülük için insan yakıyorlar
Kürt soyu yaşasın demiyor ama sözde kürdistan için kendi kürt bebekleri de dahil insan öldürüyorlar.
insanlıktan söz ediyorlar ama doğudaki arap ve süryanilere baskı yapıyorlar.

Harbiden ne ayaksınız lan siz nasıl bi ideolojiniz düşünce yapınız var.
ne siniz ne istiyorsunuz. ?
ha bir de unuttuğum özlü ve nadide sözler var.

(bkz: bir türk cihana bedeldir)

(bkz: yaradılışımda bir fevkaladelik varsa türk olmamdır)

(bkz: türk budur: yıldırımdır, kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir)

(bkz: türk, türk olduğu için asildir. bütün soy gururumuzu, türk olmanın bilincinde buluruz)

(bkz: türk çetin işler başarmak için yaratılmıştır)

peki bu sözlerdeki "türk" kelimesinin yerinde "kürt" yazdığını gördünüz mü ?
biz yazıyoruz yakmıyor öldürmüyoruz.
Diyarbakır cezaevi duvarında yazan "türkçe konuş çok konuş" yazısı hala dururken kimse "türkler kürtleri ötekileştirmedi" diyemez.
mi edatını bitişik yazanlar ötekileştiriyordur. Cahil adam sonuçta.
7. siniftayken okulun iki popüler cocugu arasinda kavga olmustu. Asya adli hiyar diger çocuğa sus lan kürt gibi bir sey demisti. O özgüvenli artist cocuk ne var lan kürtsem diyip gözümüzün önünde aglamisti. Yedirememisti kendine. sonra ben arkadaslik yaptığim kizlara ne olmus kürtse niye oyle söyledi demistim. Bekliyorumdum ki evet haklisin desinler ama olmadi. Cevaplarini hic unutmuyorum. aynen suydu: "sende mi kürtsun"? birak hakli misin demeyi, bir kurt'ü Türk savunmaz diye dusunuyorlardi ki direkt sorulari bu oldu.Sonra Hii diyip gülduler, o an anlamadim. sonralari o grupla aram bozuldu, ortak arkadasimiz olan imge isimli bi kizla arkadaslik yapmaya basladim. Bi sure sonra okula futbol takimi icin izmirin küçük bir semtinden çoğunluğu kürt olan cocuklar getirildi okula. Imge dedigim kiz iyh Kürtler gelmis dedi. O an sustum ses cikartmadim, ama sonraki tenefus kendime yediremedim cekingen bi sekilde ben de kürtüm dedim. Kiz bana biliyorum, aranin bozuk oldugu kizlar o kürt onunla arkadaslik etme dediler dedi. Inanamadim, yasadigim sok hayal kirikligi saskinlik tarif edilemez. Ama inanamadigim sey o kizlarin bunu soylemesi kadar, imge'nin benim kürt oldugumu bildigi halde yanimda iyh kürt diyecek kadar rahat olmasiydi. Yemin ederim Kürtlük Türklük ayriminin farkina vardigim andan itibaren aileme hep ne var bizde Türküz ne olacak ki derdim. Cunku izmirde ataturkcu büyümüştum. Ailemde hep bana onlar islerine gelince iyiler kürt demene asla tahammul etmezler demislerdi. sonra hep fix soru gelirdi, hic mi aralarinda iyi insan yok? Vardir tabi ama az derlerdi. Ben 13 yasinda sozde siyasetten ondan bundan anlamayan cocuklardan bu ayrimi ogrendim. Ben de türküm dedigim halde yaranamadim bi kere kürttum.
Simdi kimse ben kimliğimi istiyorum, ben dilimi ogrenmek istiyorum dedigimde bos yapmasin biz sizi ayirmadik diye. Siz bizi 13 yaşındaki cocuklarinizin kafasina bile "o kürt" ayrimini sokacak kadar ayirdiniz. Bugün ben bile artik kimlik diyorsam, bunun suclusu sizsiniz. Her ceremesinede katlanacaksiniz.